رفتن به مطلب
لیلی

كودكان هم «افسرده» می شوند

پست های پیشنهاد شده

[align=CENTER][align=CENTER]3424.jpg

[/align]

مدت زمان زیادی پزشكان باور نمی كردند كه كودكان هم می توانند دچار افسردگی شوند.31.gifمدت زمان زیادی پزشكان باور نمی كردند كه كودكان هم می توانند دچار افسردگی شوند. اما هم اكنون متخصصان بهداشت روان دریافته اند كه افسردگی به همان نحو كه در بزرگسالان شیوع دارد، در كودكان هم دیده می شود. بررسی های اولیه و درمان افسردگی در كودكان بسیار مهم است.

درمان افسردگی در كودكان ممكن است شامل روان درمانی یا استفاده از داروهای ضدافسردگی باشد.

مطالعات نشان می دهد كه با استفاده از نوعی روان درمانی كه «شناخت درمانی كوتاه مدت رفتار» نام دارد، می توان نشانه های افسردگی در كودكان را آشكار كرد.

كودكان دچار افسردگی اغلب از خودشان نگرش منفی و ناسالمی ارائه می دهند.

شناخت درمانی رفتار به كودك در توسعه و بسط نگرش مثبت و سلامتی او كمك می كند.

تحقیقات نشان می دهد تأثیر این نوع از درمان سریعتر و بیشتر از دیگر انواع درمان ها در بعضی از كودكان است.

در بعضی اوقات حتی وقتی كه نشانه های جدی افسردگی در كودك ظاهراً از بین می رود، یك روان درمانگر ممكن است برای مدتی، درمان كودك را ادامه دهد. این روش ممكن است مهارت های الگوبرداری كودك را توسعه و احتمال عودكردن افسردگی دوباره در آینده را كاهش دهد.

دادن اطلاعات به كودك و اعضای خانواده درباره افسردگی و درمان آن یكی از راههای مهم برای شناخت و درمان این بیماری است.

 

● علائم و نشانه های افسردگی در كودكان

 

تشخیص افسردگی در كودكان فوق العاده مشكل است، چرا كه خیلی از رفتارهایی كه با افسردگی همراه است می تواند در كودك طبیعی باشد.

افسردگی در سنین مختلف دارای نشانه های مختلفی است.

در سنین قبل از مدرسه، كودك بی حوصله و بی حال و بی علاقه به بازی است و نسبت به اوقات معمول بیشتر و به راحتی گریه می كند.

در سنین دبستان، وضع و حالت كودك به سرعت تغییر می كند. به نظر غمگین می آید و به راحتی خود را ناموفق جلوه می دهد. از بی حوصلگی و خستگی شكایت می كند، از دوستان و خانواده خود فاصله می گیرد، در انجام تكالیف مدرسه مشكل دارد و درباره مرگ صحبت می كند.

در سنین نوجوانی و جوانی، اگر فرد افسرده باشد، غالباً خسته است، از فعالیت های مورد علاقه خود طفره می رود، با معلم و اولیای مدرسه خود بیش از اندازه بحث و جدل دارد و از كارهای جمعی پرهیز و از رفتارهای پرخطر نظیر آسیب به خود با كارد و چاقو استقبال می كند و افكار خودكشی دارد.[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×