رفتن به مطلب
فریاد بی صدا

اما و اگرهای صعود به برزیل

پست های پیشنهاد شده

تیم ملی فوتبال ایران راه پر پیچ و خمی برای صعود به جام جهانی 2014 برزیل در پیش دارد.

شکست مقابل ازبکستان در ورزشگاه آزادی فارغ از اینکه یک شکست تلخ بود پیامدهای بسیاری برای کی روش و شاگردانش داشت.

 

حالا برای رسیدن به جام جهانی باز هم کارمان به اما و اگر کشید و باید مسیری پر از پستی و بلندی را طی کنیم تا به قله صعود برسیم.تیم ایران اگر در هر سه بازی آینده مقابل قطر، لبنان و کره جنوبی به پیروزی برسد برای صعود مشکلی نخواهد داشت اما این امر کمی بعید است، به ویژه برتری مقابل کره جنوبی که صدرنشینی این گروه را مفت از دست نمی دهد.

ایران در صورت پیروزی مقابل قطر و لبنان 13 امتیازی می شود و باید امیدوار باشیم که کره ای ها در زمین خود ازبکستان را ببرند تا این حریف 11 امتیازی بماند اما بی تردید برتری مقابل قطر که خود 7 امتیاز دارد هم راحت نیست. با این حال اگر قطر و لبنان را ببریم و با کره جنوبی هم بازی را به تساوی بکشانیم شانس زیادی برای صعود خواهیم داشت اما این هم دشوار به نظر می رسد.

شاید بسیاری گمان کنند که تیم ایران در صورت ماندن در رده سوم و رسیدن به پلی آف می تواند برای بار چهارم جواز حضور در جام جهانی را کسب کند اما عقیده نگارنده با توجه به شرایط موجود کمی متفاوت است. با سوم شدن تیم کی روش در گروه A ملی پوشان باید با یکی از 4 تیم عراق، عمان، استرالیاو اردن که به نظر می رسد استرالیا یا اردن باشد دیدار کند و پس از پیروزی به مصاف تیم پنجم منطقه آمریکای جنوبی برود. اگر فرض را بر صعود تیم ایران از این مرحله بگذاریم که خود امری مشکل است، به یکی از رقبایی می رسیم که آوازه بسیاری دارد.

با نگاهی به جدول پیچیده منطقه آمریکای جنوبی متوجه می شویم که اگر قرار باشد با تیم پنجم آن گروه بازی کنیم شاید نیازمند نه حماسه که یک معجزه باشیم! در این منطقه صعود مستقیم آرژانتین، اکوادور و کلمبیا تقریبا قطعی شده در حالی که سایر تیم ها برای رسیدن به جایگاه چهارم و پنجم شانس مناسبی دارند. از جمله این تیم ها می توان به پاراگوئه، اروگوئه، شیلی، و پرو اشاره کرد که باید بولیوی و ونزوئلا را هم به این جمع اضافه کرد زیرا ما ایرانی ها در صورت رسیدن به پلی آف باید دست به دعا شویم تا حریفمان یکی از تیم های ونزوئلا یا بولیوی باشد که کمی بعید به نظر می رسد.

تا این لحظه و در صورتی که جدول منطقه آمریکای جنوبی تغییری نکند حریف ما ونزوئلا است اما بی تردید اروگوئه و پاراگوئه که دو تیم مطرح این قاره به حساب می آیند هم به راحتی نمی گذارند که ونزوئلا کم نام و نشان به دیدار تیم پنجم آسیا برود. اروگوئه تیم چهارم جام جهانی 2010 با تمام ستاره های پرفروغ خود حالا 13 امتیازی است و با دو امتیاز کمتر نسبت به ونزوئلا در رده ششم قرار گرفته اما وقتی نگاهی به جدول آن گروه می کنیم می‌بینیم که حتی پاراگوئه قعرنشین که 8 امتیازی است هنوز 5 بازی دیگر دارد ما را برای صعود این تیم بیشتر نگران می کند.

با اینکه فوتبال به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و در طول تمام ادوار شگفتی هایی رخ داده که هیچ کس انتظارش را هم نداشته است اما بهتر است تیم ملی ایران میخ خود را در همین گروه آسیایی محکم بکوید و جواز صعود به جام جهانی 2014 را بدست آورد چراکه در صورت رسیدن به پلی آف اگرچه می توانیم امیدوار باشیم تا بعد از 16 سال حماسه ای جدید رخ دهد اما احتمال تبدیل آن به تراژدی بیشتر است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×