کلمات کلیدی: سفير, فرانسه, تهران, پژو, علاقه‌مند, به, حضور, در, ايران, است,
ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سفير فرانسه در تهران: پژو علاقه‌مند به حضور در ايران است
نویسنده پیام
majid01 آفلاین
مسافر
مدیر بازنشسته

اعتبار: 5
ارسال: #1
سفير فرانسه در تهران: پژو علاقه‌مند به حضور در ايران است
سفير فرانسه در تهران در گفت‌وگوباايسنا:
پژو علاقه‌مند به حضور در ايران است
طرح لاوروف بدون پشتيباني 3+3 ارائه شد
تنش‌ها را مي‌توان با گفت‌وگو و حسن ظن حل كرد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: سياسي خارجي - ايران

برنو فوشه از اول تيرماه سال 1390 (2011) با ارائه استوارنامه خود به عنوان سفير فرانسه در تهران ماموريتش را آغاز كرد. وي از سال 1997 تا 2000 نيز در ايران بوده و مي‌گويد كه در اين مدت شيفته تمدن و فرهنگ ايران شده است و اكنون نيز اعلام مي‌كند كه علاقه فرانسه به تمدن ايران كم نشده و ايران و فرانسه همانند يك خانواده هستند كه ممكن است مشکلاتي هم در ميان‌شان بروز کند، اما هيچ خانواده‌اي وجود ندارد كه اگر اراده كند، نتواند مشكلات خود را حل كند.
سفير فرانسه در تهران در گفت‌وگويي تفصيلي به سوالات خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) پاسخ گفت كه مشروح اين گفت‌وگو در ادامه مي‌آيد:
ـ با توجه به اين‌كه شما به تازگي ماموريت خود را در ايران آغاز كرده‌ايد، برنامه‌هاي شما براي گسترش روابط ايران و فرانسه چيست؟
ـ ايران براي من كشورغريبه‌اي نيست، براي دومين بار است كه من در اين كشور فعاليت مي‌كنم، ابتدا در سال 1997 تا 2000 در اين كشور ماموريت داشتم. در اقامت اول اين فرصت را به دست آوردم كه شيفته تمدن و فرهنگ اين كشور شوم. در ماموريت دوم با شادي به اين كشور آمدم. ايران كشوري است كه از ديرباز فرانسوي‌ها را شيفته خود كرده است. ما يك سنت طولاني فرهنگي و تاريخي با يكديگر داريم. كرسي‌هاي زبان فارسي در دانشگاه‌هاي فرانسه بيش از هر كشوري در اروپا وجود دارد و در حال حاضر من اينجا هستم كه اين روابط را ميان ايران و فرانسه ادامه دهم، من به عنوان نماينده رييس‌جمهور فرانسه در اينجا هستم و با تمام گروهم تلاش خواهيم كرد كه روابط ايران و فرانسه را گسترش دهيم. روابط فرهنگي و زباني ميان ايران و فرانسه وجود دارد كه بايد گسترش يابد. تعدادي زيادي از ايرانيان در فرانسه اقامت داشته و در مقابل بسياري از فرانسوي‌ها نيز در ايران حضور دارند و من با تمام وجودم مي‌خواهم اين روابط را گسترش دهم. براي اين‌كه رابطه‌اي برقرار شود بايد رابطه دو طرفه باشد.
ـ آيا برنامه‌هاي مشخصي مانند برگزاري هفته‌هاي فرهنگي براي ارتقاي روابط پيش‌بيني شده است؟
ـ فعلا برنامه مشخصي تنظيم نشده است، مي‌دانم كه سفير ايران در فرانسه گروه‌هاي هنرمند ايراني را به فرانسه دعوت مي‌كند و ما هم مي‌خواهيم همكاري‌ها را به طور مثال در ترويج زبان فرانسه در ايران گسترش دهيم. درخواست‌هايي در اين زمينه وجود دارد كه ما منتظر جواب‌ها هستيم البته سال آينده ميلادي يك هفته زبان فرانسوي در ايران مثل سال‌هاي گذشته برگزار مي‌شود و اين هفته فرانسوي با همكاري سفارت فرانسه در تهران و ديگر سفارت‌هاي كشورهاي فرانسوي زبان در تهران برگزار مي‌شود.
ـ با توجه به ديدار وزيران خارجه دو كشور در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل و تاكيد دو كشور بر گسترش روابط، ارزيابي شما از روابط سياسي دو كشور چيست؟
ـ روابط سياسي دو كشور بايد خيلي بهتر از آن باشد كه اكنون هست، زماني كه مي‌خواستم به ايران بيايم وزير امور خارجه فرانسه نوشته‌اي را در روزنامه لوموند يكي از روزنامه‌هاي معتبر اين كشور نوشت و در اين نوشته آورد كه مي‌خواهد ايران جايگاهي را كه شايسته آن است دوباره در منطقه به دست آورد، اما نگراني‌هايي از سوي جامعه جهاني وجود دارد كه ما منتظريم ايران به آن‌ها پاسخ دهد؛ اين پرسش‌ها، سوال‌هايي نيست كه فرانسه از ايران داشته باشد بلكه پرسش‌هايي است كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در وين از ايران دارد. همين اواخر خانم اشتون نامه‌اي را در پاسخ به نامه جليلي نوشت كه اين نامه نشان مي‌دهد كه اروپا آمادگي كامل دارد كه با ايران درباره مسايلي كه نگرانش كرده، صحبت ‌كند و در ديدار آقاي ژوپه و آقاي صالحي نيز اين موضوع مطرح شد. فرانسه برنامه مخفيانه با ايران ندارد. فقط پاسخ پرسش‌هايي را مي‌خواهد كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مطرح كرده است . حل اين مسايل بين‌المللي باعث خواهد شد كه همكاري‌توسعه‌يافته‌اي ميان ايران و اروپا ايجاد شود.
ـ يك گفت‌وگوي مستقيم ميان ايران و اروپا در ديدار وزيران خارجه دو كشور توافق شده بود، آيا براي اين ديدار رودررو اقدامي از سوي فرانسوي‌ها انجام گرفته است؟
ـ گفت‌وگوي رودررو با مقامات ايراني بسيار مفيد خواهد بود. اما ماهيت اين تماس‌هاي مستقيم به پاسخ ايران به پرسش‌هايي که از از اين كشور شده بستگي دارد. درست است که ماجراي کلوتيد ريس پيامدهاي بدي بر روابط دوجانبه ما داشته است و روابط فرهنگي ما از آن آسيب ديد. من مي‌خواهم اين وضع را پشت سر بگذاريم. اما قبل از آن بايد مسائل ديگر را هم پيش ببريم

