رفتن به مطلب
Negarita

:::: اطلاعـــــات دارویی ::::

پست های پیشنهاد شده

[align=CENTER]آزيترومايسين azithromycin

 

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک است که برای گلودرد استرپتوکوکی ، برونشیت ، برخی انواع سینه پهلو (پنومونی )، و عفونت های کلامیدیایی تجویز می شود.

 

چگونگی مصرف

 

آزیترومایسین باید با شکم خالی خورده شود، حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ساعت بعد از غذا. این دارو برای بعضی از عفونت ها به صورت تک نوبتی تجویز می شود یا در سایر موارد به شکل روزی یک نوبت برای ۵ روز. مهم است که دارو سر وقت و به طور کامل مصرف شود، حتی در صورت احساس بهبودی . چنانچه پیش از مصرف تمام دارو آن را قطع کنید علایمتان ممکن است برگشت کنند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است ، این نوبت فراموش شده را رها کرده ، به برنامه منظم دارویی تان بازگردید.

 

هشدارها و عوارض جانبی

 

در صورت بروز هریک از علایم زیر، مصرف آزیترومایسین را قطع کرده ، با پزشکتان تماس بگیرید: اسهال ، دردهای شکمی ، تهوع و استفراغ ، زخم های دهانی یا زبان ، خارش یا ترشح واژن ، پلاک های سفید در دهان یا روی زبان ، تب ، درد مفصلی یا بثورات جلدی . یک پاسخ حساسیتی نادر به آنتی بیوتیک ها آنافیلاکس است که نیازمند توجه و مراقبت فوری پزشکی می باشد. از آنجایی که آنافیلاکس به سرعت پیشرفت می کند، در صورت بروز تورم لب ها و دور چشم ، کهیر یا تورم های پوستی ، غش ناگهانی ، ضربان قلب تند یا خس خس سینه یا مشکل در تنفس ، مصرف دارو را قطع کرده بلافاصله با یک مرکز خدمات اضطراری پزشکی تماس بگیرید.

 

موارد احتیاط

 

در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف آزیترومایسین ، پزشکتان را مطلع سازید:

حساسیت به آزیترومایسین ، اریترومایسین ، یا آنتی بیوتیک های دیگر.

بارداری یا شیردهی .

مصرف داروهای دیگر، به ویژه کاربامازپین ، سیکلوسپورین ، ضدانعقادها (رقیق کننده های خون مثل وارفارین )، تئوفیلین ، و آنتی اسیدهای حاوی آلومینیم / منیزیم .

سابقه یا ابتلا به بیماری کبدی .

 

هنگام مصرف آزیترومایسین توصیه می شود

حتی در صورت احساس بهبود دوره کامل دارویتان را مصرف کنید تا عفونت در بدنتان درمان شده ، از عود بیماری جلوگیری شود.

 

اگر ظرف ۳ روز از آغاز درمان با آزیترومایسین احساس بهبودی نکردید با پزشکتان مشورت کنید.

 

آزیترومایسین را دور از دسترس کودکان ، دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگه دارید (در این شرایط آزیترومایسین فاسد می شود).

 

هنگام مصرف آزیترومایسین نبایداز داروهای تاریخ مصرف گذشته استفاده کنید.

پیش از اتمام دارویتان آن را قطع کنید، مگر به دستور پزشکتان [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]آسپيرين aspirin

 

آسپيرين يك داروي رايج است كه بدون نسخه پزشك قابل تهيه ميباشد. اين دارو يك مسكن غيرمخدر براي تسكين دردهاي خفيف تا متوسط نظير سردرد، دنداندرد، و دردهاي هنگام عادت ماهانه است. آسپيرين تب را كاهش ميدهد و التهاب را در موارد درماتيسمي كاهش ميدهد. آسپيرين خشكي، تورم و درد مفاصل را درد آرتريت ميكاهد ولي بيماران را درمان نميكند. از اين دارو همچنين در پيشگيري از لخته شدن خون، كاهش خطر حمله قلبي و مغزي، و موارد ديگر استفاده ميشود. البته اين خاصيت آسپيرين ممكن است موجب افزايش احتمال خطر خونريزي شود. استيل ساليسيليك اسيد يك نام ديگر آسپيرين است.

 

براي جلوگيري از اثرات مضر آسپيرين بر روي معده، اين دارو را با غذا، شير، داروهاي ضداسيد، يا يك ليوان پر از آب مصرف كنيد (اين در مورد قرصهاي پوششدار يا شياف صدق نميكند). همچنين براي پيشگيري از دل بهم خوردگي بهتر است از30-15 دقيقه پس از خوردن آسپيرين دراز نكشيد. بجز در مورد قرصهاي پوششدار و قرصهاي طولانياثر، ساير قرصهاي آسپيرين را ميتوان براي سهولت بلع خرد يا در يك مايع حل كرد. بهمنظور استعمال راحتتر شياف آسپيرين، آن را براي 30 دقيقه قبل از استفاده داخل يخچال بگذاريد. براي استعمال شياف، پوشش شياف را باز كرده، شياف را با آب سرد مرطوب كنيد، به يك پهلو دراز كشيده، شياف را با كمك انگشتتان داخل مقعد فرو كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد ، به مجردي كه آن را به ياد آورديد، البته اگر تقريباً موقع نوبت بعدي مصرف دارو رسيده است، نوبت فراموش شده را رها كرده و به برنامه منظم داروييتان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.

 

در صورت بروز هريك از علايم زير، مصرف آسپيرين را قطع كرده، با پزشكتان تماس بگيريد: سوزش سر دل؛ بثورات جلدي؛ تورم دستها، پاها و پلكها؛ افزايش وزن؛ خسخس سينه؛ مدفوع سياهرنگ؛ خونريزي از لثهها در هنگام مسواك زدن.

 

موارد احتیاط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف آسپيرين پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به هر چيز، به ويژه آسپيرين يا داروهاي شبه آسپيرين.

بارداري يا شيردهي.

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه داروهاي ضدالتهابي غيراستروييدي (مثل ايبوپروفن)، داروهاي ضدانعقادي (رقيقكنندههاي خون مثل وارفارين)، داروهاي خوراكي ضدديابت، آنتيبيوتيكها (سفالوسپورينها، وانكومايسين)، داروهاي ضدسرطان (متوتركسات)، والپروئيك اسيد، پروبنسيد و سولفين پيرازون (داروهاي نقرس)، و زيدووودين.

سابقه يا ابتلا به مشكلات خونريزيدهنده (مثل زخم معده، هموفيلي، و كمبود پلاكتي)، پوليپهاي بيني ناشي از آسپيرين، نقرس، كمبود آنزيم g6pd ، پرفشاري خون، و بيماريهاي كبدي، كليوي، و قلبي.

 

برچسب روي دارو را خوانده و از دستوراتش پيروي كنيد.

برچسب روي ساير داروهاي بدون نياز به تجويز پزشك را بخوانيد تا مبادا در حال مصرف داروهايي باشيد كه حاوي آسپيرين هستند يا حاوي داروهايي باشند كه با آسپيرين تداخل ايجاد ميكنند.

آسپيرين را دور از دسترس كودكان، و دور از گرما، نور مستقيم، و حرارت مرطوب نگاه داريد (در اين شرايط آسپيرين فاسد ميشود). شياف آسپيرين را در يك جاي خنك نگاه داريد، ولي آن را و شكلهاي مايع آسپيرين را منجمد نكنيد.

آسپيرين تاريخ گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

در صورتي كه آسپرين را براي درد، تب يا گلودرد ميخوريد، در موارد زير با پزشكتان مشورت كنيد:

درد بيش از 10 روز طول بكشد يا علامت جديدي اضافه شود.

تب بيش از 3 روز طول بكشد، تشديد شود يا علامت جديد اضافه شود.

گلودرد دردناكتر شود، بيش از 2 روز به طول انجامد، يا تب، تهوع، استفراغ، بثورات جلدي يا سردرد رخ دهد.

آسپيرين را فقط به مقدار تجويز شده براي جلوگيري از حمله قلبي، مغزي و ديگر مشكلات ناشي از لخته شدن خون مصرف كنيد.

 

هنگام مصرف آسپرین نباید

آسپيريني را كه بوي سركه ميدهد استفاده كرد. اين به معناي فاسد شدن آسپيرين است.

در صورتي كه در عرض 7 روز گذشته عمل جراحي لوزه، كشيدن دندان، يا جراحي دندان يا دهان داشتهايد، آسپيرين را بجويد. آسپيرين را به همان صورت ببلعيد.

آسپيرين را مستقيماً روي دندان يا لثه گذاشت؛ در اين صورت ممكن است موجب سوزش شود.

بدون مشورت با پزشكتان آسپيرين را قطع كنيد، اگر آن را براي پيشگيري از لخته شدن خون مصرف ميكنيد.

تا 5 روز پيش از هر جراحي آسپيرين مصرف كنيد مگر به دستور پزشك؛ اين كار موجب خونريزي خواهد شد.

به كودكي كه تب يا ديگر علايم شبه آنفلوآنزايي كه ممكن است ناشي از يك ويروس مثل ويروس آبلهمرغان يا آنفلوآنزا باشد آسپيرين بدهيد. آسپيرين در برخي از موارد با نشانگان «راي» كه يك بيماري وخيم است ارتباط داشته است. در اين موارد در مورد داروي مناسب با پزشكتان مشورت كنيد.

 

در صورت شك به مصرف بيش از حد آسپيرين، بلافاصله درخواست كمك پزشكي كنيد. علايم مصرف بيش از حد عبارتند از: صداي زنگ داخل گوشها، خوابآلودگي، گيجي، افت شنوايي، اضطراب، هيجان شديد، تنفس تند و عمقي. براي پيشگيري از عوارض جدي نظير تشنج يا حتي مرگ بلافاصله به دنبال مراقبتهاي پزشكي باشيد. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]آتنولول atenolol

 

آتنولول به علل گوناگوني مثل افزايش فشار خون؛ تسكين درد قلبي؛ پيشگيري از سردردهاي ميگرني؛ و درمان بينظمي ضربان قلب تجويز ميشود. همچنين براي جلوگيري از دومين حمله قلبي در افرادي كه يك بار دچار حمله قلبي شدهاند، كاربرد دارد. ممكن است در شرايط ديگري نيز پزشكتان اين دارو را برايتان تجويز كند. آتنولول با مسدود كردن برخي تكانههاي عصبي به بخشهاي خاصي از بدن عمل ميكند؛ به همين علت آن را يك مسدودكننده بتا ميشناسند. با مسدود كردن اين تكانهها، آتنولول به قلب كمك ميكند تا منظمتر و مؤثرتر بزند و در نتيجه بار كاري قلب كاهش يابد.

 

آتنولول معمولاً روزي يك بار مصرف ميشود. مهم است كه دارو را هر روز سر ساعت معيني بخوريد. معمولاً بهتر است دارو را صبح پيش از صبحانه مصرف كنيد تا فراموشش نكنيد. آتنولول را ميتوان با يا بدون غذا مصرف كرد. هر روز پيش از خوردن آتنولول نبضتان را بشماريد. اگر زير 50 در دقيقه بود پيش از خوردن داروي آن روز، با پزشكتان مشورت كنيد. هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه آن را به ياد آورديد مصرفش كنيد. البته اگر كمتر از 8 ساعت تا نوبت بعدي مصرف دارو رسيده است، نوبت فراموش شده را رها كرده، به برنامه منظم داروييتان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد و دارو را بدون هماهنگي با پزشكتان قطع نكنيد. با قطع مصرف آتنولول ممكن است در معرض خطر يك حمله قلبي باشيد. در اكثر مواردي كه آتنولول تجويز ميشود، بيماري مهار مي شود ولي درمان نمي شود. و اين بدين معناست كه ممكن است لازم باشد چندين سال يا تا پايان زندگي آن را مصرف كنيد.

 

در صورت بروز هريك از علايم نادر ولي جدي زير، مصرف آتنولول را قطع كرده، با پزشكتان تماس بگيريد:

- اشكال در تنفس تنگي نفس، يا خسخس سينه؛

- سرد شدن كف دست و پا؛

- ضربان قلب زير 50 در دقيقه؛

- سرگيجه يا سياهي رفتن چشم در هنگام بلند شدن از حالت خوابيده يا نشسته

- تورم دستها و پاها يا افزايش وزن ناگهاني (5/1 كيلو در 48-24 ساعت)؛

-افسردگي، گيجي، يا توهم (شنيدن، ديدن، يا احساس چيزهايي كه وجود ندارند)؛

- درد قفسه سينه، مفاصل يا كمر؛

- تب؛ گلودرد؛

- بثورات جلدي؛

- يا هرگونه كبودي يا خونريزي غيرعادي.

نشانههاي زير تا هنگام عادت كردن بدنتان با دارو ممكن است مشاهده شوند:

خوابآلودگي، خستگي، مشكل در خوابيدن، اضطراب، يبوست يا اسهال، كابوس، يا كاهش توانايي جنسي، اگر اين علايم ادامه يافتند يا مشكلساز شدند، وضعيت را با پزشكتان در ميان بگذاريد.

 

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف آتنولول پزشكتان را مطلع سازيد:

- حساسيت به آتنولول يا ديگر داروهاي مسدودكننده بتا

- بارداري يا شيردهي.

- در حال مصرف داروهاي ديگر، به ويژه تزريقات حساسيتزدايي، كافئين، داروهاي آسم (آمينوفيلين، ديفيلين، اكستريفيلين، تئوفيلين)، داروهاي ديابت (انسولين، داروهاي خوراكي پايينآورنده قند)، ديگر داروهاي كاهنده فشار خون (مسدودكنندههاي كانالهاي كلسيمي، كلونيدين، گوانابنز)، كوكائين، يا مهاركنندههاي مونوآميناكسيداز.

- سابقه يا ابتلا به حساسيت، آسم، يا آمفيزم؛ مشكلات احتقاني قلب؛ بيماري قند؛ پركاري تيروييد؛ افسردگي؛ يا بيماريهاي كليوي يا كبدي. اگر بيماري قند داريد، آتنولول ممكن است قند خون شما را افزايش دهد و نيز ممكن است علايم افت قند خون را مخفي كند. اگر دچار حساسيت باشيد با مصرف آتنولول واكنشهاي حساسيتيتان ممكن است تشديد شود.

 

بهطور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبوديتان را زير نظر داشته باشد.

-در مورد ميزان فعاليت قابل قبول بر اساس وضعيت بدنيتان با پزشكتان مشورت كنيد. آتنولول ممكن است درد قفسه سينه را كاهش دهد يا از آن جلوگيري كند و در نتيجه باعث شود تا از آن حد كه برايتان بيخطر است فعالتر باشيد. كه اين خود موجب درد قفسه سينه و علايم جدي ديگر ميشود.

- وزنتان را نسبت به قد و استخوانبنديتان در يك محدوده مناسب نگاه داريد. در صورت نياز براي كاهش وزن از پزشكتان كمك بگيريد.

-اگر براي كاهش فشار خون آتنولول مصرف ميكنيد، مصرف سديم (نمك) خود را محدود كنيد. از پزشكتان درخواست كنيد دستوارات تغذيهاي در اختيارتان بگذارد يا شما را به يك متخصص تغذيه معرفي كند.

-اگر سيگاري هستيد، سيگار را ترك كنيد، از پزشكتان بخواهيد شما را به يك مشاور يا گروه ترك سيگار معرفي كنيد.

الكل ننوشيد.

- از وضعيت خوابيده به نشسته يا ايستاده و يا از حالت نشسته به ايستاده آرام تغيير وضعيت دهيد تا دچار سرگيجه، سياهي رفتن چشم يا غش نشويد.

در هواي سرد لباس گرمتر بپوشيد، چرا كه آتنولول ممكن است شما را به سرما حساستر كند.

براي روزهاي تعطيل مقدار كافي دارو در دسترس داشته باشيد.

يك برگه شناسايي پزشكي كه نشان دهد آتنولول مصرف ميكنيد به همراه داشته باشيد.

پزشكان ديگر را از اينكه آتنولول مصرف ميكنيد مطلع سازيد؛ زيرا آتنولول ممكن است بر روي برخي آزمونهاي آزمايشگاهي اثر بگذارد.

آتنولول را دور از دسترس كودكان، و دور از گرما، نور مستقيم، و حرارت مرطوب نگه داريد (در اين شرايط آتنولول فاسد ميشود).

آتنولول تاريخ گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

 

درهنگام مصرف نباید

تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگي كنيد يا با وسايل خطرناك كار كنيد. اگر خوابآلودگي يا سرگيجه مشكلساز شد، با پزشكتان مشورت كنيد.

