رفتن به مطلب
lovely-girl

تفرش

پست های پیشنهاد شده

تفرش شهر ارام وخوش اب وهوا در فاصله220 کیلومتری تهران

 

تفرش شهرستان تفرش (Tafresh) واقع در استان مر کزي در 222 کيلومتري جنوب غربي تهران در ارتفاع 1878 متر از سطح درياهاي آزاد در دامنه كوه هاي تفرش به شکل يك كاسه و به وسيله ارتفاعات كاملاً احاطه شده است. شهرستان تفرش از ديدگاه تقسيمات کشوري داراي دو بخش است به نام بخش مرکزي به مرکزيت شهر تفرش (Tafresh) با 57 روستا و بخش فراهان (Farahan) به مرکزيت شهر فرمهين(Farmahin) با 45 روستا.

 

کيه زاغرم معرفي تکيه زاغرم

 

تکيه زاغرم با بيش از 150 سال قدمت يکي از قديمي ترين تکايا در کشور پس از تکيه نور و زمان مي باشد و يکي از 14 تکيه موجود تفرش است که در محله زاغرم شهر تفرش واقع شده و در حال حاضر هر چهار طرف آن باز مي باشد.

 

پوشش چوبي بناي تكيه زاغرم تفرش به تاريخ 9/1/1378 به شماره 2281 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

در ايام سوگواري ابا عبدالله الحسين (ع) مراسم هاي عزاداري امام حسين (ع)، مراسم سينه زني، تعزيه خواني و سوگواري، برگزاري تعزيه ، در اين تکايا برگزار مي شود

 

تکيه زاغرم که ازمعمارهاي قابل توجه ايراني برخورداراست که درسال 1274 هجري قمري بنا شده است. اين بنا با خشت و کاه گل وتيرهاي چوبي بنا شده و از نظر معماري قابل توجه است و متعلق به دوران قاجار مي باشد.

 

كتيبه سنگي كه بر روي جرز سمت راست ايوان ورودي اصلي بنا قرار گرفته مويد دوران سلطنت ناصر الدين شاه قاجار مي باشد اما قديمي ترين بخش تكيه زاغرم، ايوان ورودي ضلع جنوب شرقي مي باشد.

 

قوس جناقي كند بوده و اسم معمار آن بر داخل رسم بنديهاي مركزي ايوان ورودي نقر شده است مقرنس كاري ظريف داخل رسم بنديهاي ايوان شباهت زيادي به شيوه مقرنس كاري دوران صفوي دارد بناي فوق از جمله بناهاي دو ايواني مي باشد كه در ضلع هاي شمالي غربي و جنوب شرقي قرار گرفته اند .

takieh%20zagheram.jpg

 

كف ايوانها، از كف اصلي تكيه 5/1 متر بالاتر مي باشد در مجاورت ايوان شمال غربي يك حجره در طرفين ايوان قرار دارد. در اضلاع شمالي و جنوبي تكيه هشت حجره وجود دارد كه داراي طاقهاي گنبدي مي باشند داخل صحن شش ستون استقرار يافته كه در دو رديف سه تايي مي باشند بناي فوق داراي چهار ورودي در زواياي اصلي مي باشد. تزئينات بناي مذكور شامل مقرنسكاريهاي ظريف و ريم بنديهاي واقع در ضلع جنوب شرقي ايوان ورودي اصلي است ضمنا" درب دو لنگه چوبي قديمي اين تكيه داراي تزئينات گل ميخ كولون و تسمه هاي بسيار زيبايي است كه به احتمال زياد مربوط به دوره صفويه مي باشد.

 

مصالح اصلي به كار رفته در بناي تكيه زاغرم شامل سنگ درپي ها، خشت در سازه اصلي آجر در سازه و نماها، چوب در ستونها و پوشش سقف و آهك گل و گچ كه در تزئينات نيز به كار رفته است مي باشد تكيه زاعزم محل برگزاري مراسم مذهبي بويژه دهه محرم و صفر بوده وهيئتهاي عزاداري سالار شهيدان به سوگواري و اجراي تعزيه خواني مي پردازند. نكته جالب توجه درمورد اين بنا تداوم انجام مراسم مختلف مذهبي در اين تكيه از دوران صفويه تا عصر حاضر مي باشد كه هنوز رونق اوليه خود را بر خوردار مي باشند.

 

 

آشنايي با ابنيه تاريخي، مذهبي تفرش آرامگاه پروفسور حسابي ، امامزادگان قلعه هاي گبري مهمترين مراکز تاريخي وبناهاي ديدني و توريستي تفرش هستند.

 

به گزارش خبرنگار ايسنا آرامگاه دکتر محمود حسابي از نوابغ ايران زمين و نابغه بزرگ جهان علم و انديشه ايران و جهان پس از 90 سال زندگي پربار علمي در 12 شهريور 1371درشهر تفرش به خاک سپرده شد که امروز آرامگاه وي در تفرش محل تجمع مراسم مذهبي و رسمي مي باشد.

