کلمات کلیدی: گزارش, غیرواقعی, آمانو, علیه, ایران؛, زمینه, ها, پیامدها,
ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش غیرواقعی آمانو علیه ایران؛ زمینه ها و پیامدها
نویسنده پیام
majid01 آفلاین
مسافر
مدیر بازنشسته

ارسال‌ها: 1,622
تاریخ عضویت: Oct 2011
اعتبار: 5
ارسال: #1
گزارش غیرواقعی آمانو علیه ایران؛ زمینه ها و پیامدها
گزارش غیرواقعی آمانو علیه ایران؛ زمینه ها و پیامدها
گروه تحقیق و تفسیر خبر- گزارش غیر واقعی و جنجالی مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی، علیه ایران در حالی منتشر شد كه قبلا اطلاعات هدفداری از آن با انگیزه فضاسازی، در اختیار محافل رسانه ای و امنیتی غرب قرار گرفته بود.
[تصویر:  T30654890-1882909.jpg]
بنگاه های رسانه ای غربی و صهیونیستی از مدت ها قبل از انتشار تازه ترین ارزیابی یكسویه و منفی 'یوكیا آمانو' مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی از وضعیت برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، به فضاسازی و ایجاد انگاره های منفی از این مساله پرداخته و تلاش كردند تا در دستورالعمل ها و اولویت های اصلی خبری و تبلیغی خود، برنامه اتمی جمهوری اسلامی را به شكل ویژه ای بزرگنمایی كنند.
آنچه در این میان به عنوان كانون و ترجیع بند اساسی مورد استفاده و استناد محافل سیاسی و امنیتی غربی و صهیونیستی قرار گرفت و انتشار گزارش جهت دار و غیرواقعی مدیركل آژانس بهانه های لازم را فراهم آورد، 'فرا-واقعیت سازی' از یك امر غیرواقعی و ادعایی بی اساس همچون 'ابعاد نظامی احتمالی برنامه های اتمی ایران' بوده است.
* ترسیم فضای كنونی؛ گزارش تازه آمانو از نمایی نزدیك
---------------------------------------------------------------
سرانجام یوكیا آمانو مدیركل ژاپنی آژانس بین المللی انرژی اتمی، آخرین گزارش جنجالی خود در سال 2011 درباره وضعیت جاری پرونده هسته ای ایران را - كه از هفته‌های پیش جزییاتی از آن نقل محافل رسانه‌ای و امنیتی غربی و صهیونیستی بود و همچنین عاملی برای زیر فشار قرار دادن ایران از سوی آمریكا، رژیم صهیونیستی، فرانسه، انگلیس و آلمان قرار گرفته بود - به همراه یك ضمیمه ‌‌١٢ صفحه‌ای منتشر كرد.
آمانو در همسویی كامل با نهادهای اطلاعاتی آمریكا و اسرائیل در گزارش جدید خود و بویژه در بخش ضمیمه مفصل آن، اتهام های قابل تامل و البته بی اساسی را متوجه جمهوری اسلامی كرده است.
در واقع، این ضمیمه 12 صفحه ای مهم ترین و جنجال برانگیزترین بخش گزارش تازه آقای مدیركل است كه با عنوان 'ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران' منتشر می شود.
آنچه در گزارش اخیر آمانو قابل تامل و توجه جدی است، آنكه نخستین بار است كه آژانس در مورد نشانه هایی از 'ابعاد نظامی احتمالی' در برنامه اتمی ایران، جزییاتی تا این اندازه مفصل منتشر می كند.
این ضمیمه سه بخش دارد. در بخش اول ضمیمه، تاریخچه ای از تلاش های آژانس برای یافتن پاسخ سوالات و ابهاماتی در مورد اهداف و ماهیت جنبه های نگران كننده برنامه اتمی ایران ارایه شده است.
بخش دوم هم به منابع و اعتبار اطلاعات و چگونگی بررسی آنها توسط آژانس اختصاص دارد.
اما در بخش سوم، تحلیل آژانس از اطلاعات در دسترس و ارتباط آن با جنبه های نگران كننده برنامه اتمی ایران ارایه شده است.