بدون مشورت با پزشكتان دارويي مصرف كنيد؛ به ويژه داروهاي محرك و داروهاي سرفه يا سرماخوردگي كه بدون تجويز پزشك قابل تهيه هستند. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]آشنایی با عوارض لوسیون ماینوکسیدیل ( MINOXIDIL ) و زاندروکس XANDROX ( داروهای درمان ریزش مو ) دارونامه ماینوکسیدیل (Loniten)

اشكال دارويي:

Topical Solution: ۲۰ mg/ml

 

 

مقدار مصرف:بزرگسالان تا سن ۶۵ سالگي: بدون توجهبه ميزان نواحي بدون مو، يك تا حداكثر دو ميليليتر از محلول ۲% دو بار در روز بر فرق سر استعمال ميشود

 

ماینوکسیدیل (Loniten) دارویی خوراکی برای کنترل فشارخون بالا است که سالها در پزشکی مورد استفاده قرار می گرفته است ولی بدلیل عوارض جانبی شدید در حال حاضر این دارو برای درمان فشارخون بالا دیگر استفاده نمی شود مگر اینکه سایر داروهای متداول و کم ضررتر اثربخشی نداشته و جان بیمار بدلیل فشارخون بالا در معرض خطر باشد.

یکی از عوارض جالب توجه و غیر منتظره مصرف این دارو رویش مو در مناطق غیرمعمول از قبیل پیشانی و پشت دست ها است. از این خاصیت برای تحریک رشد موها در مناطق طاس سر استفاده شده و بدین ترتیب محلول موضعی ماینوکسیدیل ۲ و ۵ درصد برای درمان طاسی سر بوجود آمد.

نام تجاری این محصول Rogaine است و ساخت کمپانی Upjohn می باشد. محلول موضعی ماینوکسیدیل را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه نمود و تأثیر غلظت ۵ درصد آن ۵۰ درصد بیشتر از غلظت ۲ درصد می باشد. حداکثر اثرپذیری این محلول ۵ ماه تا دو سال بعد از مصرف آن ظاهر شده و پس از این مدت تأثیر آن به تدریج کاهش پیدا می کند.

اگرچه مکانیسم دقیق اثر ماینوکسیدیل در تحریک رشد موها نامعلوم است ولی ظاهراً این دارو از طریق طولانی کردن سیکل رشد مو (افزایش مدت زمان آناژن) عمل می کند. تحت اثر این دارو کیفیت موهای ظریف (مینیاتوریزه) سرشامل قطر و اندازه آنها بهبود پیدا نموده و لذا بطور کلی وضعیت موهای نازک و کم پشت فرد بهتر می شوند. لازم به تذکر است که ماینوکسیدیل دارای هیچگونه اثری بر مناطقی از سر که اصلاً مو ندارند، نمی باشد.

مطالعات کنترل شده در مورد اثر ماینوکسیدیل نشان داده است که حداکثر اثربخشی این دارو در مورد منطقه ورتکس (قسمت بالای پشت سر) و حداقل آن در مورد منطقه جلوی سر (جایی که حداکثر توجه به ریزش موها شده و بیمار دوست دارد که بیشتر این منطقه بهبود پیدا کند) است.

ماینوکسیدیل (حتی اگر دارای اثری بر رشد موها باشد) دارای اثر درمانی موقتی است و دلیل آن این است که به هرحال تستوسترون همیشه در خون وجود داشته و بالاخره اثرات طاس کننده آن بر اثرات ضد طاسی دارو غلبه کرده و لذا مردی که در حال مصرف ماینوکسیدیل است نیز عاقبت دچار طاسی می گردد هر چند روند طاسی در وی با سرعت کمتری ادامه پیدا می نماید. در صورتیکه شخص همزمان با ماینوکسیدیل از قرص خوراکی فیناستراید (Propeccia) نیز استفاده نماید تا حدی از اثر تستوسترون بر فولیکول های مو ممانعت بعمل آمده و این مشکل کمتر مشاهده می گردد و حتی دیده شده که مصرف همزمان این دو دارو دارای اثرات سینرژیستیک (تقویت کننده) با یکدیگر هستند.

قبل از اینکه شروع به مصرف ماینوکسیدیل نمایید بایستی به این نکته توجه نمایید که ممکن است ۱۲ – ۹ ماه طول بکشد تا شما اثرات مفید آنرا بر موهایتان ملاحظه نمایید و در ضمن برای حفظ اثر این دارو مصرف آن بایستی استمرار داشته باشد درغیر اینصورت موهای درآمده در عرض مدت ۳ – ۲ ماه مجدداً دچار ریزش شده و از دست خواهند رفت. حتی اگر فرد برای سالها از این دارو استفاده کرده باشد. همانطور که گفته شد محلول موضعی ماینوکسیدیل در بهترین شرایط و با حداکثر کارایی فقط موجب تأخیر و یا کاهش سرعت ریزش موها می گردد.

در حقیقت بایستی گفت که در مورد اکثر مردانی که از ماینوکسیدیل استفاده می کنند بهبود قابل ملاحظه ای از نظر موها مشاهده نشده و تعداد زیادی از آنها بالاخره این دارو را رها نموده و رو بسوی روش های دیگر درمان مثل کاشت موی طبیعی می آورند.

استفاده از ماینوکسیدیل در ابتدا برای بیمار بسیار جذاب است زیرا هزینه دارو نسبت به هزینه سیر روش های ترمیم و درمان ریزش مو مانند اعمال جراحی و کاشت مو بسیار پایین است ولی با توجه به اینکه اثرات این دارو موقتی بوده و بایستی برای همه عمر مصرف شود لذا هزینه کلی آن حتی از کاشت مو هم بالاتر می رود.

اکثر جراحان کاشت موی طبیعی توصیه می کنند که قبل و بعد از انجام کاشت موی طبیعی از محلول ماینوکسیدیل استفاده شود تا از ریزش موقتی موها که گاهی پس از کاشت مو رخ می دهد ممانعت بعمل آید اگرچه صحت این مطلب هنوز به روشنی ثابت نشده است.[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]ماینوکسیدیل در خانم ها

اگر چه مطالعات اولیه در مورد این دارو برای طاسی در آقایان بوده است ولی مطالعات بعدی نشان داده است که اثرات ضد طاسی ماینوکسیدیل در خانم ها حتی از آقایان هم بیشتر است و علت آن این است که طاسی در خانم ها دارای طرح گسترده (دیفیوز) است و برخلاف آقایان پوست سر کاملاً طاس و بدون مو نشده ولذا همیشه مقداری مو در پوست سر خانم های طاس هست تا ماینوکسیدیل بتواند اثر کند.

موقتی بودن اثرات ماینوکسیدیل و لزوم مصرف همیشگی آن درخانم ها نیز مثل آقایان است و در ضمن مانند آقایان این دارو در خانم ها هم برای موهای خیلی ضعیف و کم جان (مانند خانم های خیلی مسن که یائسه شده اند) دارای اثر خاصی نمی باشد.

یکی از مشکلات در رابطه با استعمال محلول موضعی ماینوکسیدیل بروز تحریک و خارش پوست سر (درماتیت تماسی) است که درصورت استفاده از فرم « کامپاند Compound » دارو بیشتر رخ می دهد (فرم کامپاند ماینوکسیدیل دارای مختصری تره تینوین Tretinoin است که باعث افزیش جذب پوستی دارو و تأثیر بیشتر آن می گردد ولی در همین راستا عوارض جانبی آن را هم بیشتر می کند. اگرچه غلظت ۵ درصد ماینوکسیدیل مؤثرتر است ولی چون نسبت به غلظت ۲ درصد دارای پروپیلن گلیکول بیشتری است لذا چسبناک تر بوده و این موضوع استفاده از آن را برای خانم ها در طول روز مشکل می سازد و لذا بهتر است که برای وعده صبح از غلظت ۲ درصد وبرای وعده شب از غلظت ۵ درصد مصرف شود.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل در خانم ها مختصری با آقایان متفاوت هستند. شیوع تحریک و خارش پوست (درماتیت تماسی) ناشی از استعمال ماینوکسیدیل در خانم ها بیشتر از آقایان است. میزان بروز موهای زائد صورت نیز در خانم ها بالاتر از آقایان می باشد البته این موها با قطع دارو به مرور زمان برطرف می شوند ولی وجود آنها یک مسئله واقعاً ناراحت کننده برای شخص است. در صورتیکه در هنگام مصرف دارو مواظب باشیم که قطرات دارو روی شقیقه ها و پیشانی نریزند این مشکل کمتر اتفاق می افتد ولی از بروز آن بطور کامل ممانعت نمی نماید.

یکی دیگر از عوارض جانبی این محلول سرگیجه و کاهش فشارخون است که در برخی خانم ها اتفاق می افتد

 

موارد مصرف:

 

مينوكسيديل موضعي برايدرمان طاسي مردانه آندروژنيك در مردانو زنان بهكار ميرود.

احتمالا تأثير ايندارو در مرداني كه بيشتر موهاي قسمتجلوي سرشان ريخته است، كمتر ازافرادي است كه مبتلا به طاسي آندروژنيكساير نواحي ميباشند.

 

مكانيسم اثر:

بهنظر ميرسد كه اين اثر داروبهواسطه افزايش جريان خون جلدي ناشياز گشادي عروق، تحريك فوليكولهاي مواز وضعيت استراحت به رشد فعال وتحريك سلولهاي فوليكول مو باشد.

 

فارماكوكينتيك:

 

مقدار ناچيزي ازمينوكسيديل موضعي از طريق پوستسالم جذب ميشود. اثر دارو حداقل چهارماه پس از شروع درمان دو بار در روز باداروي ۲% شروع شده و طي يكسال بهحداكثر ميرسد.

 

بهنظر ميرسد كه ۳-۴ماه پس از قطع درمان، موهاي جديدحاصل از درمان شروع به ريزش نمايند وپيشرفت ريزش مو مجددŠ از سرگرفتهشود.

تقريب ۹۵% از دارويي كه بهطورسيستميك جذب شده است طي چهار روزاز بدن دفع ميگردد.[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]هشدارها:

۱ ـ در صورت وجود بيماريهايقلبي ـ عروقي، زيادي فشار خون، التهاب ياجراحت پوست از قبيل پسوريازيسپوست سر يا آفتاب سوختگي شديد داروبايد با احتياط مصرف شود.۲ ـ فشار خون، ضربان قلب و وزن بيمارانتحت درمان با مينوكسيديل موضعي رابايد تحت نظر قرار داد.۳ ـ مصرف مكرر مينوكسيديل موضعيممكن است منجر به جذب سيستميك آن وبروز عوارض جانبي دارو شود.

 

عوارض جانبي:

بروز مشكلات نادريهمچون واكنش آلرژيك (بثورات جلدي وورم صورت)، خارش، تشديد طاسي،سوختن پوست سر، سرگيجه، اگزما،التهاب فوليكولها، سردرد، كاهش تواناييجنسي، خستگي، اختلالات بينايي و كاهشدقت بينايي با مصرف اين دارو گزارش شده است.

 

تداخلهاي دارويي:

مصرف همزمانمينوكسيديل موضعي با فرآوردههايحاوي كورتيكواستروئيدها، مشتقات نفتي و يا رتينوئيدها ممكن است باافزايش نفوذپذيري استراتوم كورنئومباعث تشديد جذب جلدي دارو شود.مصرف همزمان مينوكسيديل موضعي وسيستميك بهدليل احتمال جذب سيستميكداروي موضعي، ممكن است خطر سميتآن را افزايش دهد.

 

نكات قابل توصيه:

۱ ـ بهدليل خطر جذبسيستميك، دارو بيشتر از مقادير و دفعاتتوصيه شده و يا بر ساير نقاط بدناستعمال نگردد.۲ ـ از استعمال ساير فرآوردههاي پوستيبر نواحي تحت درمان با دارو اجتنابشود.۳ ـ از تماس دارو با چشمها، بيني يا دهانخودداري گردد. در صورت تماس اتفاقي،نواحي آلوده با مقادير زياد آب شستشوداده شوند.۴ ـ دستهاي آغشته به دارو بلافاصله پساز استعمال شستشو داده شوند. برايتسريع در خشك كردن موها از سشواراستفاده نگردد.

 

۵ ـ ريزش مو ممكن است تا دو هفته پس ازشروع درمان ادامه يابد.

زاندروکس XANDROX چیست ؟

ماده اصلی داروی زاندروکس XANDROX همان مینوکسیدیل است و بر خلاف تمام تبلیغات اینترنتی که این محلول ( دارو ) را معجزه پرشکی اعلام می کنند تفاوت چندانی با مینوکسیدیل ندارد زاندروکس از موارد ذیل تشکیل شده است:

- MINOXIDIL RETINOIC KETOCONAZOLE اسید AZELAIC مزایای MINOXIDIL یک محرک رشد مجدد مو می باشد که نتایج آن تثبیت شده است .

نکاتی که در هنگام مصرف زاندروکس باید رعایت گردد :

۱- از تماس محلول با چشم و دهان خودداری فرمایید

۲- هرگز برای جای دیگر بدن استفاده نکنید .

۳- بیش از مقدار توصیه شده استفاده نکنید .

۴- پس از استعمال حتما دستها را بشویید .

۵- استفاده محلول برای سنین زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود .

۶- برای خانمهای حامله و خانمهایی که در مرحل اولیه حاملگی هستند توصیه نمی شود . اگر ریزش موی خود مطمئن نیستید استفاده از زاندروکس توصیه نمی گردد

۷- اگر به تازگی ریزش موی شما شروع شده استفاده از زاندروکس توصیه نمی شود .

۸- زاندروکس بر روی ریزش ارثی تاثیر ندارد .

۹- اگر پوست حساس دارید و یا لکه های قرمز و حساسیتهای پوستی دارید استفاده از زاندروکس تا درمان آن حساسیت توصیه نمی شود .

۱۰- از تابش مستقیم خورشید بر روی پوست سر و خود محلول جلوگیری می کند .

موارد منع مصرف زاندروکس :

موارد منع مصرف شامل تمام موارد منع مصرف مینوکسیدیل و همچنین موارد زیر است :

عموما خارش و قرمزی محسوس بر روی پوست سر ایجاد می گردد . اگر این خاصیت ادامه پیدا کند . حتما با پزشک مشورت نمایید .

در صورت تماس با چشم فورا با آب شستشو دهید .

اگر شما آلرژی و یا حساسیت به خصوصی دارید در مصرف زاندروکس حتما با پزشک مشورت نمایید .

در موارد عارض شده زیر مصرف دارو را قطع کرده و حتما به پزشک مراجعه فرمایید .

۱- درد سینه ۲- طپش قلب ۳- غش کردن ۴- افزایش وزن ناگهانی ۵- ضخامت موهای صورت ۶- قرمزی و حساسیت طولانی مدت پوست سر [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]بررسي كتوپروفن( ketoprofen ) ، يك داروي ضد التهابي غيراستروئيدي رايج دارونامه كتوپروفن ketoprofen

كتوپروفن يك داروي ضد التهابي غيراستروئيدي رايج است . از اين دارو براي تسكين درد و كاهش التهاب آرتريت روماتوئيد و استئوآرتريت (آرتروز) در بالغين استفاده مي شود.

موارد ديگر مصرف اين دارو عبارتند از: سردردهاي عروقي (مثل ميگرن )، مشكلات قاعدگي ، حمات حاد نقرس ، و ديگر مشكلات التهابي غيرروماتوئيد.

چگونگي مصرف

قرص هاي كتوپروفن را بايد همراه غذا با يك ليوان پر از آب خورد. تا ۳۰-۱۵ دقيقه پس از مصرف دارو نبايد دراز كشيد چرا كه ممكن است به وي آسيب بزند. قرص هاي طولاني رهش را بايد يكجا بلعيد و خرد كردن ، شكستن ، يا جويدن آنها ممنوع است . اگر روزي يك بار كتوپروفن مصرف مي كنيد و يك نوبت را فراموش كرده ايد، اگر بيش از ۸ ساعت تا نوبت بعدي باقي مانده است ، نوبت فراموش شده را مصرف كنيد. در غير اينصورت آن را رها كرده و به برنامه دارويي منظم تان بازگرديد. اگر بيش از يك نوبت در روز كتوپروفن مي خوريد، به مجرديكه نوبت فراموش شده را به ياد آورديد مصرفش كنيد، مگر اينكه تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده باشد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم زير مصرف دارو را متوقف ساخته ، با پزشكتان تماس بگيريد: خستگي شديد، گيجي ، فراموشكاري ، يا افسردگي ؛ سوزش سر دل يا سوءهاضمه ؛ بي اشتهايي ، تهوع يا استفراغ ؛ مدفوع سياه ، قيري ، يا خوني ؛ اسهال ؛ علايم شبه آنفلوآنزا (لرز، تب ، دردهاي عضلاني )، به ويژه اگر اين علايم قبل يا همراه با ظهور بثورات جلدي رخ دهند؛ تنگي نفس يا مشكل در تنفس ؛ سرفه ؛ كمردرد؛ ادرار كدر، خوني يا صورتي ؛ تورم صورت يا پاها يا ساق پاها؛ افزايش وزن ؛ سردرد شديد؛ كرخي يا گزگز انگشتان دست يا پا؛ جداشدگي ناخن هاي انگشتان دست ؛ خون دماغ ؛ كبودي يا خونريزي غيرعادي ؛ بثورات جلدي ، خارش ، كهير، يا ضايعات تاولي ؛ زردي پوست يا چشم ها؛ احساس صداي زنگ در گوش (وزوز گوش )؛ خشكي ، تحريك و تورم چشم ها؛ تاري ديد؛ زخم هاي دهاني ؛ يا تب يا گلودردي كه پيش از درمان وجود نداشته و ارتباطي با بيماري اخير كه به خاطرش كتوپروفن تجويز شده نداشته باشد. افراد مسن بيشتر از سايرين در معرض خطر مشكلات گوارشي و خونريزي دهنده اين دارو قرار دارند. يك پاسخ حساسيتي نادر به كتوپروفن آنافيلاكسي است ، كه به توجه و مراقبت فوري پزشكي نياز دارد. از آنجاييكه آنافيلاكسي به سرعت پيشرفت مي كند، در صورت مشاهده تورم لب ها يا دور چشم ها، كهير يا تورم هاي پوستي ، ضربان قلب تند، خس خس سينه ، يا مشكل در تنفس ، بلافاصله مصرف دارو را قطع كرده با يك مركز خدمات پزشكي اورژانس تماس بگيريد. علايم ديگري نيز ممكن است مشاهده شوند كه فقط در صورت مشكل ساز شدن لازم است با پزشك در ميان گذاشته شوند: اضطراب ، تشويش ، سرگيجه ، سياهي رفتن چشم ، سردرد خفيف ، حساسيت به نور، مشكل در به خواب رفتن ، خشكي دهان ، دل پيچه خفيف ، نفخ ، توليد گاز بيش از حد در روده ها، يا اسهال يا يبوست .

