رفتن به مطلب
لیلی

استعدادهاي گوناگون فرزندانتان را بشناسيد

پست های پیشنهاد شده

[align=CENTER]والدين در خانه و معلّمان در مدارس، عادت دارند براي دانش آموزي ارزش فوق العاده قايل شوند که در درس هاي زبان، رياضي و يا علوم تجربي استعداد خوبي از خود نشان بدهد و اگر اين دانش آموز در امتحان نهائي نمره ي خوبي از اين درس ها بگيرد، او را جزو دانش آموزان فوق العاده و نابغه به حساب مي آورند. و به ساير استعدادهاي او اهميّت نمي دهند. اين نگرش باعث مي شود تا والدين و معلّمان فقط به دانش آموزاني توجّه نشان دهندکه در دروس فوق استعداد درخشاني دارند و بقيّه ي دانش آموزان علي رغم دارا بودن استعداد در ديگر رشته ها، از دايره توجّه مربّيان خارج مي شوند.

اين نگاه کوته بينانه باعث عصيان بسياري از دانش آموزان مي شود، چون آن ها نه در نظام تربيتي خانه و نه در نظام آموزشي مدرسه، جايگاه واقعي خود را پيدا نکرده اند و به استعدادهايشان بهايي داده نشده است.

ما از فرزندانمان توقّع داريم تا چشم بسته تابع ديدگاه ما باشند و بدون در نظر گرفتن استعدادها و امکاناتي که دارند از آن ها انتظار داريم براي پيشرفت و ترقّي خود در مسيري حرکت کنند که ما براي آن ها ترسيم مي کنيم، در حالي که آن ها در درون خود به دنبال چيز ديگري هستند، اما نمي توانند آن را بيان کنند، چون سيستم آموزشي و اجتماعي به آن توجه نمي کند. به همين خاطر هم والدين و هم معلمان در رابطه با دانش آموزان با مشکلات زيادي مواجه مي شوند. ما با خطر انحطاط سيستم آموزشي مواجه هستيم زيرا در مسير استعدادهاي طبيعي فرزندانمان قدم برنمي داريم. معيار برتري از ديدگاه ما، محدود و مربوط به گذشته است، به همين خاطر هر پدر و مادري آرزو مي کند که فرزندش، پزشک يا مهندس شود و ساير حرفه ها و گرايش ها از اهميّت ساقط مي شوند. حکمت خداوند بر اين قرار گرفت که انسان ها متفاوت آفريده شوند و براي هر انساني استعدادهاي متنوعي بيافريند و همين امر باعث حرکت، رشد و توسعه و تکامل زندگي انسان ها مي شود.

در اين جا مفهوم استعدادهاي گوناگون مطرح مي شود تا نسبت به رفتار خود و فرزندان مان با ديدي جامع وهمه جانبه بازنگري کنيم و نقاط قوّت و ضعف خود را آشکارا ببينيم. اين مفهوم جديد باعث مي شود تا طرز تفکّر مردم و حتّي تحقيقات متعارف، روند صحيحي به خود بگيرد، چرا که اکثر پژوهش هاي علمي در زمينه استعدادها، محدود به استعدادها و هوشمندي هاي خاصّي است و بسياري از استعدادها به دست فراموشي سپرده شده است.

مفهوم استعدادهاي گوناگون به ما مي فهماند که خداوند هيچ انساني را از هيچ استعدادي محروم نساخته است. در درون هر کدام از ما گنجي نهفته است که اگر بتوانيم آن را کشف کرده و از آن استفاده کنيم، در سازندگي جامعه اثرگذار خواهيم بود.

 

 

[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]

انواع استعدادها و ويژگي هاي آن

 

1- استعداد و هوشمندي زباني: اين اشخاص استعداد خاصي در مطالعه کردن و استفاده هوشمندانه از کلمات جهت ابراز احساسات خود دارند، به همين دليل در معاشرت با ديگران خوش مشرب و موقعيّت شناس هستند. حتّي در شوخي کردن با ديگران موقعيّت زماني و مکاني را در نظر مي گيرند.اين اشخاص مي توانند نويسنده، شاعر، سخنور و يا روزنامه نگار شوند.

 

2- استعداد رياضي: اين گونه اشخاص استعداد خاصّي در بازي با اعداد و رموز و حلّ مسايل رياضي و درک رابطه موجود بين اعداد و مجهولات دارند. قدرت خاصي در رسم منحني و نمودارها و همچنين استدلال و حل معادلات چند مجهولي دارند و در نهايت مي توانند رياضي دان و يا فيزيک دان و يا کارشناس مسايل اقتصادي باشند.

 

3- استعداد تخيل: قدرت و استعداد اين اشخاص در تخيل، نقاشي، طراحي، استفاده از رنگ ها، سايه ها، بافندگي، تقليد، عکس برداري، انتخاب صحيح اشکال و حجم آن ها است. اين هوشمندي را در نقّاشان و مجسمه سازان و به طور کلّي هنرمندان و مهندسان طراح مي توان يافت.

 

4- استعداد اجتماعي شدن: استعداد اين اشخاص در درک نيازها و انگيزه هاي ديگران است. اين افراد در فعّاليّت هاي گروهي و رهبري اين فعّاليّت ها تخصّص دارند. نظريّات خود را خيلي راحت به ديگران ارايه مي دهند و خود نيز از نظرات و پيشنهادهاي آن ها استقبال مي کنند و به عبارتي با مردم زود مي جوشند. رهبران و مصلحان و کساني که علاقه به فعّاليّت هاي اجتماعي و سياسي و گروهي دارند چنين استعدادي دارند.