go fly your kite
[تصویر:  6hm4oegsbz413do844.jpg]

05-11-2011 11:01 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
majid01 آفلاین
مسافر
مدیر بازنشسته

ارسال: #2
RE: سفير فرانسه در تهران: پژو علاقه‌مند به حضور در ايران است
ـ فكر نمي‌كنيد يكي از دلايل خاموشي روابط ميان ايران و فرانسه اظهارات تند و تهاجمي ساركوزي ـ رييس‌جمهور فرانسه ـ عليه ايران است؟

ـ موضع‌گيري درباره چي؟
ـ وي همواره از افزايش تحريم‌ها در مقايسه با ديگر روساي جمهور اعضاي اتحاديه اروپا حمايت كرده و هم اعلام مي‌كند كه هنوز گزينه عمليات نظامي عليه ايران بر روي ميز است.
ـ آقاي سارکوزي هرگز چنين چيزي نگفته است. اظهارات او در همايش سفرا بود که من هم در آن حضور داشتم. آقاي سارکوزي در مورد ايران گفت که «جاه‌طلبي‌هاي نظامي، هسته‌يي و موشکي ايران، خطري فزاينده است که مي‌تواند موجب حمله پيش‌گيرانه به سايت‌هاي ايران شود که موجب بحران بزرگي خواهد شد و فرانسه به هيچ قيمت چنين بحراني را نمي‌خواهد». در مورد تحريم‌ها هم فکر نمي‌کنم فقط رياست جمهوري تحريم‌ها را خواسته باشد. در پرونده هسته‌يي، اين ما نيستيم که در مقابل ايران قرار داريم. مساله هسته‌يي ايران مساله دوجانبه نيست، مساله‌يي است ميان ايران و جامعه جهاني . ساختاري براي گفت‌وگو وجود دارد كه آن ساختار 3+3 است. شوراي امنيت تا اين تاريخ شش قطعنامه را در اين مورد تصويب کرده است. اين قطعنامه‌ها را فرانسه تصويب نکرده، شوراي امنيت سازمان ملل متحد تصويب کرده است . نگراني‌هاي ما فقط بازتاب نگراني‌هاي کل جامعه جهاني است. مواضع ما نسبت به ايران هميشه روشن بوده است. ما هميشه گفته‌ايم که ايران حقوقي دارد كه در متن پيمان منع گسترش ثبت شده است. هيچ‌كس منکر اين حقوق نيست. ولي حقوق هميشه با تعهدات همراه است. چه‌بسا که راه حل چندان هم پيچيده نباشد. ما اطمينان داريم که مي‌توان اين مسايل را از راه مذاكره حل كرد. ما خيلي وقت است كه همديگر را مي‌شناسيم. ممكن است مشکلاتي در يک خانواده بروز کند. اما من هيچ خانواده‌اي را نمي‌شناسم كه اگر اراده كند نتواند مشكلات را حل كند، اين همان حرفي است كه آقاي صالحي زماني كه براي آغاز اين ماموريت به ايران آمده بودم به من گفت.
ـ اگر جامعه جهاني خواستار برداشتن گامي از سوي ايران است، ايران تعليق غني‌سازي را دو سال و نيم طبق تقاضاي جامعه جهاني انجام داد اما در مقابل، جامعه جهاني هيچ اقدام مثبتي انجام نداد؟
ـ اين چيزي نيست كه ما مي‌خواستيم، سوالات مطرح شده بيشتر از تعليق غني‌سازي است. سوال‌هايي كه هنوز هيچ پاسخي به آن‌ها داده نشده است در نامه‌هاي خانم اشتون بحث مطرح شده درباره ماهيت برنامه هسته‌يي ايران است و ما هم فقط همين نگراني‌ها را پژواک مي‌دهيم.
ـ فكر نمي‌كنيد اظهارات تند آقاي ساركوزي نه تنها مشكلي حل نكرده بلكه باعث تشنج فضاي گفت‌وگو شود اين در حالي است كه ايران به صورت داوطلبانه آمادگي خود را براي مذاكرات اعلام كرده و اين نشان از حسن نيت ايران دارد؟
ـ گفتن اين‌كه ما آماده مذاكره هستيم يك بحث است و پاسخ دادن به سوال‌هاي مطرح شده از سوي آژانس بحث ديگري است.
ـ در گذشته فرانسه، آلمان و انگليس درخواست مذاكرات جداگانه با ايران داشتند و اين مذاكرات تا حدودي با موفقيت به جلو پيش مي‌رفت، چرا اين مذاكرات با وجود پيشرفت خوب از سوي كشورهاي اروپايي متوقف شد؟
ـ زيرا چيزهايي بعدها كشف شد مثلا سايت فردو در قم، من يك تصوير مي‌دهم؛ فرض كنيد شما مي‌خواهيد يك اتومبيل بخريد، اول که بنزين آن را انبار نمي‌کنيد. همين چندي پيش، ايران نيروگاه 1000 مگاواتي بوشهر را افتتاح کرد. سوخت نيروگاه را روس‌ها تأمين خواهند کرد و اين نيروگاه تا مدت‌ها به فن‌آوري روسيه متصل خواهد بود. چرخه سوخت ايران براي چيست؟ ما فقط توضيح روشن به اين پرسش را مي‌خواهيم

go fly your kite

05-11-2011 11:02 PM
majid01 آفلاین
مسافر
مدیر بازنشسته

ارسال: #3
ـ ولي ايران اعلام كرده است كه اين سوخت براي راكتور تحقيقاتي تهران است كه حتي در زمينه‌ تبادل سوخت نيز مذاكراتي انجام شد اما طرف‌هاي مقابل در اين‌باره كارشكني انجام دادند؟