در این گزارش هرچند بصورت شفاف تصریح نشده كه ایران در حال ساخت سلاح اتمی است، اما آمانو در آن مدعی شده است كه به یك برنامه رایانه ای ایران دست یافته كه در آن نوعی مدل سازی احتمالی برای ساخت بمب اتمی وجود دارد!
براساس متن منتشر شده، بطور كلی در گزارش آمانو عمدتا سه ادعا و اتهام علیه جمهوری اسلامی مطرح شده است:
- یكی از این ادعاها مربوط به تصاویر ماهواره ای از كانتینر فولادی است كه ادعا شده در آن آزمایش های هسته ای انجام می شود.
- ادعای دیگر گزارش پیرامون تلاش ایران برای طراحی نمونه های رایانه ای كلاهك هسته ای است.
- ادعای سوم مطرح شده در این گزارش نیز استفاده ایران از كمك دانشمندان خارجی برای برداشتن گامهای اساسی در جهت تولید سلاح هسته ای و غلبه بر مشكلات فنی است.
مدیركل آژانس به سیاق و روال معمول خود در بخش جمع بندی گزارش به این نتیجه دلخواه سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی غربی و صهیونیستی رسیده است كه 'آژانس قادر نیست اطمینان موثق درباره فقدان مواد و فعالیت‌های هسته ای اعلام نشده در ایران را فراهم، و جمع‌بندی كند كه مواد هسـته ای در ایران برای مقاصد صلح ‌آمیز است.'
آمانو در حالی اقدام به انتشار مطالب در اختیارش درباره ایران می‌كند كه همچنان این مطالب بدون سند موثق ارایه می‌شود.
همچنین آمانو با وجود آمادگی ایران برای بحث كارشناسی درباره رفع ابهامات آژانس، بدون موافقت ایران اقدام به انتشار این مطالب كرده است.
گزارش هماهنگ آمانو با مقاصد و اهداف سیاسی آمریكا، غرب و رژیم صهیونیستی كه تنها حاوی اطلاعات برآمده از ادعاهای تكراری، بی اساس و واهی سرویس های جاسوسی آمریكا و صهیونیستی است، با واكنش شدید روسیه و چین به عنوان دو عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل مواجه شده است.
این دو كشور چندی پیش در نامه ای به مدیركل آژانس، او را از انتشار این گزارش برحذر داشته بودند.
در این میان، در تازه ترین واكنش به گزارش آمانو، وزارت امور خارجه روسیه طی بیانیه ای گفته است: 'روسیه بشدت از اینكه گزارش آژانس به عامل افزایش تنش های موجود بر سر برنامه اتمی ایران تبدیل شده، مأیوس و متعجب شده است'.
روسیه در مورد موجه بودن 'انتشار محتوای این گزارش در سطح عمومی' ابراز تردید جدی كرده و رفتار كشورهایی را كه خواهان هر چه تندتر بودن گزارش آژانس بوده اند، غیر سازنده خوانده است.
* آمانو و پرونده سازی از حاشیه های بی اساس مطالعات ادعایی
-------------------------------------------------------------------------
خوانش مستقل گزارش جدید آمانو – فراتر از نوع 'خوانش مرجح' مورد نظر رسانه های غربی از متن این گزارش كه در آن 'تهدیدسازی از فعالیت های صلح امیز هسته ای ایران برای دستیابی به اهداف متصور' اولویت اساسی است – نشان می دهد كه وی، 'بدعت' نادرستی را كه 'محمد البرادعی' مدیركل پیشین، در سبك خاص گزارش نویسی خود از فعالیت های هسته ای ایران از خود برجای نهاد از حاشیه به متن درآورده و به آن سندیت و قطعیت مورد نیاز محافل غربی و صهیونیستی را برای افزایش دامنه فشارها بر ایران، بخشیده است.
البرادعی در آخرین سری از گزارش های خود از وضعیت برنامه های هسته ای ایران، باب زمینه ای حاشیه ای به نام 'مطالعات ادعایی' را در ارزیابی هایش گشود و اكنون جانشین وی، در گزارش اخیر خود 'از اطلاعات در مجموع معتبر برآمده از ارزیابی های 10 كشور درباره جنبه های نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران' سخن به میان آورده در واقع همان اطلاعات و مدارك بی اساس منابع جاسوسی آمریكایی، اسراییلی و غربی است كه در گزارش های البرادعی زیر عنوان 'مطالعات ادعایی' و به عنوان یك بخش حاشیه ای طرف توجه قرار می گرفت.
