رفتن به مطلب
لیلی

ده راز پرورش کودکی شاد

پست های پیشنهاد شده

[align=CENTER]

 

همه پدران و مادران دوست دارند که کودکشان شاد باشد. اما آیا همان طور که به کودکان می آموزیم فوتبال بازی کنند یا زبان دومی را یاد بگیرند، می توانیم به آنها بیاموزیم که شاد و خوشحال باشند؟آیا بعضی کودکان ذاتا شاد و خوشحال متولد می شوند و بقیه آنها باید بار سنگین سختی ها را به دوش بکشند؟

به نظر بیشتر دانشمندان، ژن هایی که کودکان هنگام تولد به ارث می برند، بر قدرت شاد بودن آنها تاثیر می گذارد. گفته مذکور به این معنا نیست که شما نمی توانید برای لذت بردن او از زندگی کار زیادی انجام دهید. با تشویق کودک به او می آموزید که بیشتر اوقات، خود را در بالاترین حد شاد زیستن قرار دهد.

در ادامه، 10 راز برای پرورش کودکی شاد ارائه می شود.

__________________

 

1- به کودکتان عشق بورزید

متخصصان می گویند که اولین راز پرورش کودکی شاد، تمجید از اوست. ادوارد ام. هالوول، نویسنده کتاب ریشه های کودکی شاد در بزرگسالی، می گوید: «عشق مطلق والدین مهم ترین عامل در شادی کودکان است.»

وقتی کودکان بزرگ می شوند، دانستن اینکه علایق، عقاید، خصوصیات و استعدادهایشان با ارزش تلقی می شود پایه گذار شادی سال های بعدی زندگی شان خواهد بود. البته پذیرش کودک به معنای چشم پوشی همیشگی از خطاهایش نیست. یاد بگیرید که عملکرد کودکان را نقد کنید، نه شخصیت او را. همچنین، آنچه را که از کودک می خواهید به او بگویید، نه آنچه را که نمی خواهید.

 

2- «نه، من نمی توانم» را به «بله، من می توانم» تبدیل کنید

 

وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کرده اید، احساس می کند که دست یافتن به همه چیز برایش امکان پذیر است. افکار کودک نسبت به خود، بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودکان خود القا کنند. وقتی که در مدرسه ابتدایی، معلم پسر مک بلدسو، نویسنده کتاب پرورش فرزند با متانت، به او گفت که هیچ استعدادی برای فوتبال ندارد، وی به پسر سرزنش شده اش گفت که هرگز اجازه ندهد کسی به اهداف و رؤیاهایش راه پیدا کند. امروز پسر او بازیکنی حرفه ای در یکی از تیم های مطرح است. در واقع القائات فکری مثبت پدر در ذهن پسرش، زندگی او را متحول کرد.

 

 

[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]

3- مقررات منصفانه وضع کنید و به آن پایبند باشيد

 

کودکان کم سن و سال، با احساس امنیت شاد می شوند. فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده اید، در صورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد، که حفاظی در برابرتان باشد، در غیر این صورت دچار اضطراب خواهید شد. کودکان هم اینگونه اند؛ وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایشان وجود داشته باشد، پیشرفت می کنند. در حقیقت، کودکان در جست و جوی ساختارند.

 

4- ابعاد مثبت را برجسته کنید

 

به کودک خود بفهمانید که هیچ مشکلی وجود ندارد که به اتفاق هم نتوانید حل کنید. همچنین به او بیاموزیدکه خوش بین باشد. اگر اتفاق بدی افتاد، با صدای بلند فکر کنید و بگذارید او افکار شما را بشنود:«وای، نه...باورم نمی شود که این اتفاق افتاده، اما درستش می کنم، چیز مهمی نیست.»

یادگیری خوش بینی مهم است، زیرا کودک مشتاق و آرزومند بزرگسالی مشتاق خواهد شد. افراد ناراضی و ناخشنود، بر حوادث منفی زندگی متمرکز می شوند، در حالی که افراد شاد، به وقایعی می اندیشندکه چشم انداز بهتری از آینده به آنها می دهد.

