رفتن به مطلب
لیلی

چند نكته ي لازم در تربيت كودكان

پست های پیشنهاد شده

[align=CENTER]

 

¬اهانت و تحقير كودك، سرزنش هاي مداوم و انتقادهاي بيجا و به كارگيري تعبيرات غيرمحترمانهاز مهمترين عواملي هستند كه بذر كينه و نفرت را در دل كودك مي پاشند.

¬نوزاد پس از تولد به ارتباط جسمي با مادر نياز فراوان دارد؛ از اين رو نبايد ساعات طولاني از مادر جدا بماند. تحقيقات نشان داده است كه از شش ماهگي تا سه سالگي، حضور مادر نه تنها در رشد عاطفي كودك ، بلكه در رشد بدني و عقلي او نيز تأثير بسزايي دارد.

¬در مقايسه بين فرزندان، كودكي كه امتياز نمي آورد دچار احساس خود كم بيني مي شود و اعتمادش را نسبت به پدر و مادر از دست مي دهد.

¬اگر بيش از حد ،سرعت فراگيري را در فرزندانمان تقويت كنيم، امكان باروري و تحكيم مفاهيم را در مراحل بعدي كاهش خواهد داد. سرعت اوليه و تشديد آهنگ رشد ، منجر به تأخير قابل ملاحظه اي در مراحل بعدي مي شود.

¬هرگز عيب فرزندتان را در رفتارها ، بزرگتر از آنچه هست جلوه ندهيد و هرگز عيب هايش را نزد ديگران بازگو نكنيد.

¬همبازي شدن با كودك علاوه بر اين كه او را غرق لذت و شادي مي كند و صميميت را افزايش مي دهد، اعتماد به نفس و احساس ارزشمندي را در كودك تقويت مي كند.

 

 

 

¬تحقيقات نشان مي دهد كه كودكان پرورش يافته در منزل نسبت به كودكان مهد كودك ، ماهانه از رشد قدي بيشتري برخوردارند.

¬تربيتي كه آزادي را به كلي در كودك ناديده بگيرد و انتخاب و ميل قلبي را از وي سلب كند و تنها مبتني بر ترس و آداب خشك و بي روح ظاهري باشد، نه تنها دوام نمي يابد بلكه در نهايتبه ركود وعصيان كودك مي انجامد.

يك كارشناس مسائل رواني كودكان در اتريش مي گويد: چنانچه در روابط نوزاد با پدر ممنوعيتي ايجاد شود، نوزاد در حس وفاداري و دوستي دچار نقيصه مي شود و در سال هاي آينده توانايي ارتباط سالم را نخواهد داشت.

¬كودكان بايد با رنج ها و مشكلات طبيعي زندگي آشنا شوند تا افرادي شكننده، رفاه زده و پر توقع بار نيايند.

¬اگرچه جنبه هاي تخيلي داستان براي كودك لذت بخش و مفيد است لكن نبايد در آن افراط كرد؛ داستان نبايد ترس آور باشد؛داستان بايد الگوي صحيح و متناسب با سن كودك را ارائه كند، بيان زيبايي ها و نيكي ها، با روح لطيف كودك سازگاراست.[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×