در گزارش های آخر البرادعی درباره فعالیت های هسته ای ایران، این بخش با احتیاط در ذیل 'مطالعات ادعایی' قرار می گرفت اما در سبك و سیاق آمانو، این ادعاها از حاشیه به متن گزارش آمده و برجسته سازی شده است.
موضوع حاشیه ای مطالعات ادعایی، اندكی بعد از پاسخ های شفاف و جامع ایران به مسائل باقیمانده مورد اختلاف میان این كشور و آژانس در سال 2007 میلادی (1386 خورشیدی) موسوم به طرح مدالیته آژانس در گزارش های البرادعی درباره فعالیتهای هسته ای ایران جا خوش كرد.
در سال 2007، ایران در چارچوب مدالیته (طرح اقدام) مورد توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی، به آخرین پرسش ها و ابهام ها پاسخ داد و این نهاد بین المللی نیز در نامه ای رسمی، حل و فصل شدن آن موارد را تایید كرد.
در آن هنگام، آمریكا و متحدانش در آستانه برداشته شدن این گام نهایی، موضوعی جدید زیر عنوان 'مطالعات ادعایی' را به صورت وسیع مورد تاكید قرار دادند كه البرادعی به ناچار در واپسین گزارش های خود درباره برنامه هسته ای ایران به آن اشاره كرد.
در آن زمان، طبق مدالیته توافق شده با البرادعی، 6 موضوع 'آزمایش‌های پلوتونیوم'، 'سانتریفوژهای پی. یك و پی. دو'، 'منشا آلودگی‌های یافت شده'، 'سند اورانیوم فلزی'، 'پلونیوم 110' و 'معدن گچین' حل و فصل شد و آژانس نیز بر این امر مهر تایید زد.
البته این اقدام با اعتراض نمایندگان برخی كشورهای غربی و همچنین نماینده ژاپن در آژانس كه آن زمان آمانو بود، همراه شد.
پس از آنكه آمانو بر مسند مدیركلی آژانس تكیه زد در گزارش‌های خود، راهی متفاوت از گذشته را در پیش گرفت و با انتشار دایمی ادعاهای گذشته،‌ پاسخگویی ایران را به موضوعات حل و فصل شده خواستار شد.
البرادعی، البته آن قدر منصف بود كه مطالعات ادعایی را ادعای برخی كشورها (برخی اعضای آژانس) عنوان و بر ارایه نشدن اسناد مطالعات ادعایی به ایران تاكید كند، اما پس از وی، یوكیا آمانو مطالعات ادعایی را به گرانیگاه گزارش ها درباره برنامه هسته ای ایران بدل كرد؛ بدون آنكه هیچ اشاره ای به مدالیته مورد توافق ایران و آژانس كرده باشد.
در گزارش جدید آقای مدیركل نیز بازهم تاكید آمانو و سندیت دادن او به این موضوع بی اساس به محلی برای بهانه جویی ها و اتهام زنی های آمریكا و متحدانش تبدیل شده است؛ بویژه آنكه این مساله در فضای تند و رادیكالی جامعه جهانی، در پیوند موضوعی با اتهام بی اساس 'ترور سفیر عربستان در واشنگتن از سوی ایران' و همچنین اوج گرفتن تهدیدات نظامی علیه جمهوری اسلامی قرار گرفته باشد.
* تحلیل و ارزیابی:
1) آنچه مسلم است اینكه، طبق روال و رویه سابق و جاری آژانس، همواره در نشست های ثابت فصلی، گزارش هایی را شخص مدیركل آماده و به اعضا ارایه می كند تا در نشست شورای حكام درباره آن بحث و تبادل نظر كنند.
بدین ترتیب، گزارش جدید آمانو در نشست آینده شورای حكام در دستور كار قرار می گیرد كه قرار است در تاریخ 17و 18نوامبر (26 و 27 آبان) در مقر آژانس در وین برگزار شود.
از سال 2003 تاكنون، به صورت تقریبا دایمی، گزارش فعالیت های هسته ای ایران و از دو سال گذشته، گزارشی از فعالیت های اتمی سوریه در دستور كار اصلی نشست های شورای حكام قرار گرفته است.