ـ اگر اين موضوع اتفاق نيفتاده به اين خاطر بوده که در اين فاصله، مواضع دو طرف تغيير پيدا کرده است! درباره‌ راكتور تحقيقاتي تهران نيز سوالاتي وجود دارد. اما من اطمينان دارم كه اگر اراده ميان طرفين وجود داشته باشد اين مسايل حتما حل مي‌شود، اگر بيانيه تهران به نتيجه نرسيد به دليل فقدان اعتماد بود.
ـ اما بيانيه تهران با حضور كشورهاي تركيه و برزيل بود كه با چراغ سبز آمريكا و با تاييد 1+5 به تهران آمده و بيانيه را امضا ‌كردند، اين موضوع بيشتر شبيه به يك كارشكني است.
ـ خوب، منظور

ـ پس چرا ديگر فقدان اعتماد وجود داشت؟

ـ در استانبول يك بسته‌اي از سوي 3+3 به ايران پيشنهاد شد كه در آن مذاكرات، هيچ گفت‌وگويي درباره آن نشد اين بسته هنوز روي ميز است. تعداد كساني‌كه مي‌خواهند در موضوع هسته‌يي ايران ميانجي‌گري كنند بسيار است، اما تاکنون ميانجيگري‌ها به پيشرفتي نرسيده است.
ـ نظر شما درباره طرح گام به گام روسيه چيست؟

ـ طرح روسيه، يک ابتکار دوجانبه روسيه است. روسيه آن را بدون پشتيباني 3+3 ارائه کرده است. ما از اين پيشنهاد روسيه تعجب کرديم چون روسيه عضو گروه 3+3 است، اما در اين مورد حرفي به 3+3 نزده است.
ـ و ماجراي يوروديف؟

ـ تا جايي‌كه من مي‌دانم اين مساله حل شده است،‌ وقتي كه كارخانه غني‌سازي در فرانسه تاسيس شد. پيش از انقلاب ايران هم وامي به اين شركت ارائه كرد و هم در آن سهامي خريد، با وقوع انقلاب روابط به تعليق درآمد، مدت‌هاي مديد اين موضوع، مساله جدل ميان ايران و فرانسه بود و قضيه به نظرم در اوايل دهه 90 شد. الان داستان يوروديف به تاريخ تعلق دارد و من هم نشنيده‌ام ديگر کسي درباره آن حرف بزند.
ـ اگر شما درباره ‌كلوتيد ريس تبعه فرانسوي صحبت مي‌كنيد اين در حالي است كه بسياري از ايرانيان به دلايل مختلف در زندان‌هاي فرانسه به سر مي‌برند؟
در اين مورد مي‌توانيم به زنداني بودن آقاي كاكاوند به مدت سال‌هاي زيادي در فرانسه اشاره كرد.
ـ قضيه كلوتيد ريس تصنعي بود و نمي‌توان تقارني ايجاد كرد. قضيه ريس قابل پذيرش نيست؛ ضمن آن‌که پس از مدتي زندان، آزاد شد.
ـ خوب اگر تقابل در اقدامات دو كشور ايجاد شود، فكر نمي‌كنيد افكار عمومي ايران نسبت به فرانسه تغيير پيدا كند؟

ـ من اولين كسي هستم كه مي‌خواهم روابط ايران و فرانسه بهبود يابد، براي اين‌كه براي سفير راحت‌تر است كه در كشوري فعاليت كند كه روابط بسيار خوبي ميان دو كشور وجود داشته باشد. اولين طرفدار بهبود روابط ايران و فرانسه من هستم. اما پرسش‌هايي است كه ما مطرح كرده‌ايم كه منتظر پاسخ آن‌ها هستيم.
ـ با توجه به موضوع هسته‌يي ايران تاثير آن بر ساير موضوعات از جمله همكاري‌هاي اقتصادي فرانسه با ايران را چگونه مي‌بينيد؟
ـ اميدواريم كه موضوع هسته‌يي ايران سريعتر حل شود تا همكاري‌هاي ايران و فرانسه در زمينه اقتصادي ادامه يابد. اطمينان دارم كه اين اتفاق مي‌افتد و ما منتظر هستيم كه پاسخ‌سوال‌هاي خود را دريافت كنيم.
ـ با توجه به اين‌كه ايران نيروگاه هسته‌يي خود را راه‌اندازي كرده و به فناوري غني‌سازي اورانيوم دست يافته است فكر نمي‌كنيد فضاي مذاكرات بايد تغيير كند و به دنبال يك راه حل بينابين بود؟