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف كتوپروفن ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به آسپرين ياديگر داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي

بارداري يا شيردهي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه ديگر داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي ، (مثل ناپروكسن ، آسپيرين )، ضد انعقادها (رقيق كننده هاي خون ، مثل وارفارين )، آنتي بيوتيك ها (سفالوسپورين ها)، داروهاي ضد سرطان (متوتركسات ، پليكامايسين )، سيكلوسپورين ، ليتيم ، پروبنسيد (يك داروي ضد نقرس ) تريامترن (يك داروي مُدر) يا اسيدوالپروئيك (داروي ضد تشنج ).

عادت به مصرف مشروبات الكلي

سابقه يا ابتلا به پوليپ هاي بيني مرتبط با آسم ؛ زخم يا التهاب دستگاه گوارش ؛ هموفيلي يا ديگر مشكلات خونريزي دهنده ؛ نارسايي مغز استخوان ؛ زخم هاي دهاني ؛ پرفشاري خون ؛ يا بيماري هاي كبدي يا كليوي

هنگام مصرف كتوپروفن توصيه مي شود

دستورالعمل روي بسته بندي دارو را بخوانيد و به آن عمل كنيد.

برچسب كليه داروهاي بدون نياز به نسخه را مطالعه كنيد تا داروهاي حاوي آسپرين و ايبوپروفن يا حاوي داروهايي كه با كتوپروفن تداخل مي كنند مصرف نكنيد.

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد.

پيش از هر نوع عمل جراحي يا كارهاي دندانپزشكي ساير پزشكان را از اينكه كتوپروفن مصرف مي كنيد مطلع سازيد.

اگر دچار خشكي دهان شديد با جويدن آدامس يا مكيدن آب نبات يا نوشيدن چند جرعه آب آن را تسكين دهيد.

اگر حساسيت به نور مشكل ساز شده است از آفتاب مستقيم ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر اجتناب كنيد و از لوسيون هاي ضدآفتاب با قدرت محافظتي (اس پي اف ) حداقل ۱۵ براي مناطق در معرض آفتاب استفاده كنيد.

كتوپروفن را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط كتوپروفن فاسد مي شود).

كتوپروفن تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف كتوپروفن نبايد

مشروب الكلي بنوشيد. در اينصورت مشكلات معده متحمل تر خواهد شد.

تا پيش از مشخص شدن پاسخ بدنشان به دارو رانندگي كنيد يا در فعاليت هاي خطرناك شركت كنيد. اين دارو در برخي موجب گيجي ، سرگيجه يا خواب آلودگي مي شود. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]نيفديپين ( nifedipin ) ، دارویی برای براي درمان پرفشاري خون ، آنژين صدري ، نارسايي احتقاني قلب و پديده رينود دارونامه

نيفديپين nifedipin

 

نيفديپين براي درمان پرفشاري خون ، تسكين درد قلبي در قفسه سينه (آنژين صدري )، نارسايي احتقاني قلب و پديده رينود و نيز جلوگيري از سردردهاي ميگرني تجويز مي شود.

پزشكان ممكن است در شرايط ديگري نيز نيفديپين را تجويز كنند.

اين دارو از طريق مسدودكردن ورود كلسيم به داخل سلول ها عمل مي كند؛ به همين علت آن را يك داروي مسدودكننده كانال كلسيمي مي نامند.

اين خاصيت مسدودكنندگي باعث مي شود تا مقدار كلسيم در سلول هاي قلبي و رگ هاي خوني كاهش يابد كه موجب كاهش ضربان قلب و گشادي عروق (رگ ها) مي شود.

بنابراين فشارخون پايين مي آيد، جريان خون افزايش مي يابد و بار كاري قلب كاهش پيدا مي كند.

چگونگي مصرف

مقادير متفاوتي از نيفديپين براي موارد گوناگوني تجويز مي شود. مهم است كه دارويتان را هر روز در ساعت يكساني مصرف كنيد.

شكل هاي طولاني اثر نيفديپين روزي يك بار مصرف مي شود. و بهتر است صبح ناشتا خورده شود تا فراموش نشود. در مواردي كه روزي چند نوبت نيفديپين تجويز مي شود، بايد مطمئن شويد همه نوبت ها را مي خوريد. نيفديپين را مي توان با يا بدون غذا مصرف كرد.

هيچ گاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجرديكه به ياد آورديد، مصرفش كنيد.

در مواردي كه دارو را روزي يك بار مصرف مي كنيد اگر كمتر ۸ ساعت تا نوبت بعدي مصرف دارو مانده بود، نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. اگر نيفديپين را روزي چندبار مصرف مي كنيد، اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده است ، نوبت فراموش شده را حذف كنيد.

مقدار دارو را دو برابر نكنيد و پيش از هماهنگي و مشورت با پزشكتان مصرف دارو را قطع نكنيد. براي قطع اين دارو مقدار داروي مصرفي بايد به تدريج كاهش داده شود.

در اكثر مواردي كه نيفديپين تجويز مي شود براي مهار بيماري است نه درمان آن .

بنابراين ممكن است مجبور باشيد كه آن را در سال ها يا حتي تا پايان عمر مصرف كنيد، حتي اگر احساس بهبودي مي كنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از نشانه هاي نادر ولي جدي زير مصرف نيفديپين را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد:

درد قفسه سينه ، مشكل در تنفس ، تنگي نفس ، يا خس خس سينه ، سرگيجه يا سياهي رفتن چشم پس از برخاستن از حالت خوابيده يا نشسته ؛ تورم دست ها و پاها يا افزايش وزن ناگهاني (۵/۱ كيلو در ۴-۲۴.۸ ساعت )؛ التهاب لثه ها؛ بثورات جلدي ، تپش قلب (احساس حركت سريع قلب در قفسه سينه ).

علايم زير ممكن است تا تنظيم شدن بدنتان با دارو مشاهده شوند: سردرد، خستگي ، برافرواختگي و احساس گرمي ، تهوع ، يا يبوست يا اسهال .

اگر اين علايم ادامه يافتند يا مشكل ساز شدند، موضوع را با پزشكان درميان بگذاريد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف نيفديپين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به نيفديپين يا ديگر داروهاي مسدودكننده ؛ كانال كلسيم

بارداري و شيردهي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه كاربامازپين ، سيكلوسپورين ، استروئيدها، يا ديگر داروهاي پرفشاري خون (مسدودكننده هاي بتا، كينيدين ، ديگوكسين ، ديسوپيراميد، فلكاينيد، يا پروكايناميد

سابقه يا ابتلا به حساسيت ، فشارخون پايين ، حمله قلبي ، يا بيماري كليوي يا كبدي .

هنگام مصرف نيفديپين توصيه مي شود:

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودي تان را زيرنظر داشته باشد.

در مورد يك سطح فعاليت بدني بي خطر با پزشكتان مشورت كنيد.

نيفديپين ممكن است درد قلبي را كاهش دهد يا آن را كاملاً رفع كند و شما در نتيجه بيشتر از مقدار قابل قبول فعاليت بدني انجام دهيد.

وزنتان را نسبت به قد و استخوان بندي تان در محدوده مناسب نگاه داريد. در صورت نياز از پزشكتان بخواهيد در كاهش وزن به شما كمك كند.

اگر براي كاهش فشارخون نيفديپين مصرف مي كنيد، مصرف سديم (نمك ) خود را محدود كنيد. از پزشكتان درخواست كنيد دستورات تغذيه اي در اختيارتان بگذارد يا شما را به يك متخصص تغذيه معرفي كند.

اگر سيگاري هستيد، سيگار را ترك كنيد. از پزشكتان بخواهيد شما را به يك مشاوره يا گروه ترك سيگار معرفي كند.

الكل ننوشيد.

به آرامي از حالت خوابيده به نشسته يا ايستاده و يا از حالت نشسته به ايستاده تغيير وضعيت دهيد تا دچار سرگيجه و سياهي رفته چشم نشويد.

فشارخونتان را هر هفته اندازه بگيريد و تغييرات قابل توجه را به پزشكتان اطلاع دهيد.

فشارخون هاي اندازه گيري شده را ثبت كنيد و در هنگام مراجعه به پزشكتان آن را همراه ببريد.

پيش از مصرف نيفدپيين نبضتان را بشماريد. اگر مساوي يا كمتر از ۶۰ بود در مورد اين كه بايد آن نوبت دارو مصرف كنيد يا خير، با پزشكتان تماس بگيريد.

براي جلوگيري از مشكلات دنداني و لثه اي ناشي از اين دارو بهداشت دهان خود را با مسواك زدن ، استفاده نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشك حفظ كنيد.

قرص هاي طولاني رهش را درسته ببلعيد؛ آنها را نجويد، خرد نكنيد و نشكنيد.

داروي كافي براي روزهاي تعطيل در دسترس داشته باشيد.

يك برگه شناسايي پزشكي كه نشان دهد نيفديپين مصرف مي كنيد همراه داشته باشيد.

از آنجايي كه اين دارو مي تواند روي نتايج برخي آزمون هاي آزمايشگاهي اثر بگذارد، ساير پزشكان را از اين كه نيفديپين مصرف مي كنيد، مطلع سازيد.

نيفديپين را از دسترس كودكان و دور از گرما، نور مستقيم ، حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط نيفديپين فاسد مي شود).

نيفديپين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف نيفديپين نبايد:

تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگي كنيد يا با وسايل خطرناك كار كنيد. اگر خواب آلودگي يا سرگيجه مشكل ساز شد، با پزشكتان مشورت كنيد.

بدون مشورت با پزشكتان مقادير زيادي آب گريپ فروت بنوشيد. گريپ فروت اثرات نيفديپين را افزايش مي دهد.

داروي ديگري (به ويژه محرك هاي بدون نياز به نسخه و داروهاي سرفه يا سرماخوردگي ) را بدون هماهنگي قبلي با پزشكتان مصرف كنيد.[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]سرترالين ( sertraline ) ، سرترالين يك داروي ضد افسردگي است دارونامه سرترالين sertraline

 

سرترالين يك داروي ضد افسردگي است . اين دارو براي كاهش علايم افسردگي نظير تغييرات اشتها، تغيير در الگوي خواب ، تشويش و اضطراب ، از دست دادن كشش و تمايل به فعاليت هاي رومره ، كاهش ميل جنسي ، تفكر كُند يا اختلال يا تمركز، يا افكار خودكشي يا اقدام به آن ، تجويز مي شود. سرترالين يك مهاركننده بازجذب سروتونين است .

 

چگونگي مصرف

سرترالين روزي يك نوبت مصرف مي شود. اين دارو را مي توان صبح قبل از هر كاري (تا فراموش نشود) يا شب پيش از خوابيدن مصرف نمود. هيچ گاه كمتر يا بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. براي جلوگيري از ناراحت شدن معده مي توانيد دارو را با غذا بخوريد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، اگر حداكثر تا يك ساعت بعد به ياد آورديد مصرفش كنيد؛ در غير اين صورت نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي معمولتان باز گرديد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم نادر ولي جدي زير، مصرف سرترالين را قطع كرده با پزشك تماس بگيريد: تب ، بثورات جلدي ، كهير يا خارش ، يا احساس خارج از كنترل بودن . علايم زير ممكن است رخ دهند ولي فقط اگر مشكل ساز شوند نياز است با پزشكتان درميان گذاشته شوند: كاهش اشتها يا كاهش وزن ؛ اضطراب ، تشويش ، بي قراري ؛ خواب آلودگي ؛ خشكي دهان ؛ تهوع ؛ اسهال يا يبوست ؛ ضربان قلب تند يا نامنظم ؛ مشكل در خواب رفتن ؛ كاهش ميل يا توانايي جنسي ؛ احساس گرما يا حرارت ؛ برافروختگي يا قرمزي پوست ؛ افزايش اشتها؛ دل پيچه يا نفخ ؛ سردرد، يا تغييرات بينايي ، از جمله تاري ديد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف سرترالين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به سرترالين يا ديگر مهاركننده هاي بازجذب سروتونين

بارداري يا شيردهي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه ضد انعقادهاي خوراكي (وارفارين )، الكل ، مسكن هاي تجويز شده توسط پزشك ، آرامبخش ها، داروهاي ضد افسردگي ، شل كننده هاي عضلاني ، داروهاي ضد تشنج ، يا مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز نظير فورازوليدون ، ايزوكربوكسازيد، فنلزين ، پروكاربازين ، سلژيلين ، يا ترانيل سيپرومين . مصرف سرترالين در حالي كه همزمان مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز مصرف مي كنيد يا كمتر از ۲ هفته است كه مصرف چنين داروهايي را قطع كرده ايد، ممكن است موجب گيجي ، افزايش ناگهاني دماي بدن ، افزايش شديد فشارخون ، و بروز تشنج شود.

سابقه يا ابتلا به بيماري هاي كليوي يا دچار سوءمصرف موادمخدر.

هنگام مصرف سرترالين توصيه مي شود

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زيرنظر داشته باشد. ممكن است تا ۴ هفته طول بكشد تا اثر دارو ظاهر شود و به حداكثر برسد؛ ممكن است بخواهيد در طي اين مدت پزشكتان را ملاقات كنيد.

به نظر برخي پزشكان مصرف اين دارو افكار خودكشي را افزايش مي دهد. در مورد هرگونه اقدامات احتياطي لازم با پزشكتان مشورت كنيد.

تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به اين دارو، هنگام رانندگي يا كار با وسايل خطرناك احتياط كنيد. اين دارو در برخي افراد موجب خواب آلودگي و كاهش سطح هوشياري مي شود.

براي تسكين خشكي دهان از آدامس يا آب نبات هاي بدون قند استفاده كنيد يا چند جرعه آب بنوشيد. اگر اين مشكل بيش از ۲ هفته ادامه پيدا كرد با پزشكتان مشورت كنيد.

از حالت خوابيده به نشسته يا ايستاده و نشسته به ايستاده به آرامي تغيير وضعيت دهيد؛ در غير اين صورت ممكن است دچار سرگيجه و سياهي رفتن چشم شويد.

يك برگه شناسايي پزشكي كه نشان دهد سرترالين مصرف مي كنيد، همراه داشته باشيد.

سرترالين را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط سرترالين فاسد مي شود).

سرترالين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف سرترالين نبايد

نوشابه هاي الكلي بنوشيد يا داروهاي آرامبخش استفاده كنيد؛ زيرا اينها خواب آلودگي و سرگيجه اي را كه ممكن است در اثر سرترالين ايجاد شود، تشديد خواهند كرد. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]داروی فلووستاتين ( fluvastatin ) دارونامه فلووستاتين fluvastatin

 

فلووستاتين يك داروي كاهنده سطح كلسترول ليپوپروتئين كم چگال خون مي باشد؛ و به همين علت از بيماري شريان هاي كرونري قلب پيشگيري مي كند.

فلووستاتين كلسترول بالاي خون را درمان نمي كند بلكه آن را كنترل مي كند. براي تأثير بيشتر دارو بايد از دستورات پزشكتان مبني بر كاهش دريافت غذاهاي داراي اسيدهاي چرب اشباع و كلسترول ، پرداختن به ورزش به اندازه كافي ، رسيدن به وزن مناسب ، و ترك سيگار (اگر سيگاري هستيد) پيروي كنيد.

چگونگي مصرف

فلووستاتين را مي توان با يا بدون غذا مصرف كرد. اين دارو معمولاً روزي يك نوبت ، عصرها مصرف مي شود. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه آن را به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده بود، نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد. مقدار دارو را دوبرار نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم زير، مصرف فلووستاتين را قطع كرده ، بلافاصله با پزشكتان تماس بگيريد: تب ، درد يا گرفتگي عضلاني ، يا خفيف يا خستگي غيرعادي . علايم زير ممكن است رخ دهند كه اگر مشكل ساز شدند بايد گزارش شوند: اسهال ، نفخ ، يبوست ، سوزش سردل ، تهوع ، سرگيجه ، سردرد، يا بثورات جلدي

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف فلووستاتين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به فلووستاتين يا ديگر داروهاي پايين آورنده كلسترول

بارداري يا شيردهي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه سيكلوسپورين ، يا ديگر داروهاي سركوبگرايمني ، ژمفيبروزيل ، اريترومايسين ، نياسين ، ديجوكسين ، يا ضد انعقادهاي خوراكي (وارفارين ).