 

5- استعداد تفکر عميق (درون گرايي): اين قبيل اشخاص سعي مي کنند استعدادها و احساسات دروني خود را کشف کنند. همچنين اين قدرت را دارند تا درباره ي چند موضوع، در يک زمان دقيق و عميق تمرکز کنند. هميشه در حال بررسي انديشه و احساسات و طرح هاي ديگران هستند و استعداد خيال پردازي فوق العاده دارند، اين نوع هوشمندي را مي توان نزد فلاسفه و انديشمندان و برنامه ريزان و روان شناسان يافت.

 

6- استعداد بدني- حرکتي: اين اشخاص، استعداد خاصي در استفاده از اندام هاي خود دارند (حرکت چشم ها، عضلات صورت، دست ها و ساير اندام هاي بدن) اين افراد مي توانند نقش هاي مختلف بازيگري را ايفا کنند و بعضي ها استعداد خاصي در پانتوميم دارند. اين نوع هوشمندي را مي توان در ميان ستاره هاي معروف ورزشي يافت مانند: بازيکنان فوتبال، ژيمناستيک و ...

 

7- استعداد موسيقي و صدا: اين اشخاص قدرت تشخيص بسيار دقيق صداها و همچنين استعداد آهنگ سازي دارند.

 

8- استعداد پيش بيني (حس ششم): بعضي افراد استعداد خاصي در پيش بيني و پيش گويي دارند، البته نمي توان تفسير منطقي براي آن پيدا کرد، ظاهراً بصيرت و پاکي خاصي دارند و آن ها را قادر به پيش بيني حوادث به شکلي واضح تر و روشن تر از بقيّه ي مردم مي نمايد. شخصي که چنين استعدادي دارد خودش نمي داند چگونه اين کار را مي کند. گاهي اوقات اين اشخاص افکار ديگران را مي خوانند. اين استعداد بسيار نادر است.

 

9- استعداد وجداني:مفهوم جديدي از هوشمندي است که دانيل ژولمان آن را شرح داده است.اين کشف، انعکاس وسيعي پيدا کرد و معلوم شد که موفّقيّت بسياري از بزرگان تاريخ در اين استعداد نهفته است. چنين شخصي نسبت به توانايي خود آگاه است و آن را در عمل نشان مي دهد.اين شخص معمولاً سرزنده و پرهيجان است و انديشه هاي مثبت و انگيزه قوي براي کار و توليد و موفّقيّت دارد، علاوه بر آن استعداد درک، همکاري، همدردي و همنوايي با ديگران را دارد. از مهارت هاي اجتماعي فوق العاده اي بهره مند است. به گونه اي که فرصت هاي موفّقيّت و پيشرفت براي او هميشه مهيّا است. اين اشخاص به خاطر نوع رفتار و معاشرتي که دارند از محبوبيّت خاصي در ميان مردم برخوردارند. يکي ديگر از صفات اين افراد تحمّل مشکلات و سختي ها است که هيچ گاه آن ها را مايوس نمي کند، و براي رسيدن به اهداف خود هميشه اميدوار هستند.

 

10- استعداد عملي(مکانيکي يا دستي): استعداد اين شخص کار کردن با ابزار آلات است. اين استعداد را مي توان از دوران بچگي کشف کرد. بعضي از کودکان کم حرفند، ولي مي بينيم که مشغول باز و بسته کردن وسايل برقي مانند راديو و يا تلويزيون و ... هستند. حتّي در بازي با اسباب بازي اوّلين کاري که مي کنند جدا کردن تمام قطعات آن و بستن دوباره آن هاست. اين گونه افراد معمولاً بيشتر با وسايل و ابزارآلات معاشرت مي کنند تا با مردم.

 

11- استعداد معنوي: حتماً در زندگي با افرادي برخورد کرديد که در صورت آن ها نوعي پاکي و معنويتي خاص مشاهده مي شود. هنگام نگاه کردن به آن ها احساس آرامش مي کنيد چون هنگام نزديک شدن به آن ها احساس مي کنيد دنيا در آرامش است و با آن ها به سوي دنياي پاکي و صلح در حال پروازيد. ماهيچ گاه معاشرت با چنين افرادي را فراموش نخواهيم کرد چون برخورد آن ها حالتي از اطمينان و آرامش در روحمان بر جاي مي گذارد. اين نوع استعداد معمولاً در ميان رهبران ديني و روحاني ديده مي شود که تاثير فراواني روي پيروان خود دارند نه به خاطر سخنان منطقي و مستدل آن ها بلکه به دليل معنويت، آرامش و صداقت در کلام و عشق و مهرباني و سعه صدر آن هاست.

 

با بررسي انواع استعدادها حتماً به اين نتيجه رسيده ايد که تا چه حد استعداد هاي خود و فرزندانمان را فراموش کرده ايم. پس لازم است در سيستم تربيتي و آموزشي ما بازنگري شود و تمامي استعدادها را در نظر بگيرند. در اين صورت بسياري از استعدادهايي که در ما و فرزندانمان وجود دارد شکوفا خواهد شد.

منبع:مجله موفقيت[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×