به باور تحلیل گران مسائل هسته ای، تا زمانی كه روند عادی سازی پرونده هسته ای ایران صورت نگیرد، رویه كنونی آژانس و فضاسازی علیه ایران ادامه خواهد یافت.
در این میان باید به این نكته نیز توجه كرد كه معمولا گزارش های تند و منفی مدیركل آژانس از فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران و سندیت بخشیدن به ادعاهای غربی ها، دستاویزی برای تشدید فضای بین المللی علیه جمهوری اسلامی و گام نهادن در مسیر تصویب قطعنامه شدید تحریم آمیز دیگر در شورای امنیت سازمان ملل قرار می گیرد.
2) از منظر تحلیلی، آنچه گزارش جدید آمانو را در مقطع زمانی فعلی جلوه و اهمیت فزاینده ای نسبت به گزارش های پیشین داده است، همزمانی انتشار این گزارش – فارغ از ماهیت و متن آن- با آغاز دور جدیدی از فشارهای سیاسی و روانی كم سابقه آمریكا و رژیم صهیونیستی علیه ایران است. از این نظر، این گزارش در پیوند موضوعی با پرونده اتهامی ترور و تهدیدات نظامی رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی قرار می گیرد.
بدین ترتیب، گزارش آمانو را می توان یكی از قطعات مهم پازل اجماع غربی- صهیونیستی ارزیابی كرد. به بیان دیگر، آمانو با تنظیم و تدوین گزارش اخیر خود نقش یك مهره تاثیرگذار را در صفحه بازی پیچیده شطرنج در مقابل ایران ایفا كرد كه در سبك بازی آمریكایی ها و اسراییلی ها با اراده آنها جابجا می شود.
3) در یك ارزیابی كلان از زمینه های اساسی زمانی و موقعیتی انتشار گزارش آمانو بصورت موضوعی كاملا همبسته و هماهنگ با دو مساله یاد شده (پرونده ترور و تهدیدسازی های نظامی علیه ایران) می توان دو دسته نگره تحلیلی را در میان صاحبنظران جست وجو و تفكیك كرد:
الف) گروهی كه قایل به غالب شدن رویكردهای افراطی در جریان تقابل با ایران با میدان داری ویژه آمریكا و رژیم صهیونیستی و همراهی برخی كشورهای غربی بوده و از این منظر، برخی احتمالات را در آغاز اقدام غیر مسالمت آمیز علیه جمهوری اسلامی مطرح می كنند.
ب) گروهی دیگر كه براساس واقعیت های موجود در منطقه خاورمیانه، قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی در پرتو پیشرفت های نظامی و دفاعی و همچنین تحلیل توان نرم (اقناع سازی افكار عمومی) و سخت (نظامی) آمریكا در پی جنگ های افغانستان و عراق، امكان آغاز جنگی دیگر در منطقه را دور از ذهن می انگارند.
خبرگزاری آمریكایی 'آسوشیتدپرس' با انتشار گزارشی به تحلیل نیت واقعی آمریكا از به راه انداختن جنجال بر سر گزارش آمانو پرداخته و نوشته است كه هدف اصلی آمریكا تشدید تحریم ها علیه ایران است نه به راه انداختن جنگ.
به نوشته این منبع '‌ایالات متحده آمریكا از نشانه‌هایی كه از تلاش تهران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای حكایت دارد، ‌بشدت نگران است، اما در عین حال قصد دارد از گزارش مدیر كل آژانس به عنوان اهرمی برای افزایش فشار و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی استفاده كند و نیت آمریكا اقدام نظامی علیه ایران به بهانه گزارش آمانو نیست.'
به بیان بهتر مقام های آمریكایی در صدد هستند از لحن انتقادی این گزارش برای ترغیب جامعه بین‌المللی به منظور در نظر گرفتن تحریم‌های جدی‌تر علیه ایران استفاده كنند.
با این حال مقامات كاخ سفید مطابق با استراتژی معمول خود در قبال ایران نسبت به حذف هیچ یك از گزینه‌ها علیه این كشور اقدام نكرده و تاكید دارند كه همه گزینه ها همچنان روی میز است.