سابقه يا ابتلا به الكليسم (اعتياد به الكل ) يا بيماري هاي كبدي ، يا داشتن عضو پيوندي

هنگام مصرف فلووستاتين توصيه مي شود

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زير نظر داشته باشد.

از برنامه غذايي پزشكتان و ساير دستورات وي پيروي كنيد.

پيش از هرگونه عمل جراحي ، شامل كارهاي دندانپزشكي ، ساير پزشكان را از اين كه فلووستاتين مصرف مي كنيد مطلع سازيد.

فلووستاتين را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط فلووستاتين فاسد مي شود).

فلووستاتين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان ، در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف فلووستاتين نبايد

بدون مشورت با پزشكتان آن را قطع كنيد. در اين صورت سطح چربي هاي خونتان ممكن است به شدت افزايش يابد. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]پنتوكسيفيلين pentoxifylline دارونامه پنتوكسيفيلين pentoxifylline

 

پنتوكسيفيلين براي درمان بيماري عروق محيطي تجويز مي شود. اين دارو درد شبه اسپاسم در ماهيچه هاي ساق پا را كه در اثر خونرساني ضعيف به ماهيچه هاي پا ايجاد مي شود، كاهش مي دهد.

ممكن است چند هفته طول بكشد تا اثرات پنتوكسيفيلين ظاهر شود. باوجوديكه اين دارو علايم بيماري را كاهش مي دهد، اما جايگزيني براي هرگونه مداخلات جراحي لازم مثل باي پس يا برداشتن انسداد شرياني نمي باشد.

چگونگي مصرف

پنتوكسيفيلين معمولاً روزي ۳ نوبت آنهم همراه غذا (براي جلوگيري از ناراحتي معده ) مصرف مي شود. قرص ها را درسته ببلعيد؛ آن ها را نشكنيد، خرد نكنيد و نجويد. مهم است كه دارو هر روز رأس ساعت معيني مصرف شود. هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد ، به مجردي كه آن را به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده است ، نوبت را فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هريك از علايم زير مصرف پنتوكسيفيلين را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: بي نظمي ضربان قلب ، درد قفسه سينه ، خواب آلودگي ، گرگرفتگي ، غش ، تشويش شديد، يا تشنج . علايمي كه ممكن است رخ دهند ولي فقط اگر مشكل ساز شوند نياز است به اطلاع پزشك برسند عبارتند از: سرگيجه ، سردرد، تهوع يا استفراغ ، يا احساس ناراحتي در معده .

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف پنتوكسيفيلين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به پنتوكسيفيلين يا داروهاي ديگر.

بارداري يا شيردهي .

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه ضدانعقاد (رقيق كننده هاي خون نظير وارفارين )؛ داروهاي ضدپلاكتي (ديپيريدامول )؛ سايمتيدين ؛ داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي (مثل ديفلونيزال ، فنوپروفن ، ايندومتاسين ، مفتاميك اسيد، فنيل بوتازون ، و سولينداك )؛ داروهاي ضد تشنج (ديوالپروئكس ، والپروئيك اسيد)؛ يا گشادكننده هاي برونشي (گزانتين ها)

سابقه يا ابتلا به هر مشكل بدني كه با افزايش خطر خونريزي همراه باشد، يا بيماري هاي كليوي يا كبدي

عادت به مصرف توتون يا تنباكو. نيكوتين رگ هاي خوني را تنگ مي كند، بنابراين مشكلي را كه به خاطرش پنتوكسيفيلين تجويز شده بدتر خواهد كرد.

هنگام مصرف پنتوكسيفيلين توصيه مي شود

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زيرنظر داشته باشد.

پيش از مصرف هر نوع دارويي اعم از داروهاي مجاز بدون نسخه ، ويتامين ها و داروهاي گياهي ، با پزشكتان مشورت كنيد.

يك برگ شناسايي پزشكي همراه داشته باشيد كه نشان دهد پنتوكسيفيلين مصرف مي كنيد.

پنتوكسيفيلين را دور از دسترس كودكان ، دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (پنتوكسيفيلين در اين شرايط فاسد مي شود).

پنتوكسيفيلين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف پنتوكسيفيلين نبايد

سيگار بكشيد. نيكوتين رگ هاي خوني را تنگ مي كند.

مصرف دارو را به يكباره قطع كنيد. اول با پزشكتان مشورت كنيد. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]داروی وراپاميل ( verapamile ) دارونامه وراپاميل verapamile

وارپاميل براي كنترل پرفشاري خون ، آنژين صدري (درد قلبي قفسه سينه )، و بي نظمي ضربان قلب و نيز جلوگيري از سردرد ميگرني تجويز مي شود.

پزشكتان ممكن است به دلايل ديگري نيز برايتان وراپاميل تجويز كند. اين دارو در بدن از طريق جلوگيري از ورود كلسيم به داخل سلول ها عمل مي كند؛ به همين علت است كه آن را مسدودكننده كانال كلسيمي مي نامند.

اين خاصيت مسدودكنندگي باعث مي شود مقدار كلسيم در سلول هاي عروق خوني و قلب كاهش يابد و به دنبالش ضربان قلب كندتر و عروق خوني گشادتر شوند. كه در نتيجه فشارخون پايين مي آيد، جريان خون افزايش مي يابد، و از باركاري قلب نيز كاسته مي شود.

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمائید:

وجود هر گونه حساسیت به وراپامیل ، داروهای دیگر مانند دیلتیازم ، نیفدیپین ، مواد دیگری از قبیل غذاها ، مواد محافظ و رنگها .

در صورت حاملگی و شیردهی.

به منظور پرهیز از نارسازگاری دارویی ، در صورت استفاده از هر نوع داروی دیگر پزشک معالج خود را مطلع سازید .

در صورت ابتلاء به هر نوع بیماری بخصوص بیماریهای کبدی و کلیوی .

قبل از مصرف هر نوع داروی جدید چه با نسخه یا بدون نسخه و یا بوجود آمدن هر نوع مساله تازه بهنگام استفاده از این دارو پزشک معالج خود را مطلع سازید.

دارو را طبق دستور پزشک و در فواصل زمانی منظم میل کنید . دوره درمان را کامل کرده و دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید . در صورتیکه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید به محض به یاد آوردن آنرا میل کنید ، ولی اگر تقریبا” زمان مصرف بعدی فرا رسیده باشد ، از مصرف آن خودداری کرده و مقدار مصرف بعدی را نیز دو برابر نکنید .

مصرف دارو را حتی اگر احساس بهبودی می کنید ادامه دهید . پیش از قطع مصرف این دارو به پزشک مراجعه کنید ، ممکن است کاهش تدریجی مقدار مصرف بعدی را نیز دو برابر نکنید .

مصرف دارو را حتی اگر احساس بهبودی می کنید ادامه دهید . پیش از قطع مصرف این دارو به پزشک مراجعه کنید ، ممکن است کاهش تدریجی مقدار مصرف دارو لازم باشد .

در صورت بروز تورم یا خونریزی از لثه با پزشک خود مشورت نمائید . ضربان نبض خود را به طور مرتب کنترل نمائید ، در صورتیکه به تعداد کمتر از ۵۰ بار در دقیقه رسیده باشد با پزشک خود مشورت نمائید .

مصرف این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی کند ، بلکه آن را کنترل می نماید ، از این رو مصرف این دارو ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد ، کاهش دفعات بروز درد قفسه سینه ممکن است بیمار را تشویق به فعالیت بیش از حد کند ، لذا در مورد اندازه و حدود تمرینات بدنی با پزشک مشورت نمائید .

چگونگي مصرف

مهم است كه هر روز دارويتان را سر ساعت معيني مصرف كنيد. انواع طولاني اثر وارپاميل معمولاً روزي يك بار مصرف مي شوند. معمولاً بهتر است دارو ناشتا خورده شود تا بعداً فراموش نشود. اگر روزي چند نوبت وارپاميل مصرف مي كنيد بايد تلاش كنيد، هيچ نوبتي فراموش نشود.

اكثر انواع وارپاميل را مي توان با يا بدون غذا مصرف كرد، بجز دو نوع خاص (كالان طولاني رهش و ايزوپتين طولاني رهش ) كه معده را ناراحت مي كنند و بايد با غذاخورده شوند. هرروز پيش از خوردن وراپاميل ، نبض تان را يك دقيقه بشماريد (اگر اين كار را بلد نيستيد از يك پزشك يا پرستار بخواهيد به شما آموزش دهد). اگر نبضتان ۵۰ يا كمتر بود. پيش از خوردن وارپاميل آن روز با پزشكتان مشورت كنيد.

هيچ گاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات به دقت پيروي كنيد.

اگر يك نوبت را فراموش كرديد، اگر بيش از ۸ ساعت تا نوبت بعدي مانده بود، به مجردي كه آن را به ياد آورديد مصرف كنيد. در غير اين صورت نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي معمولتان باز گرديد.

در مواردي كه بيش از يك نوبت در روز وارپاميل مي خوريد اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده بود، نوبت فراموش شده را رها كنيد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد و بدون مشورت با پزشكتان آن را قطع نكنيد. پيش از قطع وارپاميل مقدارش بايد به تدريج كاهش يابد.

در اكثر مواردي كه وراپاميل تجويز مي شود، بيماري را كنترل مي كند نه درمان . بنابراين ممكن است لازم باشد آن را سال ها يا تا پايان عمر مصرف كنيد، حتي اگر احساس بهبودي داشته باشيد.

مقدار ونحوه مصرف دارو :

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمولی این دارو به شرح زیر است :

بزرگسالان :

به عنوان ضد آنژین صدری ، تنظیم کننده ضربان قلب و کاهش دهنده فشار خون – ۴۰ تا ۱۲۰ میلی گرم سه بار در روز.

کودکان :

مقدار مصرف بر اساس کیلوگرم وزن بدن توسط پزشک تعیین می گردد . مقدار معمولی روزانه ۴ تا ۸ میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن در مقادیر منقسم مصرف می شود .

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم زير مصرف وارپاميل را قطع كرده ، با پزشك تان تماس بگيريد:

درد قفسه سينه ؛ مشكل در تنفس ، تنگي نفس ، يا خس خس سينه ؛ ضربان قلب زير ۵۰ در دقيقه ؛ سرگيجه يا سياهي رفتن چشم شديد پس از برخاستن از وضعيت خوابيده يا نشسته ؛ تورم دست ها و پاها يا افزايش وزن ناگهاني (۵/۱ كيلو در ۴۸-۲۴ ساعت )؛ التهاب لثه ها؛ بثورات جلدي ؛ يا تپش قلب (احساس تكان خوردن شديد قلب در قفسه سينه ).

علايم زير ممكن است تا عادت كردن بدنتان به دارو رخ دهند: سردرد، سرگيجه ، خستگي ، ضعف ، گرگرفتگي و احساس گرما، تهوع ، يا يبوست . اگر اين علايم ادامه يافتند يا مشكل ساز شدند، وضعيت را با پزشكتان در ميان بگذاريد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف وارپاميل ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به وراپاميل يا ديگر مسدودكننده هاي كانال كلسيمي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه كاربامازپين ، سيكلوسپورين ، استروئيدها، يا ديگر داروهاي فشارخون يا قلب (داروهاي مُدر، مسدودكننده هاي بتا، كينيدين ، ديگوكسين ، ديزوپيراميد، فلكاينيد، يا پروكايناميد).

سابقه يا ابتلا به حساسيت ها، كم فشاري خون ، حملات قلبي ، يا بيماري هاي كليوي يا كبدي

بارداري يا شيردهي

مصرف این دارو در این دوران توصیه نمی گردد مگر به تشخیص پزشک متخصص.

هنگام مصرف وارپاميل توصيه مي شود

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زيرنظر داشته باشد.

در مورد يك سطح فعاليت بدني بي خطر با پزشكتان مشورت كنيد. وارپاميل ممكن است درد قفسه سينه را كاهش دهد يا حتي از آن جلوگيري كند و در نتيجه شما بيشتر از مقدار مجاز فعاليت كنيد.

وزنتان را متناسب با قد و استخوانبندي تان نگاه داريد. در صورت نياز به كاهش وزن از پزشكتان كمك بخواهيد.

اگر وارپاميل را براي درمان پرفشاري خون مصرف مي كنيد، نمك كمتر مصرف كنيد. از پزشكتان دستورات تغذيه اي بخواهيد يا درخواست كنيد تا براي كمك بيشتر شما را به يك متخصص تغذيه معرفي كند.

اگر سيگاري هستيد، سيگار را ترك كنيد. از پزشكتان بخواهيد شما را به يك مشاور يا گروه ترك سيگار معرفي كند.

الكل ننوشيد.

از حالت خوابيده به نشسته يا ايستاده ، يا نشسته به ايستاده آرام تغيير وضعيت دهيد تا دچار سرگيجه ، سياهي رفتن چشم و غش نشويد.

براي جلوگيري از مشكلات دنداني و لثه اي ناشي از اين دارو بهداشت دهانتان را با زدن مسواك ، نخ كشيدن و مراجعه منظم به دندانپزشك حفظ كنيد.

قرص هاي طولاني رهش را درسته ببلعيد؛ آنها را نجويد، نشكنيد يا خرد نكنيد.

اگر با مصرف وراپاميل دچار تهوع شديد، آن را با شير يا غذا بخوريد.

براي روزهاي تعطيل داروي كافي در دسترس داشته باشيد.

يك برگ شناسايي پزشكي همراه داشته باشيد كه نشان دهد وراپاميل مصرف مي كنيد.

ساير پزشكان را از اين كه وراپاميل مصرف مي كنيد آگاه سازيد؛ اين دارو ممكن است روي برخي آزمون هاي آزمايشگاهي تأثير بگذارد.

وراپاميل را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط وراپاميل فاسد مي شود).

وراپاميل تاريخ مصرف گذشته را دور از دستر كودكان ، در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف وارپاميل نبايد

تا پيش از مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگي كنيد يا با ابزار خطرناك كه نياز به هوشياري كامل دارند كار كنيد.

اگر ضعف يا سرگيجه مشكل ساز شد با پزشكتان مشورت كنيد.

بدون مشورت با پزشكتان هيچ دارويي را، حتي داروهاي محرك و سرفه يا سرماخوردگي كه بدون نسخه قابل تهيه هستند، مصرف كنيد.

بدون مشورت با پزشكتان زياد آب گريپ فروت مصرف كنيد. آب گريپ فروت اثرات وراپاميل را افزايش مي دهد.

بدون هماهنگي با پزشكتان نوع وراپاميل مصرفي خود را تغيير دهيد. برخي انواع وراپاميل بايد يك نوبت در روز و برخي انواع چند نوبت در روز مصرف شوند.

عوارض جانبی دارو :

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود ، اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود . در صورت بروز مزاحمت هر یک از عوارض زیر با پزشک مشورت نمائید .

سرفه یا خس خس سینه ، ورم مچ یا قسمت تحتانی پا ، کاهش ضربان قلب ، خستگی یا ضعف غیر عادی و ادامه عوارضی مانند یبوست ، اسهال ، سرگیجه و منگی .

مسمومیت :

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده توسط پزشک ، بیمار را سریعا” به بیمارستان منتقل نمائید .

شرایط نگهداری دارو :

دارو را از نور و رطوبت ، در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد و در ظرف کاملا” دربسته نگهداری نمائید .

داور را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید .

از مصرف داروهای تاریخ گذشته خدداری کنید . [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]داكسي سايكلين ( doxycyclin ) ، آنتي بيوتيكي كه در بسياري از عفونت ها كاربرد دارد دارونامه داكسي سايكلين doxycyclin

داكسي سايكلين يك داروي ضد باكتريايي رايج مي باشد كه بر درمان عفونت هاي گوناگون از قبيل آكنه (جوش )، عفونت گوش مياني ، ساير عفونت هاي پوست و بافت نرم ، برونشيت ، سينوزيت ، سينه پهلو (پنوموني )، عفونت هاي دستگاه ادراري ، و نيز عفونت هاي كلاميديايي ، سيفليس ، و گنوره اي استفاده مي شود.

چگونگي مصرف

داكسي سايكلين را مي توان با شكم خالي (يك ساعت قبل يا ۲ ساعت پس از غذا)، يا با غذا مصرف كرد؛ دارو بايد با يك ليوان پر از آب و در حالت غيردرازكش خورده شود تا معده را ناراحت نكند.

اگر معده ناراحت شود، دارو را بايد با غذا مصرف كرد. بهرحال ، داكسي سايكلين نبايد ظرف ۳-۱ ساعت از مصرف داروهاي ديگر خورده شود.

اگر نوع سوسپانسيون آن را مصرف مي كنيد، شيشه دارو را پيش از مصرف به خوبي تكان دهيد. از پيمانه مدرج داخل جعبه دارو براي اندازه گيري مقدار دارو استفاده كنيد.