 

هرساله صدها نفر در بازديد از آرامگاه پروفسور حسابي با اين انديشمند بزرگ و فرهيخته و چهره ماندگار تفرس آشنا مي شوند.

 

قلعه هاي گبري يادگار دوران قبل از اسلام درمنطقه تفرش که به همين نام مشهور هستند ديگرمراکز واماکن تاريخي اين شهر مي باشد .

 

اين آثار تاريخي تفرش متعلق به دوران قبل از اسلام است که مصالح به کار رفته در اين قلعه ها سنگهاي لاشه وگل بوده و هيچ هنر زيبا و باظرافتي درساخت آنها به کار نرفته است .

 

مساحت قلعه ها متفاوت مي باشد ومعمولا با چند برج محصور شده اند که هدف از ساخت آنها براي مقاصد نظامي اهالي ساکن در اطراف اين قلعه ها بوده است.

 

امروز پس از گذشت صدهاسال ساخت وسازهاي مسکوني اين قلعه ها نيز مورد استفاده مسکوني پيدا کرده اند وکم کم رو به تخريب هستند.

 

امامزاده ابوالعلي مهدي ازنوادگان امام جعفرصادق يکي ديگر ازبناهاي تاريخي تفرش است که بنا متعلق به دوره ايلخاني سال 984 هجري قمري مي باشد.

 

معماري اين امامزاده به ثبت ملي رسيده وآثار چوبي اين بنا که با آبه هاي مختلف قرآني کنده کاري شده به سال 1073 هجري قمري مربوط مي شود.

 

شاهزاده احمد ،از نوادگان امام موسي کاظم که اين امامزاده مربوط به عصرصفويه در قرن دهم زمان شاه تهماسب بنا شده و اين امامزاده جزء آثار ملي به ثبت رسيده است .

 

امامزاده محمد از ديگر آثار به ثبت رسيده ملي درعصر صفويه قرن دهم و زمان شاه عباسي دوم مي باشد .

 

همچنين امامزاده قاسم از نوادگان امام موسي کاظم متعلق به دوران صفوي وقرن دهم درروستاي کهک درکنار درخت کهنسال چنار از ديگر آثار باستاني به ثبت رسيده تفرش هستند. تکيه زاغرم که ازمعمارهاي قابل توجه ايراني برخورداراست که درسال 1274 هجري قمري بنا شده و در آثارملي به ثبت رسيده است

 

قلعه هاي گبري

 

قلعه هاي گبري يادگار دوران قبل از اسلام درمنطقه تفرش که به همين نام مشهور هستند ديگرمراکز واماکن تاريخي اين شهر مي باشد .

 

اين آثار تاريخي تفرش متعلق به دوران قبل از اسلام است که مصالح به کار رفته در اين قلعه ها سنگهاي لاشه وگل بوده و هيچ هنر زيبا و باظرافتي درساخت آنها به کار نرفته است .

 

مساحت قلعه ها متفاوت مي باشد و معمولا با چند برج محصور شده اند که هدف از ساخت آنها براي مقاصد نظامي اهالي ساکن در اطراف اين قلعه ها بوده است.

 

امروز پس از گذشت صدها هزارسال ساخت وسازهاي مسکوني اين قلعه ها نيز مورد استفاده مسکوني پيدا کرده اند و کم کم رو به تخريب هستند.

 

معرفي آب انبار بلور

 

آب انبار بلور تفرش در تاريخ 23/5/1378 به شماره 2336 در فهرست‌ آثار ملي ايران به ثبت رسيد.

اين بنا در دوره قاجاريه به همت ميرزاحسين وزير ملقب به بلور از افراد خير تفرش در محله زاغرم شهرستان‌ تفرش‌ احداث شد.

[align=CENTER]bolour.gif

 

[/align]درختان معروف تفرش

تفرش به شهر گردو و بادام معروف است. درختان كهنسال چنار نيز در جاي جاي تفرش وجود دارند كه عمر آنها بعضا به هزار سال مي رسد. اين درختان معمولا در كنار مكان ها و بناهاي تاريخي واقع شده اند.

 

درخت چنار

بزرگترين چنار در كنار «مسجد جامع ششناو» و ديگري در روستاي «دينه گرد» يا «دينيجرد» در كنار بقعه عزيز پيغمبر(ص) قرار دارد كه 9 متر محيط و 8/2 متر قطر دارد.

 

درخت گردو

بزرگترين درخت گردو با محيط 6 متر و قطر 9/1 متر در روستاي تراران بالا (دلارام) قرار دارد. اين درخت داراي 5 شاخه اصلي است که هر يک خود به اندازه يک درخت تنومند است. و سالانه 15000 عدد گردو مي دهد، در صورتي كه يك درخت بزرگ گردو در سال حداكثر 3000 عدد گردو محصول مي دهد.

 

معرفي آب معدني آب گرّو

 

در لايه هاي زيرين منطقه تفرش، سفره هايي از آب معدني وجود دارد كه به صورت خودجوش از جاي جاي اين منطقه به سطح زمين جريان پيدا كرده اند.