ـ بحث با ايران بر سر همين هسته‌يي شدن است.
ـ در افكار عمومي ايران اين ديدگاه وجود دارد كه فرانسه در مقايسه با سال‌هاي گذشته بيشتر دنباله‌روي سياست آمريكا بوده و استقلال گذشته خود را از دست داده است؟

ـ اين حرف درست نيست. ايالات متحده آمريكا دير زماني است كه متحد ماست و فكر نمي‌كنم لحظه‌اي بوده باشد كه فرانسه و آمريكا با يكديگر همكاري نكرده باشند. ما كشور مستقلي هستيم و با دوستان آمريكايي خود هم اختلاف نظر و هم اتفاق نظر داريم. اما به صورت خودکار سياست امريکا را دنبال نمي‌كنيم

go fly your kite

05-11-2011 11:04 PM
majid01 آفلاین
مسافر
مدیر بازنشسته

ارسال: #4
ـ با توجه به ادعاي اين كشور در دموكراسي تناقضاتي درباره‌ آزادي در فرانسه به طور مثال ممنوعيت حجاب در اين كشوروجود دارد، نظر شما در اين‌باره چيست؟

ـ حجاب در فرانسه ممنوع نيست، فقط در دبيرستان‌ها ممنوع است. استفاده از حجاب در دانشگاه مجاز است.
ـ اين موضوع خلاف آزادي شخصي هر فرد نيست؟

ـ مساله به حفظ بي‌طرفي در ميان مذاهب در دبيرستان‌ها برمي‌گردد، مختص اسلام نيست و براي همه اديان است. اين قاعده به صلاح دبيرستان‌هاست.
ـ در تحولات اخير منطقه‌يي فرانسه رويكرد دوگانه‌اي داشته به طور مثال نسبت به ليبي با تمام قوا از جنبش اين كشور حمايت مي‌كند اما نسبت به تحولات بحرين بي‌اعتنا است؟

ـ مردم ليبي خواستار مداخله ناتو شدند. وضع بحرين فرق مي‌کند. در بحرين وقايعي اتفاق افتاد که به خشونت کشيد و ما هم مخالفت خود را اعلام کرديم. در هر بار، موضع‌گيري کرديم. فکر مي‌کنم پنج يا شش موضع‌گيري رسمي فرانسه درباره بحرين وجود داشته باشد. تصور من اين است كه ليبي و بحرين مثل هم نيستند.
ـ اما اين تحولات در كشورهاي عربي پشت سر هم روي داده است.
ـ ما تحولات منطقه را با دقت زيادي دنبال مي‌كنيم و نگراني بسياري وجود دارد و ما نسبت به اتفاقات سوريه نگران هستيم. رييس‌جمهور فرانسه بارها در اين‌باره اظهار نظر كرده است و اتفاقات ما را به اين فكر انداخته است كه آيا دولت سوريه مشروعيت دارد يا نه، در همان روزهاي اول وقتي رييس‌جمهور سوريه حرف از اصلاحات زد ما به سخنان او توجه کرديم. ولي هيچ اتفاقي نيفتاد.
ـ نظر شما نسبت به عاري‌سازي خاورميانه از سلاح‌هاي كشتار جمعي چيست؟

ـ اين مساله، در ژوئيه، در سميناري در بروکسل که ايران هم در آن شرکت داشت، مطرح شد و مجدداً در نيويورک نيز مطرح شده. در 14 اکتبر گذشته، مجمع عمومي سازمان ملل متحد از برگزاري کنفرانس خاورميانه منطقه عاري از سلاح‌هاي هسته‌يي و وسايل حمل اين گونه سلاح‌ها در فنلاند، در سال 2012 خبر داد. اين مساله، مساله‌ي مهمي است. ما اميدواريم با فراهم شدن شرايط، چنين منطقه‌يي پديد آيد. ما با اين ابتکار که با همکاري تنگاتنگ کشورهاي منطقه پيش خواهد رفت، کاملاً موافقيم. اميدوارم اين کنفرانس بتواند موجب بازگشت اعتماد شود