كپسول هاي ديررهش بايد يكجا بلعيد و شكستن ، خردكردن يا جويدن آن ها ممنوع است . بهتراست داكسي سايكلين طي شبانه روز در نوبت هاي با فواصل يكسان مصرف شود تا سطح خوني آن ثابت باقي بماند.

براي مثال ، اگر قرار است دارو را روزي ۲ بار مصرف كنيد، بايد هر ۱۲ ساعت مصرف شود (مثلاً ۶ صبح و ۶ شب يا ۷ صبح و ۷ شب ). اگر اين بار برنامه كاري يا خواب شما تداخل مي كند، از پزشكتان بخواهيد در تعيين يك برنامه مناسب تر به شما كمك كند.

دارو بايد سر وقت و به طور كامل مصرف شود، حتي اگر احساس بهبودي داريد. چنانچه پيش از اتمام دارو، مصرف آن را قطع كنيد علايم تان ممكن است عود كند.

اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجرديكه ياد آوريد مصرفش كنيد. البته اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده است . نوبت فراموش شده را رها كرده به برنامه دارويي معمولتان باز گرديد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم زير با پزشكتان تماس بگيريد:

افزايش حساسيت به نور؛ تكرار ادرار؛ تشنگي شديد؛ خستگي غير عادي ؛ درد شكمي ؛ تهوع و استفراغ ؛ زردي چشم ها و پوست ؛ سردرد؛ تغييرات بينايي ؛ برجسته شدن ملاج ها در شيرخواران .

علايم ديگري نيز ممكن است روي دهند ولي فقط در صورتي كه مشكل ساز شوند نياز است با پزشك در ميان گذاشته شوند:

سرگيجه ، عدم تعادل ، سياهي رفتن چشم ؛ دل پيچه ؛ اسهال ، يا تهوع و استفراغ ؛ افزايش حساسيت به نور آفتاب ، رشد بيش از حد قارچي (خارش مناطق تناسلي يا مقعد و انتهاي روده ، زخم هاي دهاني يا روي زبان ).

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف ديلتيازم ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به داكسي سايكلين ، تتراسايكلين هاي ديگر، يا داروهاي بي حس موضعي مثل ليدوكائين

بارداري يا شيردهي (تجويز داكسي سايكلين براي كودكان زير ۸ سال ممنوع است ).

در حال مصرف داروهاي ديگر به ويژه آنتي اسيدها، مكمل هاي كلسيم ، مكمل هاي آهن ، داروهاي حاوي منيزيم ، كلستيرامين يا كلستيپول يا قرص هاي ضدبارداري .

ابتلا به يا سابقه ديابت بي مزه يا بيماري هاي كليوي يا كبدي .

هنگام مصرف داكسي سايكلين توصيه مي شود

حتي در صورت احساس بهبودي ، دارو تا انتها مصرف كنيد تا عفونتتان درمان شده ، از عود جلوگيري شود.

روزي ۸ ليوان آب بنوشيد، مگر اينكه پزشكتان دستور ديگري داده باشد.

از نور خورشيد بين ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر و از لامپ هاي آفتاي و وسايل برنزه كننده اجتناب كنيد. مناطق در معرض نور را با كرم هاي ضدآفتاب با قدرت محافظت كنندگي (spf) حداقل ۱۵ بپوشانيد.

اگر قرص ضدبارداري مصرف مي كنيد، درحين استفاده از داكسي سايكلين يك روش جلوگيري ديگر را به تنهايي يا در كنار قرص ضدبارداري بكارگيريد.

اگر ظرف ۳ روز درمان با داكسي سايكلين احساس بهبودي نداشتيد با پزشكان مشورت كنيد.

داكسي سايكلين را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم يا حرارت مرطوب نگهداري كنيد (داكسي سايكلين در اين شرايط فاسد مي شود).

داكسي سايكلين تاريخ مصرف گذشته را دور بريزيد. اين دارو وقتي فاسد شود سمي مي شود.

هنگام مصرف داكسي سايكلين نبايد

شير، محصولات لبني ، آنتي اسيد، مكمل كلسيمي ، مكمل آهن يا ملين هاي حاوي منيزيم مصرف كنيد. اين مواد غذايي يا داروها را حداقل ۲ ساعت قبل يا ۲ ساعت بعد از مصرف داكسي سايكلين استفاده كنيد.

تا پيش از مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگي كنيد يا بخواهيد كاري انجام دهيد كه نياز به هوشياري كامل دارد.

دارو را پيش از اتمام آن قطع كنيد، مگر به دستور پزشك . [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]داروی ايندومتاسين ( indomethacin ) ، يك مسكن غيرمخدر است دارونامه ايندومتاسين indomethacin

 

ايندومتاسين يك مسكن غيرمخدر است كه براي تسكين آرتريت هاي متوسط تا شديد استفاده مي شود. به سبب خواص ضدالتهابي اش ، در درمان بيماري هاي مثل آرتريت روماتوئيد، اسپونديليت آنكيلوزان ، استئوآرتريت (آرتروز)، آرتريت نقرسي ، بورسيت (التهاب بورس مفصل )، و تاندونيت (التهاب تاندون ) بسيار مؤثراست . ايندومتاسين از داروهاي ضد التهابي غيراستروئيدي است .

چگونگي مصرف

ايندومتاسين را هميشه با غذا، بلافاصله پس از غذا، يا با آنتي اسيد بخوريد تا به معده كمتر آسيب بزند و موجب سوزش سردل نشود. پيش از ريختن سوسپانسيون آن ، شيشه دارو را به خوبي تكان دهيد. براي جلوگيري از تحريك و آسيب به مري پس از خوردن قرص و كپسول ايندومتاسين تا ۳۰-۱۵ دقيقه دراز نكشيد. مراقب باشيد شكل سوسپانسيون و شياف در يخچال يخ نزند. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، در صورتي كه تقريباً موقع نوبت بعدي نشده است ، به مجردي كه آن را به ياد آوريد، مصرفش كنيد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هريك از علايم زير مصرف ايندومتاسين را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: درد قفسه سينه ؛ خستگي يا خواب آلودگي شديد؛ سردرد شديد هنگام صبح ؛ تغييرات خلقي يا گيجي ؛ گزگز انگشتان دست ها و پاها؛ خونريزي از مقعد (در موارد استعمال شياف )؛ درد يا سوزش معده ؛ تهوع يا استفراغ ؛ مدفوع سياه و قيري ؛ علايم شبه آنفلوآنزا(لرز، تب ، درد عضلاني )، به ويژه اگر درست قبل يا همزمان با بروز بثورات جلدي رخ دهند؛ افزايش وزن ؛ كبودي يا خونريزي غيرعادي ؛ بثورات جلدي ؛ زخم هاي دهاني ؛ يا تب يا گلودردي كه پيش از مصرف ايندومتاسين وجود نداشته و ناشي از مشكلي كه به خاطرش ايندومتاسين برايتان تجويز شده ، نباشد. افراد مسن بيشتر از سايرين در معرض خطر مشكلات گوارشي و ديگر مشكلات خونريزي دهنده اند. يك واكنش حساسيتي نادر به ايندومتاسين آنافيلاكسي است كه به مراقبت و توجه فوري و پزشكي نياز دارد. آنافيلاكسي به سرعت پيشرفت مي كند. در صورت بروز تورم لب ها و اطراف چشم ، كهير يا تورم هاي روي پوست ، ضربان قلب تند، خس خس سينه ، يا مشكل در تنفس ، مصرف ايندومتاسين را قطع كرده ، با يك مركز اورژانس پزشكي تماس بگيريد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف ايندومتاسين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به آسپرين يا ديگر داروهاي ضد التهابي غيراستروئيدي .

بارداري يا شيردهي .

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه داروهاي ضد التهابي غيراستروئيدي (مثل ديكلوفناك )، آسپرين ، ضد انعقادها (رقيق كننده هاي خون نظير وارفارين )، آنتي بيوتيك ها (سفالوسپورين ها)، داروهاي ضد سرطان (متوتركسات ، پليكومايسين )، سيكلوسپورين ، ليتيم ، پروبنسيد (يك داروي نقرس )، تريامترن ، و اسيد والپروئيك .

عادت به مصرف نوشيدني هاي الكلي .

سابقه يا ابتلا به پوليپ هاي بيني مرتبط با آسپيرين ؛ زخم هاي يا التهاب هاي دستگاه گوارش ؛ هموفيلي يا ديگر مشكلات خونريزي دهنده ؛ زخم هاي دهاني ؛ يا بيماري هاي كبدي يا كليوي .

هنگام مصرف ايندومتاسين توصيه مي شود

برچسب روي همه داروهاي مجاز بدون نسخه را به دقت بخوانيد تا مطمئن شويد كه دارويي مصرف نمي كنيد كه حاوي داروهاي ضد التهابي غيراستروئيدي (مثل ايبوپروفن يا ناپروكسن ) يا داروهايي كه با ايندومتاسين تداخل ايجاد مي كند باشد. به خاطر داشته باشيد كه آسپرين يك داروي ضد التهابي غيراستروئيدي است .

اگر ايندومتاسين را به خاطر درد مصرف مي كنيد و درد ظرف ۱۴ روز بهبود نيافته يا حتي بدتر شده است ، پزشكتان را مطلع كنيد.

فقط به مقدار تجويزشده توسط پزشكتان دارو مصرف كنيد.

به طور منظم به پزشك مراجعه كنيد تا بهبودتان را زيرنظر داشته باشد.

پيش از انجام هرگونه عمل جراحي ياكارهاي دندانپزشكي ساير پزشكان را از اينكه ايندومتاسين مصرف مي كنيد مطلع سازيد.

ايندومتاسين را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط ايندومتاسين فاسد مي شود).

ايندومتاسين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف ايندومتاسين نبايد

بيش از مقدار تجويزشده از آن مصرف كنيد. اين دارو ممكن است موجب كبودي يا خونريزي شديد شود.

نوشيدني هاي الكلي مصرف كنيد. در اينصورت مشكلات معدي بيشتر رخ مي دهند.

شكل مايع دارو را با آنتي اسيدها يا ديگر مايعات با خواص بازي (مثل شير) مخلوط كنيد، اين كار اثر دارو را كاهش داد.

تا پيش از مشخص شدن پاسخ بدنتان نسبت به دارو رانندگي كنيد يا در فعاليت هاي پرخطر شركت كنيد؛ اين دارو در برخي افراد موجب گيجي ، سرگيجه ، يا خواب آلودگي مي شود.

مسموميت در اثر مصرف بيش از حد

در صورت شك به چنين مسموميتي فوراً تقاضاي كمك پزشكي اورژانس كنيد. علايم اين مسموميت عبارتند از: خستگي يا خواب آلودگي شديد، كبودي يا خونريزي غير عادي ، ادرار تيره يا عدم توليد ادرار، تشنج ، يا اغماء. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]داروی مترونيدازول metronidazole چه موارد مصرفي دارد ؟ دارونامه مترونيدازول metronidazole

مترونيدازول يك آنتي بيوتيك رايج براي درمان عفونت هاي باكتريايي و تك ياخته اي است ، نظير عفونت هاي پوست ، استخوان ، مفاصل ، و بافت نرم ؛ برخي از انواع اسهال ؛ عفونت هاي واژن و ساير عفونت هاي لگني ؛ عفونت هاي داخل شكمي ؛ سينه پهلو (پنوموني )؛ سپتي سمي (عفونت در خون )؛ و اندوكارديت (عفونت لايه خوني قلب و دريچه هاي قلبي )، و آميبياز (عفونت با آميب ) و تريكومونازيس (عفونت با تريكوموناس ).

چگونگي مصرف

مترونيدازول را مي توان با وعده هاي اصلي غذا يا مقداري خوراكي مصرف كرد تا معده را ناراحت نكند. بهتر است اين دارو طي شبانه روز در نوبت هايي با فواصل يكسان مصرف شود تا سطح دارو در خون ثابت باقي بماند. اگر قراراست روزي ۴ نوبت مترونيدازول مصرف كنيد،

هر ۶ ساعت (مثلاً ۱۲ ظهر، ۶ عصر، ۱۲ شب ، و ۶ صبح ). اگر اين با برنامه كاري يا خواب شما تداخل دارد، براي تعيين يك برنامه مناسب تر از پزشكتان كمك بخواهيد. مهم است كه دارو سر وقت و به طور كامل مصرف شود، حتي اگر احساس بهبودي داريد.

اگر پيش از اتمام دارو، مصرفش را قطع كنيد، ممكن است علايمتان مجدداً عود كند. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. البته اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده است ، به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هريك از علايم زير، با پزشكتان تماس بگيريد: اسهال ، دل پيچه ، تهوع و استفراغ ، سوزش دهان يا زبان ، خارش يا ترشح واژن كه قبل از درمان وجودنداشته ، پلاك هاي سفيد در دهان يا روي زبان ، گلودرد، تب ، بثورات جلدي ، سرگيجه ، سياهي رفتن چشم ، سردرد، افت مهارت هاي بدني ، عدم تعادل يا بي حسي ، ضعف يا گزگز انگشتان دست و پا. ادرارتان ممكن است تيره شود، كه از نظر پزشكي بي اهميت است .

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف مترونيدازول ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به مترونيدازول .

بارداري يا شيردهي .

عادت به مصرف مشروبات الكلي .

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه ضدانعقاد (رقيق كننده هاي خون ، مثل وارفارين ) يا ديسولفيرام .

سابقه يا ابتلا به بيماري هاي مغزي مثل صرع ؛ مشكلات خوني ، يا بيماي هاي كبدي .

هنگام مصرف مترونيدازول توصيه مي شود

حتي در صورت احساس بهبودي دارو را تا آخر مصرف كنيد تا عفونت بدنتان درمان شده ، از عود بيماري جلوگيري شود.

با جويدن آدامس يا مكيدن آب نبات هاي بدون قند و يا نوشيدن چند جرعه آب ، خشكي دهان را تسكين دهيد.

اگر در حال درمان براي عفونت با تريكوموناس هستيد، براي جلوگيري از عفونت مجدد همسرتان نيز بايد همزمان با مترونيدازول درمان شود و تا بهبود كامل حتماً از كاندوم استفاده شود.

مترونيدازول را دور از دسترس كودكان ، دور از گرما، نور مستقيم يا حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط مترونيدازول فاسد مي شود).

اگر ظرف ۳ روز درمان با مترونيدازول احساس بهبودي نمي كنيد، با پزشكتان مشورت كنيد.

هنگام مصرف مترونيدازول نبايد

به هيچ وجه نوشابه هاي الكلي بنوشيد يا داروهاي حاوي الكل مصرف كنيد. و اين نكته را بايد حداقل تا يك روز پس از اتمام درمان با مترونيدازول رعايت كنيد. در غيراينصورت ممكن است دچار يك واكنش بسيار ناخوشايند شويد كه علايمش عبارتند از، تهوع ، استفراغ ، دل پيچه ، سردرد، تپش قلب ، و برافروختگي و گُرگرفتگي .

دارو را پس از تاريخ مصرفش استفاده كنيد.

پيش از اتمام دارو، مصرفش را قطع كنيد؛ مگر به دستور پزشكتان . [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]پروپرانولول ( propranolol ) ، داروی تپش قلب و پيشگيری کننده از سردردهاي ميگرني دارونامه داروی پروپرانولول propranolol

پروپرانولول به علل گوناگوني مثل كاهش فشارخون ؛ تسكين درد قلبي ؛ پيشگيري از سردردهاي ميگرني ؛ و درمان بي نظمي ضربان قلب تجويز مي شود.

همچنين براي جلوگيري از دومين حمله قلبي در افرادي كه يك بار دچار قلبي شده اند، كاربرد دارد. ممكن است در شرايط ديگري نيز پزشكتان اين دارو را برايتان تجويز كند. به همين علت آن را را يك مسدودكننده بتا مي شناسند.

با مسدودكردن اين تكانه ها، به قلب كمك مي كند تا منظم تر و مؤثرتر بزند و در نتيجه بار كاري قلب كاهش يابد.

چگونگي مصرف

مقادير متفاوتي از پروپرانولول براي علل مختلف تجويز مي شود. شكل طولاني اثر پروپرانولول معمولاً روزي يك بار مصرف مي شود. مهم است كه دارو را هر روز ساعت معيني بخوريد.

معمولاً بهتر است دارو را صبح پيش از صبحانه مصرف كنيد تا فراموش نكنيد. پروپرانولول را مي توان با يا بدون غذا مصرف كرد. هر روز پيش از خوردن پروپرانولول نبضتان را بشماريد و فشارتان را اندازه بگيريد اگر كمتر از ۶۰ در دقيقه بود، يا فشار سيستولي (عدد بالايي ) كمتر از ۹۰ ميلي متر جيوه بود، پيش از خوردن داروي آن روز با پزشكتان مشورت كنيد.

هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. البته اگر كمتر از ۸ ساعت تا نوبت بعدي مصرف دارو رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه منظم دارويي تان بازگرديد.

اگر بيش از يك نوبت در روز پروپرانولول مصرف مي كنيد، اگر تقريباً موقع نوبت بعدي مصرف دارو رسيده است ، نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد و دارو را بدون هماهنگي با پزشكتان قطع نكنيد.