در این رابطه، سخنگوی وزارت دفاع آمریكا اخیرا اعلام كرده است كه همچنان رویكرد دوسویه (فشار و تحریم و در صورت لزوم مذاكره) در مورد ایران همچنان استراتژی مورد علاقه آمریكاست. به گفته جان كیربی، دولت آمریكا و وزارت دفاع بر این استراتژی متمركز هستند.
4) با توجه به موارد پیش گفته، می توان به این جمعبندی رسید كه به نظر می رسد، با انتشار گزارش اخیر آمانو، آمریكا فضای سنگینی علیه فعالیت های هسته ای ایران را در محیط آشفته كنونی نظام بین الملل - كه همچنان زیر سایه انقلاب های مردمی جهان عرب قرار دارد - شكل خواهد داد.
از این منظر، احتمالا بار دیگر با میدان داری ویژه آمریكا و نقش آفرینی متحدان نزدیك آن از جمله اسراییل، فرانسه، انگلیس و آلمان، رویكردهای رادیكال و افراطی بیش از گذشته به صفحه شطرنج دیپلماسی هسته ای غرب در مقابل ایران باز خواهد گشت. در این صورت، گزارش جدید آمانو، بهانه ای است برای تدوین قطعنامه شدید تحریم آمیز دیگر علیه ایران.

go fly your kite
[تصویر:  6hm4oegsbz413do844.jpg]


12-11-2011 10:06 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

اخبار فناوری اطلاعات | نرم افزار املاک | نرم افزار رستوران | نرم افزار تاکسی سرویس | نرم افزار رستوران | دانلود نرم افزار مطب | دانلود نرم افزار تاکسی سرویس | مجله پزشکی آسان طب | اتوماسیون پزشکی | نرم افزار دفترچه تلفن نرم افزار چاپ چک نرم افزار رستوران نرم افزار فست فود نرم افزار کافی شاپ نرم افزار تاکسی سرویس نرم افزار نمایشگاه خودرو نرم افزار املاک نرم افزار هتلداری نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار انبارداری نرم افزار حسابداری فروشگاه نرم افزار وکالت مجله اینترنتی پارسی وان | مجله اینترنتی زیگیل | خرید بک لینک | خرید رپورتاژ | سینما تئاتر مای استیج | یک مهاجر | دنیای مهاجرت | مجله گردشگری کاروان | وردپرس دانلود | مجله تفریحی تندیس فان | نرم افزار Software | جوک جدید | اخبار هنر | اخبار کامپیوتر | سایت پزشکی | فروشگاه اینترنتی | سایت خبری | اندروید سه | مجله کامپیوتری | تم کد | مجله اینترنتی وبدون | سایت تفریحی تک لایو | مجله سرگرمی سایت پزشکی دکتر طب | فرتکست | مجله پزشکی نت سلامت | کافه ایرونی | مجله خندانک | مجله اینترنتی فان استار | مجله من | مجله اینترنتی دونیمه | مجله اینترنتی بردیا | فاینال مد | فرهنگیا | نامبروان | جان نو | مگفر | مجله 24 | نیمچه | تک پدیا | آیناز وب | مطالب بیست | میهن اسکای | نیک آنلاین | شینار | وطنی ها | طب جدید | هوای تازه | آاقای گل | برترین مطالب | دایی رضا | فارس پدیا | آجودانیه | چارشنبه | فانیفا | قارپوز | گوهرمند | گل بهار | جهان من | جوان امروز | کالچر | مه آذین | مجله سبز | مگناب | دنیای نت | نیک اندیشه | نیکاندوست | نیک پاتوق | ازبک | پارمینو | پیک آبی | پورتال من | راز آلود | روسپید | رشد نگر | رویای زندگی | شورانگیز | سیمای وب | نتیها | تاپکده | وب دوستان | ویکی وان | یکناز | زرچوب | زردقناری | عصرطلایی | فرتورز | آموزش گیتار | مایادانلود | | دکتر CMS | سایت آموزش گیتار | رایان درمان | پارسیان گشت | ایران کافه | گیتی بوک | مجله فراتوریسم | فراتوریسم | دکتر آسان دنت | آسان دنت | مجله گردشگری افراگشت | افراگشت | هشت گام | فرکافی | میهن تاج | مجله پزشکی رایان درمان | موج سینما | تیزباد | برفانک | کافه داران | کینگ دانلود | هتل آپارتمان مشهد