اصلي ترين چشمه آب معدني تفرش به «آب گرّاب» يا «آب گرو» معروف است كه در 5 كيلومتري غرب شهر و در محلي به نام «تخته شور» قرار دارد. مجموعه اي از دهها چشمه كوچك ديگر تا شعاع چند صد متر «آب گرو» وجود دارد كه به آنها «آب قلَّك» مي گويند.

 

آب گرو

اين چشمه آب معدني در 5 کيلومتري شهرستان تفرش و بين روستاهاي کبوران و تراران از زمين خارج مي شود. اين ناحيه از رسوبات آبرفتي پوشيده شده است و در برخي نقاط زمينهاي دوره کرتاسه وائوسن تا ميوسن نيز ديده مي شود. آب همراه با گازکربنيک فراوان از زمين خارج مي شود.

اين آب از دسته آب هاي بيکربناته کلسيک و کلروره سديک بوده و از لحاظ ميکروبي داراي آلودگي است و قبل از مصرف بايد استخراج صحيح انجام شود.

نوشيدن اين نوع آبها باعث ازدياد ترشحات دستگاه گوارشي شده و به هضم غذا و تخليه معده کمک مي کند. همچنين باعث بهبود متابوليسم پروتيدها شده ، قند خون را پايين مي آورد و باعث دفع اسيد اوريک مي شود. استحمام در اين آبها، اثر تسکيني داشته و باعث انبساط عروق و ازدياد ادرار مي شود.

اين آب شبيه آب معدني رويات فرانسه مي باشد.

 

چاه ديوانه

چاه آب فشاني در داخل شهر (واقع در پارك حكيم نظامي) وجود دارد كه هر چند وقت بكبار فوران مي كند. عمق اين چاه حدود 200 متر مي باشد و به قصد آب شرب شهر حفر شده بود. در اوايل حفر چاه، فوران آب 50 دقيقه و زمان استراحت 10 دقيقه بود. اما اكنون پس از گذشت 20 سال فاصله زماني فوران آب به يكبار در روز تقليل يافته است. اين آب فشان به «چاه ديوانه» معروف است. اين آب هاي معدني خوردني نيستند و فرمول شيميايي آنها بيكربانته كلسيك و كلروه سديك Ca(Hco3)2NaCl مي باشد و در هنگام جوشش با گاز CO2 همراه هستند. در جهان فقط يك آب معدني ديگر با اين مشخصات وجود دارد، آن هم چشمه رويا (Royat) در فرانسه مي باشد.

 

انشگاه تفرش

 

استعداد منطقه فرهنگ خيز تفرش در نظر پرورش بيش از 350 نفر از بزرگان و مشاهير عرصه علمي، فرهنگي، سياسي و هنري و دارا بودن موقعيت هاي ممتاز تاريخي، جغرافيايي و اقليمي، عنايت و توجه مسوولين کشور را معطوف به اين خطه نمود تا آن که سرانجام در اسفند 1365 مجوز احداث مجتمع آموزشي و پژوهشي تفرش، از طرف آموزش عالي، صادر گرديد و در دوم تيرماه سال 1366، کلنگ دانشگاه تفرش بدست نخست وزير محترم وقت آقاي مهندس ميرحسين موسوي بر زمين زده شد و دانشگاه صنعتي اميرکبير متصدي اجراي اين مجتمع گرديد.

همچنين طراحي اين مجموعه دانشگاهي، توسط مهندسين مشاور « داربام» انجام شده است به مديريت مهندس «حسن شيرازي راد »، مشتمل بر هفده دانشکده و چهار مرکز تحقيقاتي انجام شده است و شرکت ساختماني «رامتين فر» به مديريت مهندس "علي (ناصر) مير فخرايي" اولين شرکت پيمانکاري اجراي اين پروژه بوده است.

 

tafresh_univ.jpg

 

اهداف ايجاد مرکز دانشگاهي تفرش:

الف - تربيت نيروي متخصص و کارآمد مورد نياز صنايع کشور در زمينه هاي علوم کاربردي - فني مهندسي - هنرهاي کاربردي و علوم انساني (مديريت و جامعه شناسي صنعتي)

ب - انجام تحقيقات مورد نياز صنايع کشور و تربيت پژوهشگر براي صنايع کشور

ج - تربيت کادرهاي آموزشي و پژوهشي براي ساير موسسات آموزش عالي و صنايع

آرامگاه دکتر محمود حسابي

 

آرامگاه دکتر محمود حسابي که از نوابغ ايران زمين و نابغه بزرگ جهان علم و انديشه ايران و جهان است، پس از 90 سال زندگي پربار علمي در 12 شهريور 1371 درشهر تفرش به خاک سپرده شد که امروز آرامگاه وي در تفرش محل تجمع مراسم مذهبي و رسمي مي باشد.

 

هرساله صدها نفر در بازديد از آرامگاه پروفسور حسابي با اين انديشمند بزرگ و فرهيخته و چهره ماندگار تفرش آشنا مي شوند.

 

 

tafresh-20.gif

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×