با قطع مصرف پروپرانولول ممكن است در معرض خطر يك حمله قلبي باشيد. در اكثر مواردي كه پروپرانولول تجويز مي شود، بيماري را مهار مي كند و نه درمان . و اين بدين معناست كه ممكن است لازم باشد چندين سال يا تا پايان زندگي آن را مصرف كنيد.

قبل از مصرف اين دارو در موارد زير با پزشك خود مشورت نمائيد:

· وجودهرگونه حساسيت به پروپرانولول و يا مواد ديگر از قبيل غذاها،رنگها و مواد محافظ.

· در صورت حاملگي و شيردهي.

· در صورت ابتلاء به هر نوع بيماري بخصوص بيماريهاي قلبي عروقي ، تندي ضربان قلب ، ديابت ، بيماريهاي كبدي و كليوي ، افسردگي و پركاري تيروئيد ، آسم ، برونشيت و آمفيزم .

· قبل از مصرف هر نوع داروي جديد(چه با نسخه و چه بدون نسخه) و يا بوجود آمدن هر نوع مسئله تازه بهنگام استفاده از اين دارو پزشك معالجتان را مطلع سازيد.

· دارو را طبق دستور پزشك و در فواصل زماني منظم ميل نمائيد. در صورتيكه يك نوبت از مصرف دارو را فراموش كرديد به محض بياد آوردن ،آن را مصرف كنيد ولي اگر تقريبا زمان مصرف بعدي فرا رسيده باشد از مصرف آن خودداري كرده و مقدار مصرف بعدي را دو برابرنكنيد.

· قبل از انجام اعمال جراحي يا دندانپزشكي و تست آزمايشگاهي پزشك را از مصرف اين دارو مطلع سازيد.

· اين دارو ممكن است باعث خواب آلودگي و گيجي گردد لذا ضمن درمان از رانندگي و كار با وسايلي كه نياز به هوشياري كامل دارد خودداري نمائيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم نادر ولي جدي زير، مصرف آتنولول را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: اشكال در تنفس تنگي نفس ، يا خس خس سينه ؛ سرد شدن كف دست و پا؛ ضربان قلب زير۶۰ در دقيقه ؛ سرگيجه يا سياهي رفتن چشم در هنگام بلند شدن از حالت خوابيده با نشسته با تورم دست ها و پاها يا افزايش وزن ناگهاني (۱/۵ كيلو در ۴۸-۲۸ ساعت )؛ افسردگي ، گيجي ، يا توهم (شنيدن ، ديدن ، يا احساس چيزهايي كه وجود ندارند)؛ درد قفسه سينه ، مفاصل يا كمر؛ تب ؛ گلودرد؛ بثورات جلدي ؛ يا هرگونه كبودي كه يا خونريزي غيرعادي . نشانه هاي زير تا هنگام عادت كردن بدنتان با دارو ممكن است مشاهده شوند: خواب آلودگي ، خستگي ، مشكل در خوابيدن ، اضطراب ، يبوست يا اسهال ، كابوس ، يا كاهش توانايي جنسي ، اگر اين علايم ادامه يافتند يا مشكل ساز شدند، وضعيت را با پزشكتان در ميان بگذاريد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف آتنولول ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به آتنولول يا ديگر داروهاي مسدودكننده بتا

بارداري يا شيردهي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه تزريقات حساسيت زدايي ، كافئين ، داروهاي آسم (آمينوفيلين ، ديفيلين ، اكستريفيلين ، تئوفيلين )، داروهاي ديابت (انسولين ، داروهاي خوراكي پايين آورنده قند)، ديگر داروهاي كاهنده فشار خون (مسدود كننده هاي كانال هاي كلسيمي ، كلونيدين ، گوانابنز)، كوكائين ، يا مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز (فورازوليدون ، ايزوكاربوكسازيد، فنلزين ، سلجيلين ، ترانيل سيپرومين ، پروكاربازين ).

سابقه يا ابتلا به حساسيت ، آسم ، يا آمفي زم ؛ مشكلات احتقاني قلب ؛ بيماري قند؛ پركاري تيروييد؛ افسردگي ؛ يا بيماري هاي كليوي يا كبدي .

اگر بيماري قند داريد، پروپرانولول ممكن است قند خون شما را افزايش دهد و نيز ممكن است علايم افت قند خون را مخفي كند. اگر دچار حساسيت باشيد با مصرف پروپرانولول واكنش هاي حساسيتي تان ممكن است تشديد شود.

هنگام مصرف پروپرانولول توصيه مي شود:

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبوديتان را زير نظر داشته باشيد.

در مورد ميزان فعاليت قابل قبول براساس ، وضعيت بدني تان با پزشكتان مشورت كنيد. پروپرانولول ممكن است درد قفسه سينه را كاهش دهد يا از آن جلوگيري كند و در نتيجه باعث شود تا از آن حد كه برايتان بي خطر است فعال تر باشيد. كه اين خود موجب درد قفسه سينه و علايم جدي ديگر مي شود.

وزن تان را نسبت به قد و استخوان بندي تان در يك محدوده مناسب نگه داريد. در صورت نياز براي كاهش وزن از پزشكتان كمك بگيريد.

اگر براي كاهش فشار خون پروپرانولول مصرف مي كنيد، مصرف سديم (نمك ) خود را محدود كنيد. از پزشكتان درخواست كنيد دستورات تغذيه اي در اختيارتان بگذارد يا شما را به يك متخصص تغذيه معرفي كند.

اگر سيگاري هستيد، سيگار را ترك كنيد، از پزشكتان بخواهيد شما را به يك مشاور يا گروه ترك سيگار معرف كند.

الكل ننوشيد.

از وضعيت خوابيده به نشسته يا ايستاده و يا از حالت نشسته به ايستاده آرام تغيير وضعيت دهيد تا دچار سرگيجه ، سياهي رفتن چشم يا غش نشويد.

در هواي سرد لباس گرم تر بپوشيد، چرا كه پروپرانولول ممكن است شما را به سرما حساس تر كند.

قرص هاي طولاني رهش را يكجا ببلعيد؛ آن ها را نشكنيد يا خرد نكنيد.

قرص هاي معمولي را در صورت مشكل در بلع مي توانيد خرد كرده و با نصف قاشق مربا يا پودينگ مخلوط كنيد.

محلول خوراكي را با مقداري نوشيدني يا غذاي نيمه جامد مخلوط كرده ، سپس استفاده كنيد.

براي روزهاي تعطيل مقداركافي دارو در دسترس داشته باشيد.

يك برگه شناسايي پزشكي كه نشان دهد پروپرانولول مصرف مي كنيد به همراه داشته باشيد.

پزشكان ديگر را از اينكه پروپرانولول مصرف مي كنيد مطلع سازيد؛ زيرا ممكن است بر روي برخي آزمون هاي آزمايشگاهي اثر بگذارد يا موجب بروز واكنش به دنبال تزريقات مربوط به حساسيت زدايي شود.

پروپرانولول را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نورمستقيم ، و حرارت مرطوب نگه داريد (در اين شرايط پروپرانولول فاسد مي شود).

هنگام مصرف پروپرانولول نبايد:

تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگي كنيد يا با وسايل خطرناك كار كنيد. اگر خواب آلودگي يا سرگيجه مشكل ساز شد، با پزشكتان مشورت كنيد.

بدون مشورت با پزشكتان دارويي مصرف كنيد؛ به ويژه داروهاي محرك و داروهاي سرفه يا سرماخوردگي كه بدون تجويز پزشك قابل تهيه هستند

مسموميت:

در صورت مصرف اتفاقي بيش از مقادير توصيه شده ، بيمار را سريعاًبه بيمارستان منتقل نمائيد.

مقدار و نحوه مصرف دارو:

مقدار مصرف هر دارو را پزشك تعيين ميكند . مقدار مصرف معمولي اين دارو به شرح زير است:

بزرگسالان:

- در آنژين صدري روزانه ۸۰ تا ۳۲۰ ميلي گرم منقسم به ۲ ،۳، يا ۴ بار در روز.

- درتنظيم ضربان قلب ۱۰ تا ۳۰ ميلي گرم ۳ يا ۴ بار در روز.

- در فشار خون ۱۰ ميليگرم ۲ بار در روز كه اين مقدار ميتواند توسط پزشك تا ۶۴۰ ميليگرم در روز افزايش يابد.

- در درمان پس از حمله قلبي،۱۸۰ تا ۲۴۰ ميليگرم در روز منقسم به دفعات.

- در پيشگيري دردهاي ميگرني۲۰ ميليگرم ۴ بار در روز كه اين مقدار ميتواند توسط

- پزشك تا ۲۴۰ ميليگرم در روز افزايش يابد.

كودكان:

- در فشار خون ۵/۰ ميليگرم تا ۴ ميليگرم به ازاء هر كيلو گرم وزن بدن منقسم به دفعات.

عوارض جانبي دارو:

هر دارو به موازات اثر درماني مطلوب ممكن است باعث بروز عوارض ناخواسته نيز شود، اگر چه همه اين عوارض در يك فرد ديده نميشود.در صورت بروز مزاحمت هر يك از عوارض زير با پزشك مشورت نمائيد:

سرگيجه، ضعف،ضربان سريع و نامنظم قلب، اشكال در تنفس، كبودي ناخن ها وكف دست،تشنج.

شرايط نگهداري دارو:

دارو را دور از نور و رطوبت در دماي زير ۳۰ درجه سانتيگراد و در ظرف كاملاًدر بسته نگهداري نماييد .

دارو را دور از دسترس اطفال نگهداري نمائيد.

از مصرف داروهاي تاريخ گذشته خودداري كنيد.

بسته بندي:

۱۰۰ عدد قرص ۱۰و ۴۰ و ۸۰ ميلي گرمي درقوطي پلاستيكي توسط كارخانه های داروسازي تهيه و عرضه ميگردد [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]آنتی هیستامین ها چه داروهایی هستند ( مورد مصرف ، منع مصرف ، عوارض ، و… )

 

در هنگام بروز يك واكنش حساسيتي (آلرژيك)، ماده شيميايي بنام هيستامين در بدن آزاد ميشود. مقادير افزايش يافته هيستامين منجر به پاسخ التهابي ميشود. اين واكنش بيشتر در بيني بروز ميكند چرا كه تراكم عروق در اين ناحيه بيش از ساير نقاط است. در سرماخوردگي نيز ويروس طي مراحلي منجر به ترشح هستامين ميگردد.

ضد هيستامينها با مهار آزاد سازي هستامين، ترشحات بيني را كاهش داده، منجر به بهبود آبريزش بيني ميگردند. اما عمدهترين و پردردسرترين عارضه جانبي اين داروها، خواب آلودگي است. برخي مردم نسبت به اين عارضه حساسيت بيشتري از خود نشان ميدهند، در صورتي كه خواب آلودگي بصورت جدي و غير قابل تحمل درآيد حتماً بايد با پزشك در ميان گذاشت. چه بسا داروهاي ضد هيستامين نسخهاي موجود باشند كه عاري از اين عارضه ميباشند.

معمولاً يك هشدار مهم روي برچسب كليه فرآوردههاي ضد هيستامين وجود دارد كه « اين دارو ممكن است باعث خواب آلودگي شود لذا ضمن درمان از رانندگي و كار با آلاتي كه نياز به هشياري كامل دارند، خودداري شود».

ميزان خواب آلودگي ناشي از ضد هيستامينها تا حد زيادي به نوع آنها وابسته است. خواب آورترين آنها، ديفن هيدرامين ميباشد. و كمترين اثر خواب آوري از آن كلرفنيرآمين است. هر چه اثر خواب آوري يك ضد هيستامين كمتر باشد، ساير عوارض جانبي آن نظير خشكي دهان، حلق و بيني، اشكال در دفع ادرار و يبوست نيز در طي مصرف آن از شيوع كمتري برخوردارند.

بايد توجه داشت كه اثر خواب آلودگي اين داروها در مصرف همزمان با الكل، خواب آورها، آرام بخشها، ضد افسردگيها، ضد اضطرابها و برخي مسكنها، شدت مييابد.

موارد مصرف:

الف- درمان علامتي رينيت آلرژيك فصلي يا دائمي يا ساير حساسيتها.

ب- درمان علامتي خارشهاي حساسيتي خفيف و ناشي از كهير زدن.

ج- پيشگيري يا درمان تهوع و استفراغ ناشي از حركت (بيماري مسافرت)… به اين مورد در مبحث فرآوردههاي ضد تهوع و استفراغ اشاره خواهد شد.

د- مسكن و خواب آور (ديفن هيدرامين)… به اين مورد در مبحث فرآوردههاي موثر در رفع مسئله بيخوابي اشاره خواهد شد.

هـ- بيحس كننده موضعي در دندانپزشكي (الگزير ديفن هيدرامين بعنوان مسكن درد ناشي از آفت دهان).

و- ساير موارد… كه با تجويز پزشك و بر حسب مورد توصيه ميشود.

موارد منع مصرف:

نوزادان- آسم حاد- حساسيت نسبت به خود ضد هيستامين.

موارد احتياط:

آسم- بزرگي پروستات- گلوكوم (بالا بودن غير طبيعي فشار چشم)- احتباس ادرار- ديابت (مرض قند)- پركاري تيروئيد- بيماريهاي كليوي و يا قلبي عروقي - اطفال زير شش سال.

عوارض جانبي ضد هيستامينها:

عارضه شايع: گيجي و خوابآلودگي، خشكي دهان حلق و بيني، حالت تهوع

درصورت بروز چه بايد كرد؟

ادامه مصرف دارو، اما درميان گذاشتن با پزشك در ويزيت بعدي

عارضه غيرشايع: تغييرات بينايي، بثورات جلدي

درصورت بروز چه بايد كرد؟

قطع مصرف دارو و تماس فوري با پزشك

عارضه غيرشايع: عدم تحمل لنزهاي تماسي

درصورت بروز چه بايد كرد؟

ادامه مصرفدارو، اما مشاوره با پزشك در اولين فرصت

عارضه غيرشايع: سختي و اشكال در دفع ادرار

درصورت بروز چه بايد كرد؟

ادامه مصرفدارو، اما مشاوره با پزشك در اولين فرصت

عارضه غيرشايع: كاهش اشتها

درصورت بروز چه بايد كرد؟

ادامه مصرف دارو، اما در ميان گذاشتن با پزشك در ويزيت بعدي

عارضه نادر: كابوس شبانه، اضطراب، تحريكپذيري گلودرد، تب، طپش قلب، خونريزي و كبودي غيرمعمول، خستگي ضعف، سرگيجه درصورت بروز چه بايد كرد؟

قطع مصرف دارو و تماس فوري با پزشك

*توجه : احتمال بروز اغتشاش شعور- سرگيجه- خشكي ترشحات و اشكال در دفع ادرار در بزرگسالان و خصوصاً افراد مسن بيشتر بوده و احتمال وقوع رعشه، تحريك پذيري و بي قراري در اطفال به مراتب بيشتر ميباشد.

عوارض مصرف بيش از حد دارو:

تشنج- برافروختگي صورت وافزايش دماي بدن- تنگي نفس- توهم و از حال رفتن.

*توجه : در صورت بروز چنين حالاتي بايد فوراً با مراكز اورژانس و يا پزشك تماس گرفت.

مصرف در بارداري: فقط با تجويز پزشك

* كلرافنيرامين مالئات در اين دوران بر بقيه ضد هيستامينها ارجحيت دارد.

مصرف در شيردهي: به دليل ترشح دارو در شير و امكان بروز تحريك پذيري و تشنج در نوزاد و نيز مهار ترشح شير، توصيه نميشود.

نكات قابل توجه قبل از مصرف دارو:

- تأكيد ميشود كه در هنگان مصرف اين داروها از رانندگي و كارهايي كه نياز به هوشياري كامل دارند بپرهيزيد.

- از مصرف همزمان اين داروها با ساير داروها كه اثر تسكين و خوابآوري دارند و نيز الكل، جداً خودداري فرمائيد.

- در صورتي كه مصرف كننده آسپرين و مشتقات آن ميباشيد، قبل از مصرف ضدهيستامينها حتماً با پزشك مشورت كنيد زيرا اين داروها ميتوانند سميت شنوايي ناشي از مصرف مشتقات آسپرين را بپوشانند.

- برا كاهش تحريكات گوارشي، دارو را همراه با غذا، آب و يا شير مصرف كنيد.

- درصورت بروز خشكي بيني، ميتوان از محلولهاي شستشو دهندهاي نظير قطره كلريدسديم و يا سرم شستشو (رجوع به تك نگار اين دارو) بهره گرفت. براي برطرف كردن خشكي دهان و گلو، مكيدن آب نبات و يا يخ و نيز جويدن آدامس ميتواند مؤثر باشد.

در صورت فراموشي مصرف يك نوبت دارو، اگر دارو را بصورت منظم مصرف ميكنيد، به محض بيادآوردن آنرا مصرف نمائيد ولي اگر تقريباً زمان مصرف نوبت بعدي است، از مصرف آن خودداري كرده، مقدار مصرف بعدي را نيز دو برابر نكنيد [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]فاموتيدين famotidine دارونامه فاموتيدين famotidine

فاموتيدين براي مهار تشرح اسيدمعده براي پيشگيري و درمان زخم هاي معده و دوازدهه و نيز بيماري پس زنش معده ـ مري تجويز مي شود. فاموتيدين يك مسدودكننده گيرنده h۲ (هيستاميني نوع دو) است .