 

5- حلقه شادی کودکانتان را کامل کنید

 

والدین در پی معلمان و مربیانی هستند که بتوانند حلقه شادی کودکانشان را کامل کنند. به کودکتان کمک کنید ارتباطات دوستانه اش را حفظ کند و گسترش دهد. داشتن ارتباط قوی و مهارت برقراری آن، از شروط اصلی شاد زیستن در آینده است.

.125-2540_IMG.jpg

6- کودکان را به تحریک بیشتر وادار کنید

 

کودکان امروز سنگین وزن ترند و این برای سلامتی و شادابی آنها مضر است. کودکان چاق، در مقایسه با سایر کودکان، اعتماد به نفس کمتری دارند و افسرده ترند. اگر کودکان سرگرمی های پرتحرک خارج خانه را جانشین فعالیت های کم تحرک خانگی کنند و به جای غذاهای آماده ای که فاقد ارزش غذایی است، غذاهای سالم و طبیعی بخورند، از فواید شاد زیستن بهره خواهند برد. کودکی که خوب غذا می خورد و خوب ورزش می کند، مغزش مواد شیمیایی به نام اندروفین ترشح می کند که به او احساس شادی می بخشد، با فراهم کردن میان وعده های طبیعی مثل میوه های تازه فصلی، پرهیز از قرار دادن تنقلات در دسترس کودکان و جانشین کردن غذاهای سالم خانگی، به سلامت کودکان کمک کنید. کودکتان را به سرگرمی های خارج از منزل تشویق کنید. بازی با سایر کودکان قدرت خلاقیت کودکتان را تقویت می کند و مهارتهای اجتماعی را به او می آموزد.[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]

 

7- شادی را در جعبه یادگاری ها ذخیره کنید

 

اشیای مورد علاقه کودکتان، عکس ها، کارت پستال ها، یادگاری ها، کاردستی هایی که یادآور خاطرات شاد برای کودک هستند، داخل جعبه ای قرار دهید. هرگاه کودکتان بیمار یا غمگین است و به لبخندی ساده نیاز دارد، آنها را از جعبه بیرون آورید و به او نشان دهید.

 

8- لحظات جادویی ارتباط را بیابید

 

اخیرا مطالعه بر روی 2000 کودک 5 تا 7 ساله انجام شده است. از آنان پرسیده شده که خواهان چه چیزی هستند که با پول نمی شود خرید. همه آنها در پاسخ گفته بودند که والدین و توجه آنها هستند. کودکان ما می خواهند به آنها فکر کنیم. برنامه هایی ترتیب دهید که همه اعضای خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند، مثل کوهنوردی، پیاده روی و... کودکتان را در فعالیت های روزمره مانند انجام کارهای خانه، خرید و آبیاری باغچه شریک کنید.

 

9- ژن تلاش دوباره را به کودک خود منتقل کنید

 

تمام فکر و ذهن دختر شما این است شاگرد اول شود، ولی در این رقابت همکلاسی برنده است. یک راز اصلی شاد زیستن، برخورداری از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است.

سعی نکنید کودک خود را از همه ناراحتی ها دور نگه دارید. به او کمک کنید بیاموزید چگونه با آنها مواجه شود. اگر شکست درسی، او را ناامید کرده، کمک کنید تا هرچه سریعتر به وضعیت عادی خود برگردد.

تشویق کنید تا احساسات خود را در قالب نوشته یا نقاشی بیان کند. شما الگوی کودکانتان هستید. مطمئن شوید که الگوی مناسبی به او ارائه می کنید. روحیه خود را در هیچ شرایطی نبازید.

 

10- در او شگفتی ایجاد کنید

 

هنگامی که کودک با چیزی بزرگ تر از خودش مواجه می شود، خواه پدیده ای فیزیکی باشد یا معنوی، احساس رضایت خاطر می کند. با کودکان درباره عقاید خود، خداوند و مقدسات دینی صحبت کنید. لازم نیست که او همه جزئیات را درک کند. با او در جنگل قدم بزنید، به ستارگان خیره شوید، به تماشای یک کرم کوچک در گل و لای بنشینید. احساس مراقبت و توجه را در کودکان پرورش دهید.

منبع،lم.نرس [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×