رفتن به مطلب
فریاد بی صدا

چرا اینقدر عرق می‌کنید؟

پست های پیشنهاد شده

بااینکه ممکن است به نظرتان اختلالی عجیب بیاید، اما عرق کردن مسئله‌ای کاملاً طبیعی است. عرق کردن نقش مهمی در بدن دارد زیرا با خنک کردن بدن به حفظ دمای آن کمک می‌کند. وقتی گرمتان است و عرق می‌کنید، رطوبتی که از بدنتان بیرون می آید باعث می‌شود کمی آن را خنک کند. فقط وقتی گرممان می‌شود عرق نمی‌کنیم. وقتی عصبی می‌شویم و استرس داریم هم ممکن است عرق کنیم که کاملاً هم طبیعی است زیرا احساسات می‌توانند بر غدد عرق اثر بگذارند.

 

عرق کردن بخشی از بلوغ است. وقتی بدنمان شروع به تغییر می‌کند، حدود 3 میلیون غده عرق در بدنمان فعال می‌شوند، مخصوصاً غدد عرق موجود در زیربغل‌ها، کشاله ران‌ها و کف دست‌ها و پاها. وقتی عرق با باکتری‌های موجود بر روی پوست تماس پیدا می‌کنند، موجب ایجاد بویی می‌شود که در برخی افراد قوی‌تر از بقیه است.

 

خوب حالا چطور باید با این عرق کنار بیایید؟ هر روز دوش بگیرید و حمام کنید. اگر نگران بوی بدنتان هستید، از اسپری و ضدعرق استفاده کنید (اسپری جلو بوی بد بدن را گرفته و ضدعرق‌ها به کاهش عرق کمک می‌کنند).

 

پوشیدن لباس‌هایی که از پارچه‌های طبیعی مثل پشم یا لینن دوخته شده باشند مخصوصاً در گرمای تابستان هم می‌تواند کمک کند. پَدهای مخصوص زیربغل هم به جذب عرق این ناحیه کمک می‌کنند. این پَدها از داخل لباس فرد به زیربغل می‌چسبند و عرق را جذب می کنند. بعضی از نوجوانان هم همیشه یک بلوز اضافه در کیف خود دارند تا اگر احساس کردند زیادی عرق کرده‌اند لباسشان را عوض کنند.

 

اگر بااینحال باز نگران عرق کردن خود هستید، می‌توانید با یک پزشک مشورت کنید. معمولاً عرق کردن زیاد می‌تواند نشانه یک مشکل جسمانی باشد. ضدعرق‌های قوی‌تری نیز موجود هستند که با تجویز دکتر می‌توانید تهیه کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×