چگونگي مصرف

فاموتيدين را مي توان با يا بدون غذا با شكم خالي مصرف كرد. معمولاً روزي يك يا دو نوبت تجويز مي شود. مقدار تجويزي بسته به شكل هاي دارويي (كه قدرت هاي متفاوتي دارند) و علت مصرف فرق مي كند.

هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. درمان با فاموتيدين معمولاً حدود ۸ هفته ادامه مي يابد، اگرچه علايم شما ممكن است پس از يك يا دو هفته رفع شود. حتي در صورت احساس بهبودي نيز مصرف دارو را دامه دهيد. در هفته اول يا دوم اگر بازهم احساس درد داشتيد، مي توانيد از آنتي اسيدها استفاده كنيد، البته مشروط به اينكه حداقل يك ساعت بين نوبت دارويي و مصرف آنتي اسيد فاصله باشد.

اگر دردتان مجدداً عود كرد پزشكتان را مطلع سازيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تقريباً موقع نوبت بعدي فرا رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم زير فاموتيدين را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: بثورات جلدي ، خس خس سينه ، تنگي نفس ، احساس فشار در قفسه سينه ، گيجي ، ضربان قلب تند يا كند، گلودرد كبودي يا خونريزي غيرعادي . علايم زير ممكن است رخ دهند ولي فقط در صورت ايجاد مشكل بايد گزارش شوند: يبوست ، اسهال ، سرگيحه ، خواب آلودگي ، تهوع يا استفراغ كاهش ميل جنسي ، يا تورم پستان ها

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف فاموتيدين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به رانيتيدين ، سايمتيدين ، فاموتيدين ، يا نيزاتيدين

بارداري يا شيردهي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه كتوكونازول (يك داروي ضد قارچ )، داروهاي ضد ديابت (داروهايي كه قند خون را پايين مي آورند)، ضد انعقادهاي خوراكي (رقيق كننده هاي خون )، داروهاي قلبي يا پرفشاري خون (نيفديپين ، متوپرولول ، پروكايناميد)، فني توئين (يك داروي ضد صرع )، يا الكل

سابقه يا ابتلا به بيماري كبدي يا كليوي

هنگام مصرف فاموتيدين توصيه مي شود

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بتواند بهبودتان را زير نظر داشته باشد.

از پزشكتان در مورد خوراكي هايي كه بايد در برنامه غذايي تان محدود شود راهنمايي بخواهيد. مثلاً نوشابه هاي گازدار، قهوه ، آسپيرين و محصولات تهيه شده از مركبات ممكن است براي معده شما مضر باشند.

فاموتيدين ممكن است با آزمون هاي پوستي يا آزمون هاي اندازه گيري اسيد معده تداخل ايجاد كند. دراين مورد با پزشكتان مشورت كنيد.

فاموتيدين را دور از دسترس كودكان و دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگه داريد (در اين شرايط فاموتيدين فاسد مي شود).

فاموتيدين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت بريزيد.

هنگام مصرف فاموتيدين نبايد الكل بنوشيد.

سيگار بكشيد. سيگار تأثير اين دارو را كاهش مي دهد. سيگار را ترك كنيد يا حداقل بعد از آخرين نوبت مصرف فاموتيدين تا پايان روز سيگار نكشيد. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]ايميپرامين imipramine ايميپرامين imipramine

ايميپرامين براي رفع علايم افسردگي ، شب ادراري ، اختلالات وسواسي و ترس ، دردهاي عصبي ، و مواردي ديگر تجويز مي شود. اين دارو از دسته داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي است .

 

چگونگي مصرف

ايميپرامين با مقادير متفاوتي براي مشكلات متفاوت و افراد متفاوت تجويز مي شود. هيچ گاه بيشتر يا كمتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد، از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. ايميپرامين خوراكي را مي توان با غذا مصرف كرد تا دل به هم خوردگي ناشي از آن كاهش يابد، ممكن است ۶-۱ هفته طول بكشد تا اثرات اين دارو آغاز شود. پس از آغاز اثرات حتي در صورت احساس بهبودي نيز دارو را ادامه دهيد. به دقت از دستورات پيروي كنيد. اگر روزي يك نوبت پيش از رفتن به بستر ايميپرامين مصرف مي كنيد. و حال يك نوبت را فراموش كرده ايد، نوبت فراموش شده را صبح مصرف نكنيد، چرا كه ممكن است موجب علايم آزاردهنده شود؛ در اين مورد با پزشكتان تماس بگيريد. اگر روي چند نوبت ايميپرامين مصرف مي كنيد، نوبت فراموش شده را بلافاصله پس از به يادآوردن مصرف كنيد. اگر تقريباً موقع مصرف نوبت بعد شده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي منظم خود برگرديد، مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از نشانه هاي نادر ولي جدي زير مصرف ايميپرامين خود را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: تاري ديد؛ گيجي ؛ يبوست ؛ مشكل در صحبت كردن ؛ چشم درد؛ ضربان قلب تند، كند يا نامنظم ؛ لرزش دست ؛ غش ؛ اضطراب ؛ مشكل در صحبت كردن ؛ عدم تعادل ؛ سفتي عضلات دست و پا؛ صورت شبيه ماسك ؛ گلودرد؛ تب ؛ كبودي يا خونريزي غيرعادي ؛ زردي پوست يا چشم ؛ بثورات جلدي ؛ تورم سرگيجه ؛ خواب آلودگي ؛ خشكي دهان ، سردرد، افزايش اشتها، تهوع ، سوزش سردل ، اسهال ، مشكل در خوابيدن ، يا افزايش وزن . علايم ترك دارو ـ نظير سردرد، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، تحريك پذيري ، يا خواب مختل همراه روياهاي واضح ـ ممكن است در صورت قطع ناگهاني ايميپرامين مشاهده شود؛ با پزشكتان تماس بگيريد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف ايميپرامين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به ايميپرامين يا ديگر داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي ؛ ساير داروهاي ضد افسردگي (ماپروتيلين ، ترازودون )؛ كاربامازپين (دارويي ضد تشنج )؛ يا هر نوع ماده غذايي ، رنگ خوراكي يا نگهدارنده .

بارداري و شيردهي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه الكل ، آرامبخش ها، ديگر داروهاي ضد افسردگي ، داروهاي ضد تشنج ، داروهاي ضد تيروييد، سايمتيدين ، داروهاي فشارخون (كلونيدين ، گوانادرال ، گوانتيدين )، مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز، يا سمپاتوميمتيك ها (داروهايي كه در حساسيت ، آسم ، سرفه و سرماخوردگي مصرف مي شود).

سابقه يا ابتلا به الكليسم (اعتياد به الكل )، آسم ، اختلال دوقطبي (افسرده ـ شيدايي )، ابتلا به اسكيزوفرني ، صرع ، گلوكوم (افزايش فشار داخل چشم )، پركاري تيروييد، بزرگي پروستات ، احتباس ادراري ، مشكلات قلبي يا خوني ، يا بيماري هاي دستگاه گوارش ، كبدي يا كليوي

هنگام مصرف ايميپرامين توصيه مي شود

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودي تان را زيرنظر داشته باشد.

تا پيش از مشخص شدن پاسخ بدنتان به اين دارو رانندگي و كار با وسايل خطرناك احتياط كنيد. برخي افراد با مصرف ايميپرامين دچار خواب آلودگي و كاهش سطح هوشياري مي شوند.

در هنگام برخاستن از حالت خوابيده يا ايستادن از حالت نشسته احتياط كنيد؛ چرا كه ممكن است دچار سرگيجه يا سياهي رفتن چشم شويد. به آرامي تغيير وضعيت دهيد.

براي تسكين خشكي دهان از آدامس يا آبنبات هاي بدون قند استفاده كنيد. اگر خشكي دهان بيش از ۲ هفته طول كشيد با پزشكتان مشورت كنيد.

از مواجهه مستقيم و بدون حفاظت با آفتاب و استفاده از وسايل برنزه كننده بپرهيزيد، چرا كه ممكن است دچار آفتاب سوختگي شديد شويد. سعي كنيد تا حدامكان از آفتاب بين ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر اجتناب كنيد. در زير آفتاب از عينك آفتابي ، يك كلاه و پوشش محافظ ، و كرم هاي ضد آفتاب با قدرت محافظتي (spf) حداقل ۱۵ استفاده كنيد.

در مورد نياز به مقادير اضافي ويتامين (ريبوفلارين يا ويتامين ب ـ ۲) با پزشكتان مشورت كنيد.

پيش از هرگونه عمل جراحي ، كارهاي دنداني يا درمان هاي اضطراري ، پزشك را از اين كه ايميپرامين مصرف مي كنيد، مطلع سازيد.

ايميپرامين را از دسترس كودكان و دور از گرما، نور مستقيم ، حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط ايميپرامين فاسد مي شود).

ايميپرامين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف ايميپرامين نبايد

الكل مصرف كنيد.

بدون تأييد پزشكتان دارويي ديگر مصرف كنيد [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]سرترالين ( sertraline ) ، يك داروی ضد افسردگی است دارونامه سرترالين sertraline

 

سرترالين يك داروي ضد افسردگي است . اين دارو براي كاهش علايم افسردگي نظير تغييرات اشتها، تغيير در الگوي خواب ، تشويش و اضطراب ، از دست دادن كشش و تمايل به فعاليت هاي رومره ، كاهش ميل جنسي ، تفكر كُند يا اختلال يا تمركز، يا افكار خودكشي يا اقدام به آن ، تجويز مي شود. سرترالين يك مهاركننده بازجذب سروتونين است .

چگونگي مصرف

سرترالين روزي يك نوبت مصرف مي شود. اين دارو را مي توان صبح قبل از هر كاري (تا فراموش نشود) يا شب پيش از خوابيدن مصرف نمود. هيچ گاه كمتر يا بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. براي جلوگيري از ناراحت شدن معده مي توانيد دارو را با غذا بخوريد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، اگر حداكثر تا يك ساعت بعد به ياد آورديد مصرفش كنيد؛ در غير اين صورت نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي معمولتان باز گرديد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هر يك از علايم نادر ولي جدي زير، مصرف سرترالين را قطع كرده با پزشك تماس بگيريد: تب ، بثورات جلدي ، كهير يا خارش ، يا احساس خارج از كنترل بودن . علايم زير ممكن است رخ دهند ولي فقط اگر مشكل ساز شوند نياز است با پزشكتان درميان گذاشته شوند: كاهش اشتها يا كاهش وزن ؛ اضطراب ، تشويش ، بي قراري ؛ خواب آلودگي ؛ خشكي دهان ؛ تهوع ؛ اسهال يا يبوست ؛ ضربان قلب تند يا نامنظم ؛ مشكل در خواب رفتن ؛ كاهش ميل يا توانايي جنسي ؛ احساس گرما يا حرارت ؛ برافروختگي يا قرمزي پوست ؛ افزايش اشتها؛ دل پيچه يا نفخ ؛ سردرد، يا تغييرات بينايي ، از جمله تاري ديد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف سرترالين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به سرترالين يا ديگر مهاركننده هاي بازجذب سروتونين

بارداري يا شيردهي

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه ضد انعقادهاي خوراكي (وارفارين )، الكل ، مسكن هاي تجويز شده توسط پزشك ، آرامبخش ها، داروهاي ضد افسردگي ، شل كننده هاي عضلاني ، داروهاي ضد تشنج ، يا مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز نظير فورازوليدون ، ايزوكربوكسازيد، فنلزين ، پروكاربازين ، سلژيلين ، يا ترانيل سيپرومين . مصرف سرترالين در حالي كه همزمان مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز مصرف مي كنيد يا كمتر از ۲ هفته است كه مصرف چنين داروهايي را قطع كرده ايد، ممكن است موجب گيجي ، افزايش ناگهاني دماي بدن ، افزايش شديد فشارخون ، و بروز تشنج شود.

سابقه يا ابتلا به بيماري هاي كليوي يا دچار سوءمصرف موادمخدر.

هنگام مصرف سرترالين توصيه مي شود

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زيرنظر داشته باشد. ممكن است تا ۴ هفته طول بكشد تا اثر دارو ظاهر شود و به حداكثر برسد؛ ممكن است بخواهيد در طي اين مدت پزشكتان را ملاقات كنيد.

به نظر برخي پزشكان مصرف اين دارو افكار خودكشي را افزايش مي دهد. در مورد هرگونه اقدامات احتياطي لازم با پزشكتان مشورت كنيد.

تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به اين دارو، هنگام رانندگي يا كار با وسايل خطرناك احتياط كنيد. اين دارو در برخي افراد موجب خواب آلودگي و كاهش سطح هوشياري مي شود.

براي تسكين خشكي دهان از آدامس يا آب نبات هاي بدون قند استفاده كنيد يا چند جرعه آب بنوشيد. اگر اين مشكل بيش از ۲ هفته ادامه پيدا كرد با پزشكتان مشورت كنيد.

از حالت خوابيده به نشسته يا ايستاده و نشسته به ايستاده به آرامي تغيير وضعيت دهيد؛ در غير اين صورت ممكن است دچار سرگيجه و سياهي رفتن چشم شويد.

يك برگه شناسايي پزشكي كه نشان دهد سرترالين مصرف مي كنيد، همراه داشته باشيد.

سرترالين را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط سرترالين فاسد مي شود).

سرترالين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف سرترالين نبايد

نوشابه هاي الكلي بنوشيد يا داروهاي آرامبخش استفاده كنيد؛ زيرا اينها خواب آلودگي و سرگيجه اي را كه ممكن است در اثر سرترالين ايجاد شود، تشديد خواهند كرد. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]داروي ديفن هيدرامين ( diphenhydramine ) ، يك آنتي هيستامين است دارونامه ديفن هيدرامين diphenhydramine

ديفن هيدارمين از داروهاي بدون نياز به نسخه است كه به عنوان آنتي هيستامين هم مورد تجويز قرار مي گيرد.

اين دارو يك آنتي هيستامين است كه براي درمان يا پيشگيري مواردي نظير علايم ناشي از حساسيت ها (آبريزش بيني ، سرفه ، خارش و قرمزي چشم ، خارش بدن )، سرماخوردگي ها (عطسه ، آبريزش بيني ، سرفه )، پاركينسونيسم (لرزش ، حركات غيرارادي )، بيماري حركت ، سرگيجه ، تهوع يا استفراغ ، و بي خوابي تجويز مي شود.

ديفن هيدرامين همچنين يكي از تركيبات داروهاي گوناگوني است كه براي تسكين سرفه و سرماخوردگي در هنگام مصرف مي شوند. نام تجاري ديفن هيدارمين بنادريل است .

چگونگي مصرف

ديفن هيدارمين را مي توان با غذا، آب يا شير مصرف كرد تا معده را ناراحت نكند. اگر براي پيشگيري از بيماري حركت اين دارو را مصرف مي كنيد، دارو را حداقل ۳۰ دقيقه (ترجيحاً ۲-۱ ساعت ) پيش از شروع سفر مصرف كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد ، به مجردي كه به ياد آورديد، مصرفش كنيد.

البته اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. از دو برابر كردن مقدار دارو بپرهيزيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هريك از علايم زير با پزشكتان تماس بگيريد: گلودرد و تبي كه با بيماري اي كه به خاطرش ديفن هيدارمين مصرف مي كنيد بي ارتباط باشد؛ كبودي يا خونريزي غيرطبيعي ؛ خستگي يا ضعف شديد؛ خشكي شديد دهان ، بيني يا گلو؛ كاهش مهارت هاي حركتي يا مشكل در حفظ تعادل ؛ تاري ديد؛ ادرار كردن مشكل يا دردناك ؛ برافروختگي يا قرمزي صورت ؛ كابوس ؛ توهمات (ديدن ، شنيدن ، يا حس كردن چيزي كه وجود ندارد)؛ يا تشنج . كودكان و افراد مسن ممكن است با مصرف اين دارو دچار سراسيمگي ، بي قراري ، و هيجان شوند؛ در اين صورت پزشكتان را مطلع سازيد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف ديفن هيدرامين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به هر نوع ماده غذايي ، نگهدارنده ها، رنگ هاي خوراكي ، يا داروهاي ديگر (به ويژه آنتي هيستامين ها).

بارداري يا شيردهي .

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه داروهاي آرامبخش ، خواب ، تشنج ، مسكن ها، شل كننده هاي عضلاني ، يا داروهاي دل پيچه (داروهاي آنتي كولينرژيك ).

ابتلا يا سابق بزرگي پروستات ، مشكل در ادرار كردن ، انسداد گردن مثانه ، گلوكوم زاويه بسته .

هنگام مصرف ديفن هيدرامين توصيه مي شود

از مصرف الكل ، داروهاي خواب ، يا آرامبخش ها بپرهيزيد؛ اين داروها اثرات تخديري ديفن هيدارمين را افزايش مي دهند.

