رفتن به مطلب
Negarita

قز قلعه، بنای ساسانی

پست های پیشنهاد شده

[align=CENTER]

13511457179210184175214213616810266118106.jpg

قز قلعه سی واقع در استان قزوین است که در 20 کیلومتری شهرستان تاکستان ، در حوالی منطقه ضیاءآباد و در کنار روستای آبکلو و بر فراز کوه سنگی یگانه قرار دارد.

 

این محوطه در غرب و داخل بافت روستا قرار دارد. از شمال مشرف به کوه های طبیعی و از جنوب و شرق محدود به رودخانه و منازل مسکونی است.

قلعه قز قلعه جزو قلعه دخترهایی است که در سرتاسر ایران پراکنده است و اصولا در مناطق دور و بعید ساخته می شده اند.

 

موقعیت جغرافیایی این قلعه طوری است که از کیلومترها دورتر قابل مشاهده است و وقتی در کنار آن قرار می گیرید متوجه می شوید این دژ , زمانی عظیم و با شکوه بوده است.

این قلعه از 3 طرف به پرتگاه‌های عمیق منتهی می‌شود و تنها راه ورود به آن از سوی جنوب است.

دیواره بلندی که با سنگ لاشه و ملاط برآمده که از استحکام و پایداری این دژ دفاعی حکایت دارد.

 

چشم‌انداز وسیع و اشراف بر تمام دشت گسترده قزوین، ترکیب شگفت‌آور سنگ لاشه با آجر، فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های موزون در سطح دیواره قلعه، تزئینات بسیار زیبای مقرنس و طرح‌های دیگر ازجمله ویژگی‌های قزقلعه به شمار می‌آیند.

 

[align=CENTER]دیواره بلندی که با سنگ لاشه و ملاط برآمده که از استحکام و پایداری این دژ دفاعی حکایت دارد.[/align]

[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]از آثار باقیمانده از قلعه , جرزهای یک چهار طاقی می باشد که از سنگ و ساروج ساخته شده و طاق آن فرو ریخته است .

 

210150431971323964206189103861301355254203.jpg

مشخص نیست که این چهار طاقی کدام قسمت بنا بوده است ولی می توان احتمال داد که محل تقاطع دو سرسرای ارتباطی و ورودی بنا بوده باشد . پایه های باقیمانده سترگ این چهار طاقی , ابعادی در حدود سه متر دارد و فاصله آنها از یکدیگر 4.80 متر می باشد . در هیچ یک از متون تاریخی , از این قلعه به صورت مشروحی سخنی به میان نیامده است و هیچ اطلاعی از گذشته و نحوه زندگی در آن , در دست نیست ولی با توجه به سبک معماری بنا , می توان آن را از آثار اواخر دوره ساسانی یا اوایل اسلام دانست .

 

قز قلعه از جمله آثار اواخر دوره ساسانی یا اوایل اسلام است که همچنان پابرجا مانده‌است و به گفته یکی از محیط بانان جرندق , زمانی هم جزو قلاع اسماعیلیه به رهبری حسن صباح بوده است .

مختصات جغرافیایی قز قلعه : N 36-06-40.40 و E 49-32-06.00 ( از چپ به راست : درجه ، دقیقه و ثانیه ) است.

 

متاسفانه اطلاعات ثبت شده در کتب مختلف و تحقیقات صورت گرفته در مورد دیرینه شناسی این محوطه و خود قلعه بسیار ناچیز و اندک است و به تبع آن اقدامات حفاظتی و مرمتی از این منطقه به هیچ عنوان انجام نمی شود.

 

ستونهای سنگی این قلعه که رو به دریای خزر است و روزگازی دژی محافظ در برابر بادهای شدید و مامنی برای نگهبانان بوده، امروزه روز با هر بادی که می وزد ، می لرزد و یک گام بیشتر به ریزش نزدیک می شود.

[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×