go fly your kite

05-11-2011 11:04 PM
majid01 آفلاین
مسافر
مدیر بازنشسته

ارسال: #5
ـ فكر نمي‌كنيد اين بي‌اعتماد به دليل وجود 200 كلاهك هسته‌يي در دست رژيم صهيونيستي است؟
ـ پيمان‌هاي منطقه‌يي در قاره‌هاي ديگري امضا شده است که سلاح‌هاي کشتار جمعي را منع مي‌کند؛ در آ‌مريكاي لاتين، در آفريقا، در بخشي از آسيا است. هرکدام از اين پيمان‌ها يک مرکز منطقه‌يي صلح و خلع سلاح دارند. مرکز امريکاي لاتين در ليما؛ مرکز آسيا، در کتماندوست است. اگر کشورهاي خاورميانه بخواهند در اين جهت پيش بروند، بايد در ابتدا بين خودشان شور و مشورت کنند. اما برخي از كشورها نگران امنيت خودند. اگر اعتماد نباشد، چنين ترتيباتي هم نخواهد بود.
ـ برخي در ايران با توجه به اين گونه اظهارات مي‌گويند كه وقتي ما نمي‌توانيم از مزاياي يك پيمان بهره‌مند شويم چرا از آن خارج نشويم؟
ـ هيچ كس نمي‌خواهد ايران را از امتيازات ان.پي.تي محروم كند، ما تنها چيزي كه از ايران مي‌خواهيم اين است كه كامل به تعهداتش عمل كند.
ـ پس اگر آژانس در گزارش خود اعلام كند كه هيچ انحرافي در برنامه‌هسته‌يي ايران وجود ندارد، فرانسه قبول مي‌كند يا دنباله رو آمريكا خواهد بود؟
ـ بديهي است که چنين گزارشي اگر از سوي آژانس منتشر شود ما آن را قبول مي‌كنيم، اما تاكنون چنين گزارشي ارائه نشده است. ما منتظر گزارش بعدي آژانس هستيم.
ـ معاون آمانو، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي از تاسيسات هسته‌يي ايران ديدار و اعلام كرده بود كه انحرافي وجود ندارد؟
ـ از اين‌که بازديد به عمل آمد، اظهار خوشحالي کرد، اما تا جايي که من خبر دارم، آقاي ناكارتس نتوانست از همه‌جا بازديد کند.
ـ چه‌طور غربي‌ها مي‌توانند نيت ايراني‌ها را خوانده و ادعا كنند كه سوالاتي در ماهيت برنامه هسته‌يي ايران وجود دارد؟
ـ ما نيت‌خواني نمي‌كنيم بلكه اصول مشخصي در اين‌باره وجود دارد.
ـ كشورهاي غربي اعلام كردند كه تحريم‌ها به هيچ وجه عليه مردم نيست، بلكه عليه دولت بوده است، اما اين در حالي است كه ايرانيان حتي براي يك سفر معمولي هم با مشكلات و موانع بسياري رو به رو هستند، دليل اين امر چيست؟
ـ هيچ گونه مشكلي پس از اعمال تحريم‌ها درباره ‌رفت و آمد ايرانيان به فرانسه و به اروپا ايجاد نشده است. سال‌هاست كه تغيير چنداني درارائه رواديد به ايرانيان به وجود نيامده و كنترل‌هاي انجام شده در ارايه رواديد همان‌گونه است كه در كشورهاي ديگر اعمال مي‌شود. سياست ارائه رواديد فرانسه به اتباع همه‌كشورها يكسان است.
ـ اما حتي يكي از هنرمندان ايراني از رفتار كاركنان سفارت گلايه كرده‌است؛ چرا كاركنان سفارت فرانسه در تهران چنين رفتاري دارند؟
ـ ما هم اظهارات اين هنرمند ايراني را خوانديم و از آن‌چه نوشته بود متعجب شديم.
ـ اما اين‌گونه گلايه‌ها درباره رفتار كاركنان سفارت وجود دارد.
ـ ساختمان كنسولي سفارت فرانسه در تهران در جاي بدي است و من هم وقتي مي‌بينم كه مردم زير آفتاب پشت صف‌هاي طولاني مي‌ايستند، احساس خوبي ندارم به همين دليل ما در نظر داريم كه ساختمان كنسولگري را تغيير دهيم، سرمايه لازم براي ساخت ساختمان جديد كنسولگري وجود دارد و خيلي دوست داريم بتوانيم در ماه‌هاي آينده اقدام به بناي ساختمان جديد و نهايي سفارت جديد فرانسه در تهران کنيم. اما براي تحقق اين کار، به کمک مقامات ايراني نياز داريم. به طور كلي، در سفارت فرانسه در تهران، از 22 هزار درخواست سالانه رواديد، تنها دو هزار درخواست رد مي‌شود. اين ميزان ردي (10 درصد)، يکي از پايين‌ترين‌ها در ميان کشورهاي اتحاديه اروپاست.
ـ در مسايل اقتصادي با توجه به همكاري ايران و فرانسه در زمينه‌خودروسازي فكر نمي‌كنيد كمتر شدن همكاري به دو طرف ضربه وارد كند؟
ـ تحريم‌هاي وضع شده عليه ايران هدف‌مند است، هيچ تحريمي عليه اقتصاد عادي ايران وضع نشده است، هدف به هيچ وجه حصر كامل ايران نيست. فعاليت رنو، پژو و سيتروئن در ايران قانوني است و گروه‌هاي فرانسوي و ايراني به خوبي در كنار يكديگر همكاري مي‌كنند. پژو علاقه‌مند به حضورش در ايران است.
ـ با توجه به اين‌كه شما دوبار در ايران ماموريت داشته‌ايد، چه تفاوتي در دو دوره در مقايسه با يكديگر وجود داشته است؟
ـ من وقتي به ايران آمدم آقاي خاتمي به تازگي به رياست جمهوري انتخاب شده بود و روابط دو كشور خوب بود اما همان زمان هم اختلافاتي با يكديگر وجود داشت. براي نمونه، موقع آمدن من، سفير نبود و وضع تا هشت ماه بعد عوض نشد. اما قضيه حل شد. وقتي دو كشور با هم رابطه دارند، خيلي طبيعي است كه بين آن‌ها تنش‌هايي به وجود بيايد، اما اين تنش‌ها را مي‌توان با گفت‌وگو و حسن ظن حل كرد. علاقه فرانسه به تمدن ايران كم نشده است و اميد ما اين است كه ايران بتواند جايگاهي كه در خورش بوده را به دست آورد زيرا روابط ايران و فرانسه قديمي است و هميشه هم خوب بوده است. اميدوارم بتوانيم مشكلات را حل كنيم.
گفت‌وگو از خبرنگار ايسنا: ساناز عباسعلي‌زاده

go fly your kite

05-11-2011 11:05 PM
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

اخبار فناوری اطلاعات | نرم افزار املاک | هتل آپارتمان مشهد | ترجمه تخصصی | نرم افزار رستوران | نرم افزار تاکسی سرویس | نرم افزار رستوران | دانلود نرم افزار مطب | دانلود نرم افزار تاکسی سرویس | مجله پزشکی آسان طب | اتوماسیون پزشکی | کنکور آسان است | نرم افزار دفترچه تلفن نرم افزار چاپ چک نرم افزار رستوران نرم افزار فست فود نرم افزار کافی شاپ نرم افزار تاکسی سرویس نرم افزار نمایشگاه خودرو نرم افزار املاک نرم افزار هتلداری نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار انبارداری نرم افزار حسابداری فروشگاه نرم افزار وکالت مجله اینترنتی پارسی وان | مجله اینترنتی زیگیل | خرید بک لینک | خرید رپورتاژ | سینما تئاتر مای استیج | یک مهاجر | دنیای مهاجرت | مجله گردشگری کاروان | وردپرس دانلود | مجله تفریحی تندیس فان | نرم افزار Software | جوک جدید | اخبار هنر | اخبار کامپیوتر | سایت پزشکی | فروشگاه اینترنتی | سایت خبری | دانلود موزیک | اندروید سه | بانک شماره موبایل | پایگاه صالحین | مجله کامپیوتری | جاب لر | نوین ساخت | سهام نت | تکی کو | تم کد | مجله اینترنتی وبدون | پورتال خبری | سایت تفریحی تک لایو | مجله سرگرمی سیب رنک | سایت پزشکی دکتر طب | خرید گیفت کارت | مدرن بوک | تولید کننده روغن زیتون ماشین آلات صنایع غذایی تولید کننده جعبه و کارتن تولید کننده ادویه