انتظار خواب آلودگي را داشته باشيد.

پيش از اقدام به رانندگي يا كار با وسايل خطرناك از واكنش بدنتان نسبت به اين دارو مطمئن شويد. ديفن هيدارمين ممكن است روي سطح هوشياري شما تأثير بگذارد.

براي رفع خشكي دهان آدامس بجويد يا آب نبات بمكيد. اگر خشكي دهان بيش از ۲ هفته ادامه يافت با پزشكتان مشورت كنيد.

ديفن هيدارمين را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم ، و حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط ديفن هيدارمين فاسد مي شود).

از منجمد كردن شكل شربت اين دارو بپرهيزيد.

اگر ظرف ۳ روز از مصرف دارو احساس بهبودي نداشتيد، با پزشكتان مشورت كنيد.

هنگام مصرف ديفن هيدرامين نبايد

دارو را پس از تاريخ انقضايش مصرف كنيد [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]كلوميپرامين ( clomipramine ) ، از گروه ضدافسردگ هاي سه حلقه اي است بهداشت روان كلوميپرامين clomipramine

 

كلوميپرامين براي رفع علايم افسردگي ، اختلالات وسواسي ـ اجباري ، اختلالات خوردن و هراس ، درد عصبي و برخي موارد ديگر تجويز مي شود. كلوميپرامين از دسته داروهاي ضدافسردگي سه حلقه اي است .

چگونگي مصرف

كلوميپرامين با مقادير متفاوتي براي افراد متفاوت با مشكلات متفاوت تجويز مي شود. هيچگاه بيشتر يا كمتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. كلوميپرامين را مي توان بدون غذا، يا براي كاهش دل بهم خوردگي با غذا مصرف كرد. اثر دارو ۶-۱ هفته پس از آغاز درمان ظاهر مي شود. پس از آغاز اثر، حتي در صورت احساس بهبودي مصرف دارو را ادامه دهيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد ، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. اگر تقريباً موقع نوبت بعدي دارو رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده به برنامه دارويي تان بازگرديد. مقدار دارو را دوبرابر نكنيد.

هشدارها و عوارض جانبي

در صورت بروز هريك از علايم نادر ولي جدي زير مصرف كلوميپرامين را قطع كرده و با پزشكتان تماس بگيريد. افكار خودكشي ؛ تاري ديد؛ گيجي ؛ يبوست ؛ مشكل در ادرار كردن ؛ چشم درد؛ ضربان قلب تند، كند يا نامنظم ؛ لرزش ؛ غش كردن ؛ اضطراب ؛ مشكل در صحبت كردن به عدم تعادل ؛ سفتي بازوها و پاها؛ صورت بدون حالت (مثل ماسك )؛ گلودرد؛ تب ؛ كبودي يا خونريزي غيرعادي ؛ زردي چشم ها يا پوست ؛ بثورات جلدي ؛ تورم صورت يا زبان ؛ يا تشنج . علايم زير ممكن است رخ دهند ولي فقط در صورتي كه مشكل ساز شوند بايد با پزشك در ميان گذاشته شوند. سرگيجه ، خواب آلودگي ، خشكي دهان ، سردرد، افزايش اشتها، تهوع ، سوزش سر دل ، اسهال ، مشكل در خوابيدن ، يا افزايش وزن . ممكن است علايم قطع دارو مثل سردرد، تهوع ، استفراغ ، اسهال ، تحريك پذيري يا خواب ناآرام به همراه رؤياهاي واضح . در صورت قطع مصرف ناگهاني رخ دهد. مقدار دارو معمولاً در طي يك دوره ۲-۱ ماهه كاهش داده مي شود. در صورت تمايل به قطع دارو با پزشكتان تماس بگيريد.

موارد احتياط

در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف كلوميپرامين ، پزشكتان را مطلع سازيد:

حساسيت به كلوميپرامين يا ديگر داروهاي ضدافسردگي سه حلقه اي ، داروهاي ضدافسردگي ديگر (ماپروتيلين ، ترازودون )، كاربامازپين (يك ضدتشنج )، يا غذاها، رنگ هاي خوراكي ، يا نگهدارنده ها.

بارداري يا شيردهي .

مصرف داروهاي ديگر، به ويژه الكل ، آرامبخش ها، ديگر داروهاي ضدافسردگي ، داروهاي ضدتشنج ، داروهاي ضدتيروييد، سايمتيدين ، داروهاي فشار خون (كلونيدين ، گوانادرل ، گوانتيدين )، مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز، يا داروهاي سمپاتوميتيك (مثل داروهاي مورد استفاده در حساسيت ها، آسم ، سرفه يا سرماخوردگي ).

سابقه يا ابتلا به الكليسم (اعتياد به الكل )، آسم ، اختلال دوقطبي (شيدايي ـ افسردگي )، اسكيزوفرني ، صرع ، گلوكوم (افزايش فشار داخل چشم )، پركاري تيروييد، بزرگي پروستات ، احتباس ادراري ، مشكلات قلبي يا خوني ، بيماري هاي دستگاه گوارش ، كبدي ، يا كليوي .

هنگام مصرف كلوميپرامين توصيه مي شود

به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زير نظر داشته باشد.

تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو در هنگام رانندگي و كار كردن با وسايل خطرناك احتياط كنيد. برخي افراد در هنگام استفاده از اين دارو دچار خواب آلودگي و افت هوشياري مي شوند.

هنگام برخاستن از حالت نشسته يا خوابيده احتياط كنيد؛ زيرا ممكن است دچار سرگيجه يا سياهي رفتن چشم شويد. به آرامي تغيير وضعيت دهيد.

براي تسكين خشكي دهان از آدامس هاي بدون قند يا آب نبات استفاده كنيد. اگر خشكي دهانتان بيش از ۲ هفته طول كشيد با پزشكتان مشورت كنيد. از مواجهه با آفتاب يا استفاده از لامپ آفتابي و ساير وسايل برنزه كننده اجتناب كنيد؛ زيرا ممكن است دچار آفتاب سوختگي شويد. سعي كنيد در صورت امكان از آفتاب ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر بپرهيزيد. از عينك آفتابي ، يك كلاه و لباس مناسب و كرم ضدآفتاب با قدرت محافظتي حداقل ۱۵ استفاده كنيد. پيش از انجام هر عمل جراحي ، كارهاي دندانپزشكي ، يا درمان هاي اورژانس ساير پزشكان را از اينكه كلوميپرامين مصرف مي كنيد مطلع سازيد. يك برگه شناسايي پزشكي همراه داشته باشيد كه نشان دهد كلوميپرامين مصرف مي كنيد. كلوميپرامين را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نور مستقيم ، حرارت مرطوب نگاه داريد (در اين شرايط كلوميپرامين فاسد مي شود). كلوميپرامين تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.

هنگام مصرف كلوميپرامين نبايد [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]سوستانن Sustanon چیست و چه مصرفی دارد ؟ ( شناسایی داروهای دوپینگ ) دوپینگ،بدنسازی ،مکمل غذایی سوستانن Sustanon

سوستانن یک آمپول تزریقی روغنی است که از ۴ نوع تستوسترون متفاوت به قرار ذیل تشکیل شده است:

۱- ۳۰ میلی گرم تستوسترون پروپیونات

۲- ۶۰ میلی گرم تستوسترون پنیل پروپیونات

۳- ۶۰ میلی گرم تستوسترون ایزوکپروات

۴- ۱۰۰ میلی گرم تستوسترون دکانوات

ترکیبات تستوسترون در زمان آزاد می شوند برای اینکه تاثیر آنی هنگام فعال بودن در بدن به مدت یک ماه برای جذب فراهم می کنند .همچون تستوسترون های دیگر سوستانن یک استروئید آندروژنی با تاثیر سازنده قطعی می باشد. بنابراین و بدین خاطر ورزشکاران عموماً سوستانن را به منظور افزایش حجم عضلانی برای افزایش قدرت به کار می برند . ویژگی سوستانن این است که ذخیره آب کمتر و عوارض جانبی استروژنیک کمتری را دارا می باشد . این ویژگی ها برای پرورش اندام کاران بی اندازه مفید است کهGynecomastiaکمتری را تحمل می کنند و از طرفی اثر سازندگی تستوسترون تزریقی باز جستجو می شود . احتباس آب کاسته شده ای که سوستانن به دنبال دارد باعث شده که استروییدی مورد علاقه و دلخواه برای پرورش اندام کاران و ورزشکاران به شمار بیاید که مورد توجه نیز قراربگیرد و همچنین برای تفکیک و ساخت عضلات ، یک پایه و اساس قطعی محسوب بشود.

دوز مصرفی سوستانن از ۲۵۰ میلی گرم تا ۲۰۰۰ میلی گرم در هفته متغیر است. با وجود اینکه سوستانن تا یک ماه در بدن مؤثر باقی می ماند ، بهتر است که یک تزریق ثابت حداقل در هفته صورت گیرد . دوز مصرفی عمومی این دارو از ۲۵۰ میلی گرم تا ۱۰۰۰ میلی گرم در هفته متغیر است . یک مبتدی که از این استروئید مصرف می کند می تواند تقریباً ۲۰ پند در عرض چند ماه اضافه وزن از آن توقع داشته باشد ، در حالی که او فقط ۲۵۰ میلی گرم سوستانن در هفته تزریق کرده است. توسعه و ترقی ورزشکاران احتیاج به دوز بالایی از این دارو دارد ، تا اثر مؤثر و خواسته شده را بدنبال داشته باشد.سوستانن استروییدی تقریباً مطمئن است اما در دوزهای بالا می تواند دارای عوارض جانبی استروژنی بالا برای مصرف کنند گان باشد وقتی که دوز مصرفی سوستانون تا ۱۰۰۰ میلی گرم در هفته بالا میرود این عاقلانه تر می باشد که یک آنتی استروژن همچون تامواکسی فن یا پرویرون مصرف شود تزریق سوستانن تولید محصولات طبیعی تستوسترون در بدن را تحت فشار قرار میدهد و یا آن را کاهش میدهد در نتیجه می توانید ازHCG یا Clomid Zitratدر پایان دوره استفاده کنید سوستانن ۲۵۰ میلی گرمی استروییدی خوب و ایده ال میباشد که به صورت توده ای باید مصرف شود ورزشکار انی که توده عضلانی سریع و قدرت بالا مورد علاقه شان است سوستانن را به همراه قرصهای آنادرل و دیانابول استفاده می کنند . از طرف دیگر همچنین سوستانن با ترن بلن یا مسترون پروپیونات یا وینسترول برای ورزشکارانی که شدتی را جستجو می کنند مفید می باشد .سوستانن ۲۵۰ میلی گرمی در بازار سیاه به میزان کافی یافت می شود . یک نوع عمومی و معروف آن شکل روسی آن است که در هندوستان تولید می شود . هزاران شاخص وجود دارد که این دارو در ایالات متحده قاچاق می شود ، برای آنکه در دست پرورش اندام کاران قرار بگیرد.قیمت این دارو در بازار آزاد بین ۱۵ تا ۲۰ دلار است ،اما قیمت اصلی آن ۵ دلار می باشد . سوستانن اولی در نوارهای پلاستیکی ۵ تایی با یک کاغذ سفید به بازار می آید و به رنگ آبی می باشد. نوع جدید سوستانن روسی دارای تاریخ انقضاء می باشد که روی آن حک شده است . آمپول های یک بسته دارای یک جمله واضح بر روی ورق سفید هستند که با جوهر آبی نوشته شده است. سوستانن در ایتالیا، پرتقال و انگلستان و در اروپا کلّاً ساخته و یافت می شود، که دارای شماره سریال های مشخص و قطعی میباشند. [/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]موارد مصرف: استيل سيستئين برايدرمان مسموميت با استامينوفن و بهمنظور جلوگيري از اثر سمي آن بر كبدبهكار برده ميشود.

 

مكانيسم اثر: استيل سيستئين ميتواند كبدرا در برابر عوارض سمي متابوليت فعالاستامينوفن، از طريق افزايش ميزانگلوتاتيون و پيوند با متابوليت فعال،محافظت نمايد.

 

موارد منع مصرف: در آسم شديد وحساسيت به استيل سيستئين نبايدمصرف گردد.

 

هشدارها: 1 ـ در صورت وجود زخم معدهبا احتياط مصرف گردد.

2 ـ درمان با اين دارو حتي در صورتبروز كهير بايد ادامه يابد.

 

عوارض جانبي: عوارض اين دارو خيليشايع نيست ولي شامل واكنشهايحساسيتي، انقباض برونش، ادم صورت،بثورات جلدي، آنافيلاكسي، گيجي، تب،تهوع و استفراغ ميباشد.

 

نكات قابل توصيه: 1 ـ دارو را ميتوانبهصورت تزريق داخل وريدي تجويز كرد.

2 ـ قبل از استفاده از اين دارو در درمانمسموميت با استامينوفن ضروري استكه محتويات داخل معده تخليه شود.

3 ـ درمان با اين دارو حداكثر ظرف 24ساعت اول پس از مسموميت صورت گيرد.

 

مقدار مصرف: بهعنوان پادزهر درمسموميت با استامينوفن در ابتدا مقدار150mg/kg در 200 ميليليتر دكستروز 5%طي 15 دقيقه انفوزيون وريدي ميشود ومتعاقبŠ مقدار 50mg/kg در 500 ميليليتردكستروز 5% طي 4 ساعت و سپس100mg/kg در 1000 ميليليتر دكستروز5% وراري 16 ساعت انفوزيون ميگردد.مقدار مصرف اين دارو در كودكان مشابهبزرگسالان است.

 

اشكال دارويي:

Injection: 200mg / ml[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

[align=CENTER]

 

ACTIVATED CHARCOAL

موارد مصرف: زغال فعال براي درمانغيراختصاصي اورژانس در مسموميتناشي از اكثر داروها و مواد شيمياييمصرف ميشود. اين دارو ميتواند بهبسياري از سموم در معده پيوند يافته وجذب آنها را كاهش دهد، هر چند كه درمسموميت با سيانور كاملا بياثر و درمسموميت با اسيدهاي معدني، بازهايسوزاننده، اتانول، متانول و املاح آهن،اسيدبوريك و مواد پاك كننده نسبتŠ بياثراست. اين دارو براي درمان اسهال، سوءهاضمه، هيپركلسترولميا و كمك به جذبگازهاي روده كه موجب نفخ ميشوند نيزمصرف ميشود.

 

مكانيسم اثر: بهعنوان داروي ضداسهال،زغال فعال شده بسياري از محركهايي راكه موجب اسهال و نارحتي گوارشيميشوند، جذب سطحي ميكند. بهعنوانپادزهر اين دارو مواد سمي خورده شده راجذب سطحي كرده و مانع از جذب آنها درمعده و روده ميشود.

 

فارماكوكينتيك: اين دارو از مجراي

گوارش جذب نميشود و متابوليزه نيزنميگردد. راه اصلي دفع آن از طريق

مدفوع است. حداكثر اثر درماني چنانچهدارو طي 30 دقيقه پس از بلع ماده سميتجويز گردد، حداكثر اثر درماني حاصلميگردد.

 

هشدارها: 1 ـ مصرف دارو ممكن استموجب بروز تهوع و استفراغ گردد

كه ممكن است در موارد بلع مواد

سوزاننده يا هيدروكربنهاي فرارخطرناك باشد.

2 ـ مصرف طولاني اين دارو براي رفعناراحتيهاي گوارشي كودكان زير 3 سال،ممكن است سوء تغذيه ايجاد نمايد.

تداخلهاي دارويي: زغال فعال ميتواندداروهاي موجود در لوله گوارش را جذبكند. جذب استيل سيستئين خوراكي وشربت ايپكا را كاهش ميدهد. لذا درمواردي كه مصرف هر دو دارو لازم استتوصيه ميشود كه زغال را فقط پس ازاتمام استفراغ تجويز كرد. زغال را نبايد باشير يا شربت مخلوط كرد زيرا ظرفيتجذب با آن كاهش مييابد.

 

نكات قابل توصيه: 1 ـ دارو در ظرفدربسته نگهداري شود.

2 ـ اگر قبلا به مسموم شربت ايپكا دادهشده است، بعد از بروز استفراغ از اين دارواستفاده شود.

3 ـ استفاده طولاني مدت اين دارو بهعنوانضد نفخ توصيه نميگردد.

4 ـ اين دارو رنگ مدفوع را سياه ميكند،اگرچه اين مسأله از نظر درماني اهميتندارد.

5 ـ از مصرف همزمان با ساير داروهاخودداري شود.

 

مقدار مصرف:

بزرگسالان: در مسموميت حاد مقدار

100g ـ 30 گرم (g/kg 2 ـ 1) بهصورتسوسپانسيون در آب مصرف ميشود. دردرمان اسهال، مقدار 520 ميليگرممصرف ميشود كه برحسب نياز، هر 30دقيقه تا يكساعت تكرار ميشود، حداكثرمقدار مصرف در اين موارد 4g/dayميباشد. بهعنوان ضد نفخ، مقدار 4 - 1گرم از دارو سه بار در روز بعد از غذامصرف ميشود.

 

اشكال دارويي:

Tablet: 250mg

Suspension: 30g / 240ml

[/align]

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر