کلمات کلیدی: يوهان, ولفگانگ, گوته, شاعر, نابغه, شهير, آلماني,
ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
نویسنده پیام
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #1
يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
يوهان ولفگانگ گوته (1832-1749 ميلادي) شاعر و نابغه شهير آلماني ، بزرگترين شخصيت ادبي قرن نوزدهم بر قله رفيع تاريخ بشريت و ادبيات جهان تكيه زده است .
گوته "ساحرانه " و "حكمت آميز" مي سرود و مي نوشت . واژه هاي او هوش رباست و پر نغز ، روح بخش است و جان‌فزا . عباراتش پرفسون است و پر مغز كه در آن شاعرانگي و فرزانگي موج مي زند . "گوته" نخست توجه مردم آلمان رابه خود جلب كرد و سپس جهانيان را به مطالعه آثارش فراخواند كه سخت او را ستودند .
ستايش جهانيان در وصف گوته ، فرهيختگان عالم را برانگيخت در اين راه جوش و خروشي شگفت برپا كنند . حاصل ، كتابهايي بود كه يكي در پي ديگري نوشته شد و انتشار يافت . اينك كتابهاي انتشار يافته در وصف او و آثارش ، از دو هزار جلد ***** مي كند .
"گوته" و دين بشريت به او

در اين آثار ، سخن منتقدان جهان را در آغاز و انجام لابلاي سطرهاي كتاب مي خوانيد كه " از زمان يونانيان تاكنون ، عالم بشريت به هيچ كس به اندازه گوته مديون نيست ." همچنين بارها در وصف مقام شامخ اين بزرگ مرد آسمان ادبيات جهان گفتند : "گوته از اركان چهار گانه ي ادب دنياست !" گوته را در زمره ي سازندگان واقعي كاخ تمدن و فرهنگ بشري بر شمردند كه تا فضيلت دانايي در جهان برجاست ، نام و ياد او را عالم بشريت فراموش نخواهد كرد .
روح آدمي با مطالعه ي آثار اين شخصيت ارزشمند جهاني از "روزمرگي" مي گريزد ؛ شهر و ديار و كشورش را در مي نوردد تا با جهانيان پيوند يابد ، از عالم خاكي فاصله مي گيرد تا پرواز بر فراز آسمان را تجربه كند . با تداوم مطالعه ، مي توان سبك وار به آسمان ها راه يافت .
گوته ، ظرفيتهاي نامحدود ، خلاقيت هاي وسيع

اميل لوديگ ، شاعر ، نمايشنامه نويس ، شرح حال نويس برجسته ي آلماني (1948-1881 ميلادي) و نويسنده ي كتابهاي مشهور جهاني همچون بيسمارك ، واگنر ، ناپلئون و ...، در وصف اين شاعر آلماني چنين مي نويسد : گوته به تنهايي مظهر تمام تاريخ بشر و آيينه ي تمام نماي سير تكاملي آن است . گفته ها و نوشته ها درباره ي گوته اغراق آميز نبوده و نيست . هوش سرشار او زبانزد عام و خاص بود تا جايي كه در رديف هوشمندان ، سرآمدن و نوابغ دنيا معرفي شد .
زبانهاي لاتين ، يوناني ، ايتاليايي ، انگليسي و عبري را آموخت . چيرگي بر اين زبانها نشان از اوج ظرفيتهاي يادگيري وي دارد . هنر نيز مورد علاقه اش بود ؛ نقاشي و موسيقي را به خوبي فرا گرفت . رشته ي حقوق را پي گرفت و به درجه ي دكتري در اين رشته نايل شد . مطالعات گسترده و كم نظيري را در رشته هاي علوم ، فيزيك ، پزشكي ، گياه شناسي و ... هنر دنبال كرد . كتابهاي معتبري نيز در رشته هاي متعدد و متفرق نوشت نظير سير تكامل گياهان ، تئوري رنگها ، مطالعات كلي در علوم طبيعي ، مطالعات در مورفولوژي .
با وجود اين ، بر ادبيات دل بست . دلبستگي و شيفتگي او به ادبيات با آميزه اي از دانشهاي گوناگون و هنر ، به همراه هوش سرشار و خلاق وي گره خورد و آثاري گران سنگ پديد آمد ؛ آثاري كه بشريت با عنوان "ميراث جهاني" از آن ياد مي كند .

"فاوست" نام اثري است از اين شاعر پر آوازه ي جهاني كه تقدسي همانند انجيل برايش قايل شده‌اند . بر اين اساس ، گوته ، خالق اين اثر را قديسي تمام عيار و يا به گفته ناپلئون بناپارت انسان واقعي مي دانند .
«گوته» تأثيري ژرف بر ادبيات آلمان و اروپا گذاشت . اكنون نيز پويندگان ادبيات جهان در هر سرزمين و قاره‌اي ، در مطالعه‌ي آثارش سر از پا نمي شناسند . آثاري كه آنان را از انديشه هاي گران مايه ، پرنصيب و سرمست مي‌سازد .

"ديوان شرقي" نام اثري ديگر از اين فرزانه‌ي بي بديل است . تنها در زبان فرانسه يازده ترجمه‌ي مختلف از اين اثر وجود دارد . شيفتگي و دلدادگي مترجمان سبب شد تا آنان راه پرسنگلاخ فراز و فرود سخنان حكمت آميز و شاعرانه‌ي وي را در تبديل واژه ها بپيمايند و روان‌هاي بيدار را با اين اثر ناب پيوند دهند .

همچنان مي توان درباره ي شكوه و گرانمايگي اين شخصيت جهاني قلم زد و قلم فرسايي كرد ، بي آنكه از حلاوت و لذت آن كاسته شود .
آثار گوته از نازك انديشي هاي وي آكنده و لبريز است . هرچه هست با مطالعه آثار گوته ، نظير گوتر ، ورتر ، ايفي ژني ، اگمونت ، نغمه هاي رومي ، فاوست ، ديوان شرقي و غربي ، خواننده مكرراً او را تحسين خواهد كرد .
25-12-2011 06:15 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #2
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
ارادت ورزي به حافظ
حيرت آور است اما حقيقت دارد . "گوته" در اين وادي سرگشته و حيران است . با افتخار لقب "مريدي " حافظ را نصيب خود مي سازد تا از اين سرگشتگي رهايي يابد .
"ديوان شرقي" گوته را پيش رويتان باز خواهم كرد آنجا كه گفت :
"حافظ ، خود را با تو برابر نهادن جز نشان ديوانگي نيست . تو آن كشتي اي هستي كه مغرورانه باد در بادبان افكنده و سينه ي دريا را مي شكافد و پا بر سر امواج مي نهد ، و من آن تخته پاره ام كه بيخودانه سيلي خور اقيانوسم . در دل سخن شورانگيز تو گاه موجي از پس موج ديگر مي زايد و گاه دريايي از آتش ، تلاطم مي كند . اما مرا اين موج آتشين در كام خويش مي كشد و فرو مي برد . با اين همه ، هنوز در خود جراتي اندك مي يابم كه خويش را مريدي از مريدان تو شمارم."
آشنائي گوته با حافظ
چگونگي آشنايي گوته با "حافظ" پرسش بجايي است . براي پاسخگويي به آن شايسته است نخست آشنايي گوته را با مشرق زمين بدانيم . تورات جزو كتابهاي درسي گوته بود كه وي در خانه در مدرسه آن را شناخت . قرآن را نيز گوته از روي ترجمه ي آلماني آن مطالعه كرد . چنين رفتاري آن هم در دوران تحصيل ، نشان از كنجكاوي هاي خارق العاده ي او مي دهد .
مطالعه ي اين دوكتاب مذهبي بويژه قرآن ، الهام بخش وي در سرودن بسياري از قطعات ديوان نظير اصحاب كهف ، خداي ابراهيم و محمد بود . بعدها ، طرح نمايشنامه اي با نام "محمد" را پي افكند كه در ملاقات با ناپلئون در سال 1808 به تفصيل از آن سخن به ميان آورد . بعد از آن نيز با آيين باستاني هندو آشنا شد . در اين آشنايي مجذوب داستان "راما" و "سيتا" شد . در نهايت نمايشنامه اي بر پايه ي اين دو افسانه ي معروف هندي نوشت . گرچه در گذر زمان افسانه هاي هندي جاذبه ي خود را نزد او از دست دادند ، چون با همه ي شگفتي نمي توانستند عطش شاعرانه ي او را فرو نشانند .
چهل و دو ساگلي گوته آغاز آشنايي وي با ادبيات ايران زمين است ، يعني درست زماني كه آوازه ي وي در سراسر آلمان و اروپا پيچيده بود . مطالعه آثار او از سوي علاقه مندان به ادبيات به شدت مورد توجه بود . مطالعه ي آثارش نيز با استقبال چشمگير فرهيختگان ، دانشجويان و نيك انديشان روبرو شده بود .
"گلستان سعدي" نخستين اثري بود كه گوته را با ادبيات ايران پيوند زد . گوته ، گلستان را تنها به عنوان نمونه اي از ادب و حكمت شرق خواند و پسنديد. بعدها گلستان الهام بخش ديوان گوته شد . با وجود اين ، تأثيري ژرف بر گوته نبخشيد و روح ژرفا ژرف وي را سيراب نكرد .
پنجاه و نه ساله بود كه ترجمه ي ليلي و مجنون ، اثر نور الدين عبدالرحمان جامي ، شاعر ايراني را مطالعه كرد و در شصت سالگي توفيق يافت "خسرو و شيرين" نظامي را بخواند با مطالعه ي اين دو اثر ، گوته سخت مجذوب شعر و ادب ايران زمين شد . از هر دوي اين آثار در سرودن اشعارش نيز بهره ها برد .
سال 1814 سال سختي براي اروپا و گوته بود . خستگي روحي ، آشفتگي و نابساماني ، روح غالب بر اروپا و گوته بود . گوته براي رهايي از اين آشفتگي ، به سراغ انديشه‌‌هاي شرق رفت . شرق اين گريزگاه سلامت زا و حكمت آميز را به وي هديه كرد .
سال سخت گوته (1814) در سن شصت و پنج سالگي به يكباره دگرگون شد. "كوتا" ناشر كتابهاي گوته ، ترجمه اي از هامر ، مترجم معروف اتريشي را در دو جلد با نام غزليات محمد شمس الدين حافظ براي وي فرستاد .
هنوز صفحاتي از آن نخوانده بود كه بي اختيار بانگ تحسين سر داد و مطالعه ي كتاب را از صفحات نخست آغاز كرد زيرا به گفته ي خودش ، ناگهان دريافت كه با اثري روبرو شده كه تا آن روز نظير آن را نديده است .
روز هفتم ژوئن سال 1814، روز طلايي گوته بود . در اين روز اين شاعر نام آور آلماني براي نخستين بار نام حافظ را در دفترچه ي خاطرات خود ثبت مكرد و گفت اين اعجاز ادب شرق ، او را ديوانه ي خود كرده است .
مطالعه ي آثار حافظ ، روحي تازه در كالبد گوته دميد . بي اختيار خود را سرمست يافت .
آنچنان كه نوشت :
"ناگهان با عطر آسماني شرق و نسيم روح پرور ابديت آشنا شدم كه از دشت ها و بيابان هاي ايراني مي وزيد . مرد استثنائي و خارق العاده اي را شناختم كه شخصيت شگرف او ، مرا سراپا مجذوب كرد."
اعجاب آور آنكه گوته توانست حافظ را از وراي ترجمه ي ماهر بشناسد چرا كه جادوي سخن حافظ ترجمه پذير نيست . از اين رود ترجمه‌ي هامر نارسا و غلط بود . با اين وجود ، اين كاستي ها ، مانعي براي شناخت گوته درباره حافظ پديد نياورد .
گوته از وراي اين لايه هاي ضعيف ، نارسا و غلط ، شكوه خارق العاده ي حافظ را درك كرد و اندك اندك راه خود را به انديشه ي حافظ هموار ساخت .
گوته در تابستان سال 1814 سراپا غرق در درياي حكمت و سخن حافظ بود . هر غزل خواجه حافظ شيرازي را ده بار خواند ، تا آن حد كه فراتر از واژه ها ، استعارات حافظ را مي فهميد و مسحور شيوايي بيان و انديشه ي حافظ شده بود . در بسياري از ابيات ديوان گوته ، جابجا عين سخنان حافظ تكرار شده است . به نظر مي رسد هشيار و ناهشيار "گوته" ذهن و زبان خود را يكسره به حافظ سپرده است .
اواخر تابستان 1814 ، گوته در دفترچه ي خاطرات خود را از اين شيوايي پرده بر مي دارد و چنين مي نويسد :
"دارم ديوانه مي شوم . اگر براي تسكين هيجان خود به غزلسرايي دست نزنم ، نفوذ عجيب اين شخصيت خارق العاده را نمي توانم تحمل كنم كه ناگهان پا در زندگاني من نهاده است."
غزلسرايي ملهم از حافظ ، سوداي گوته مي شود ، براي آنكه بهتر بتواند غزل سرايي كند ،به اين فكر مي افتد كه با آفرينش اثري در عالم خيال به ايران ، كشور حافظ و شيراز ، شهر حافظ ، سفر كند و ديوان خويش را به عنوان ارمغان سبز روحاني به مردم جهان هديه دهد .
از آن پس وي خود را مسافري در ديار شرق مي پندارد و بخش اعظم ابيات ديوانش را با اين تصور مي سرايد كه با كاروان هاي مشك و ابريشم همراه است و از كوره راههاي ناهموار به سوي شيراز پر مي كشد . با گوش جهان مي شنود كه راهنماي سفر ، ترانه هاي شورانگيز حافظ را مي خواند
گوته با واژه هايي دل انگيز اين چنين مي گويد:
"آهنگ سفر شيراز كردم تا اين شهر را منزلگه ثابت خويش قرار دهم و ازآنجا چون اتابكان و اميران فارس كه هرچند يك بار به عزم سفرهاي جنگي رو به اطراف مي كردند ، گاه گاه راه سفرهاي كوچك در پيش گيرم و باز به شيراز خود برگردم."
حافظ براي گوته روحي تازه ، دنيايي تازه و شور و شوقي تازه به ارمغان آورد . چه ، او را با روح واقعي شرق ، با زيبايي فلسفه و ذوق و حكمت ايران آشنا كرد .
25-12-2011 06:15 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #3
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
تحسين ايرانيان
"گوته" بعدها از دريچه ي چشم "حافظ" به ايرانيان نيز مي نگرد و خصيصه هاي شعر و ادب و ذوق و هنر را در مردمان اين سرزمين مي بيند آنجا كه مي گويد :
"اين خصايص عالي تنها متعلق به شعراي اين كشور نيست ، بلكه مي توان گفت كه اصولاً همه ي افراد ملت ايران با ذوق ، نكته سنج و هوشمندند . تاريخ گذشته و داستانهاي ملي اين كشور به خوبي نشان ميدهد كه چگونه گاه شعر يا سخني دلپذير كه في البداهه گفته شده ، خشم پادشاهي مقتدر را فرو نشانده و جان عده ي بسياري را خريده است . ذوق و شوري كه آفريننده ي واقعي شعر ايران پر از نمونه هاي ذوق و جمال پرستي مردم اين سرزمين است ..."
كوتاه سخن آنكه گوته همچنان درباره حافظ مي نويسد : "ولي اين نكته يقين است كه هر كس يك بار حافظ را بشناسد و با او آشنا شود . در سراسرزندگاني دست از اين يار آسماني بر نخواهد داشت و در راه ناهموار زندگي ، او را راهنماي سفر خواهد كرد ... كاش دلدادگان جهان ، بيش از سايرين ، از اين درياي بي‌پايان سخن حافظ مرواريدهاي گران به دست آورند و نغمه‌هاي آسماني اين سخنگوي مسيحا دم را ، بهتر از هر نغمه‌ي آسماني ، با آن شوري بشنوند كه جز در نزد دلدادگان واقعي نمي‌توان يافت .
25-12-2011 06:16 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #4
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
*آنها كه غايبند ، كمال مطلوب اند . حاضرين معمولي و پيش پا افتاده اند*

*از استثنائـات است كه كسي را بـه خاطر آنچه كه هست دوست بدارند . اكثر آدمها چيزي را در ديگران دوست دارند كه خود به آنها امانت مي دهند : خودشان را ، تفسير و برداشت خودشان را از او*
25-12-2011 06:16 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #5
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
*استعداد در فضاي آرام رشد ميكند و شخصيت در جريان كامل زندگي*

*اگر به مهماني گرگ مي رويد ، سگ خود را به همراه ببريد*

*اشخاص بزرگ و با همت به كوه مانندند ، هر چه به ايشان نزديك شوي عظمت و ابهت آنان بر تو معلوم شود و مردم پست و دون همانند سراب مانند كه چون كمي به آنان نزديك شوي به زودي پستي و ناچيزي خود را بر تو آشكار سازند*
25-12-2011 06:16 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #6
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
*بشر، بر صفحه‌ي شطرنج ابديت ، چون پياده‌اي در دست خدا و شيطان است*

*با داشتن اراده قوي مالک همه چيز هستيد*

*تنها شرط رسيدن به پيروزي داشتن اراده قوي است شرايط ديگراهميتي ندارد*
25-12-2011 06:17 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #7
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
*بشر، بر صفحه‌ي شطرنج ابديت ، چون پياده‌اي در دست خدا و شيطان است*

*با داشتن اراده قوي مالک همه چيز هستيد*

*تنها شرط رسيدن به پيروزي داشتن اراده قوي است شرايط ديگراهميتي ندارد*
25-12-2011 06:17 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #8
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
*پيش از آن كه كاري بكني ، بايد كسي باشي*

*خدايا هنر چقدر بلند و عمر چه اندازه کوتاه است*

*زيبايي ناپايدار و فضيلت جاودانه است*
25-12-2011 06:17 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #9
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
*در درون جسارت ، نبوغ و قدرت سحر آميزي نهفته است*

*سخن گفتن يک نوع احتياج است ولي گوش دادن هنر*

*جواني نيز مانند پاک ترين و بهترين عشقها سرانجامي ندارد*
25-12-2011 06:17 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
KaMi آفلاین
مدیر انجمن
***
مدیر انجمن

ارسال‌ها: 7,759
تاریخ عضویت: Dec 2011
اعتبار: 5
ارسال: #10
RE: يوهان ولفگانگ گوته ( شاعر و نابغه شهير آلماني )
*خدايا هنر چقدر بلند وعمر چه اندازه کوتاه است*

*طوفان هاي حوادث ، اخلاقيات و روحيات انسان را تقويت مي كند*

*وظيفه اي را که از همه به شما نزديک تر است انجام دهيد*
25-12-2011 06:17 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

اخبار فناوری اطلاعات | نرم افزار املاک | نرم افزار رستوران | نرم افزار تاکسی سرویس | نرم افزار رستوران | دانلود نرم افزار مطب | دانلود نرم افزار تاکسی سرویس | مجله پزشکی آسان طب | اتوماسیون پزشکی | نرم افزار دفترچه تلفن نرم افزار چاپ چک نرم افزار رستوران نرم افزار فست فود نرم افزار کافی شاپ نرم افزار تاکسی سرویس نرم افزار نمایشگاه خودرو نرم افزار املاک نرم افزار هتلداری نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار انبارداری نرم افزار حسابداری فروشگاه نرم افزار وکالت مجله اینترنتی پارسی وان | مجله اینترنتی زیگیل | خرید بک لینک | خرید رپورتاژ | سینما تئاتر مای استیج | یک مهاجر | دنیای مهاجرت | مجله گردشگری کاروان | وردپرس دانلود | مجله تفریحی تندیس فان | نرم افزار Software | جوک جدید | اخبار هنر | اخبار کامپیوتر | سایت پزشکی | فروشگاه اینترنتی | سایت خبری | اندروید سه | مجله کامپیوتری | تم کد | مجله اینترنتی وبدون | سایت تفریحی تک لایو | مجله سرگرمی سایت پزشکی دکتر طب | فرتکست | مجله پزشکی نت سلامت | کافه ایرونی | مجله خندانک | مجله اینترنتی فان استار | مجله من | مجله اینترنتی دونیمه | مجله اینترنتی بردیا | فاینال مد | فرهنگیا | نامبروان | جان نو | مگفر | مجله 24 | نیمچه | تک پدیا | آیناز وب | مطالب بیست | میهن اسکای | نیک آنلاین | شینار | وطنی ها | طب جدید | هوای تازه | آاقای گل | برترین مطالب | دایی رضا | فارس پدیا | آجودانیه | چارشنبه | فانیفا | قارپوز | گوهرمند | گل بهار | جهان من | جوان امروز | کالچر | مه آذین | مجله سبز | مگناب | دنیای نت | نیک اندیشه | نیکاندوست | نیک پاتوق | ازبک | پارمینو | پیک آبی | پورتال من | راز آلود | روسپید | رشد نگر | رویای زندگی | شورانگیز | سیمای وب | نتیها | تاپکده | وب دوستان | ویکی وان | یکناز | زرچوب | زردقناری | عصرطلایی | فرتورز | آموزش گیتار | مایادانلود | | دکتر CMS | سایت آموزش گیتار | رایان درمان | پارسیان گشت | ایران کافه | گیتی بوک | مجله فراتوریسم | فراتوریسم | دکتر آسان دنت | آسان دنت | مجله گردشگری افراگشت | افراگشت | هشت گام | فرکافی | میهن تاج | مجله پزشکی رایان درمان | موج سینما | تیزباد | برفانک | کافه داران | کینگ دانلود | هتل آپارتمان مشهد