امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سرنگونی و در اختیار گیری مقتدرانه پهپاد جاسوسی آمریکا و بازتاب های جهانی آن
#
44 خبرگزاری فارس: تحلیل‌گران و رسانه های بین‌المللی همچنان از توانایی نفوذ ایران در سیستم‌های نظامی و هواپیماهای جاسوسی آمریکا سخن می‌گویند.[تصویر:  13900913175731_PhotoA.jpg]


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، انتشار خبر سرنگونی یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع "RQ170" توسط نیروهای مسلح ایران، با واکنش‌ها، بازتاب ها و عکس‌العمل‌های زیادی از سوی مقامات آمریکایی، ناتو، رسانه‌های غربی و منطقه‌ای داشته است.

چهارشنبه هفته گذشته بود که یک مقام آگاه نظامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، با اعلام این خبر گفت:‌ با کنترل مناسب فضای کشور و تسلط اطلاعاتی نیروهای مسلح، واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی موفق شدند با اقدامات عملیاتی خود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع "RQ170" را که به طور محدود به مناطق مرزی شرق کشور تجاوز کرده بود، کشف و از کنترل متجاوزین خارج ساخته و آن را با اندک خسارتی سرنگون کرده و در اختیار بگیرند.

این مقام نظامی تاکید کرد: نظر به وقوع تجاوز آشکار مرزی، اقدامات عملیاتی و الکترونیکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه پرنده‌های متجاوز، به مرزهای کشور محدود نخواهد ماند.

*واکنش ناتو به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در ایران

ساعاتی پس از سرنگونی یک فروند هواپیمای جاسوسی نیروهای آمریکایی توسط واحدهای جنگ الکترونیکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نیروهای ناتو با تأیید این نکته که این هواپیما متعلق به آمریکا بوده است، اعلام کردند که این پهپاد از کنترل خارج شده بود.

به گزارش فارس، ناتو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که هفته گذشته یک فروند هوایپمای تجسسی نظامیان آمریکایی که در شرق افغانستان مشغول مأموریت بود از کنترل خارج شد.

ناتو در این بیانیه اعلام کرده است که احتمال می‌رود این همان هواپیمایی باشد که مقامات ایرانی از سقوط آن خبر داده اند لذا تحقیقاتی را در مورد چگونگی ناپدید شدن این هواپیمای جاسوسی آغاز کرده اند.

در همین حال رسانه‌های افغانستان به نقل از مقامات دفاعی جمهوری اسلامی ایران گزارش دادند که این هواپیمای جاسوسی، توسط نیروهای ارتش ایران در شرق این کشور ساقط گردید و با اندکی خسارت در اختیار آنان قرار گرفته است.

از سوی دیگر یک مقام آگاه نظامی جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با فارس، با اعلام این خبر گفت:‌ با کنترل مناسب فضای کشور و تسلط اطلاعاتی نیروهای مسلح، واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی موفق شدند با اقدامات عملیاتی خود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع "RQ170" را که به طور محدود به مناطق مرزی شرق کشور تجاوز کرده بود، کشف و از کنترل متجاوزین خارج ساخته و آن را با اندک خسارتی سرنگون کرده و در اختیار بگیرند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران همواره نگرانی عمیق خود را نسبت به حضور نظامیان خارجی در افغانستان اعلام کرده اند و بر این اساس با حضور این نیروها مخالف هستند. یکی از دلایل این مخالفت، تعدی این نظامیان از خاک افغانستان به کشورهای دیگر است. ورود این هواپیمای جاسوسی از خاک افغانستان به جمهوری اسلامی ایران مهر تأییدی بر این نگرانی مقامات جمهوری اسلامی است.


*پنتاگون بالاخره سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا توسط ایران را تایید کرد


در ادامه این واکنش، روزنامه "واشنگتن پست"نوشت : یکی از مقامات عالیرتبه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که خواست نامش فاش نشود، در اظهاراتی سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا در شرق ایران را تأیید کرد.

وی در این رابطه گفت: هنوز معلوم نیست که این هواپیما در یک اقدام خصمانه و عملیات نظامی سرنگون شده باشد.

اظهارات این مقام پنتاگون مهر تأییدی است بر سرنگونی این پهپاد جاسوسی آمریکا در ایران؛ رویدادی که تا این لحظه مقامات آمریکا از تأیید آن سر باز زده بودند.

*بازتاب خبر سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در رسانه‌های خارجی

خبر سرنگونی یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا و غنیمت‌گرفتن آن توسط نیرو‌های مسلح ایران در شبکه‌های تلویزیونی و خبرگزاری‌های جهان بازتاب گسترده‌ای داشت.

*خبرگزاری رویترز با بازتاب این خبر نوشت که یک مقام نظامی ایران اعلام کرده سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در پاسخ به نقض حریم هوایی کشور صورت گرفته و تنها محدود به مرز‌های ایران نخواهد بود.
رویترز افزود ایران پیش از این یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا را در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای فردو سرنگون کرده بود.

*خبرگزاری آلمان نیز با اعلام خبر سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا از نوع "RQ170" در شرق کشور، گزارش داد بر اساس گزارش منابع دولتی، این هواپیما حریم هوایی ایران را نقض کرده است.

*خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری فارس نوشت که نیرو‌های مسلح ایران توانستند یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را ساقط کنند.
این گزارش افزود: این هواپیما اکنون در اختیار نیرو‌های مسلح ایران است.

*شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی نیز ساقط‌شدن هواپیمای بدون سرنشین آمریکا توسط نیرو‌های ایرانی را بازتاب داد و افزود: واحد‌های جنگ الکترونیک و پدافند هوایی ایران موفق شدند پس از کنترل هواپیما، آن را به زمین بنشانند.

*شبکه بی‌بی‌سی پارسی نیز با اعلام این خبر به نقل از فارس اعلام کرد این هواپیما "با اندک خسارتی" در اختیار ایران قرار گرفته است.

*همچنین خبرگزاری «ریانوستی» روسیه درباره این هواپیما نوشته است که این هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی، هواپیمایی است که به سختی قابل رویت است و آمریکا از این هواپیمای بدون سرنشین برای حمایت از فرماندهانی که در طول جنگ به اطلاعات نیاز دارند استفاده می کند و ایران این هواپیمای بدون سرنشین را با حداقل آسیب سرنگون کرده است.

*خبرگزاری «آر. ای .تی» ایرلند هم درباره سرنگونی این هواپیمای جاسوسی آمریکا گفته است که تا سال 2009 کسی از وجود چنین هواپیمای شناسایی بدون سرنشینی در نیروهای هوایی آمریکا مطلع نبود تا اینکه در این سال متخصصان وجود این پرنده جاسوسی را در نیروی هوایی آمریکا لو دادند و آمریکا هم در سال 2010 وجود و استفاده از آن را تایید کرد؛ اینک ایران یکی از همین هواپیماها را سرنگون کرده است .


*سرنگونی "پهپاد جاسوسی" آمریکا ضربه دردناکی که ایران به آمریکا وارد کرد
.

به گزارش فارس، در ادامه این بازتاب‌ها پایگاه خبری الحقیقه با تحلیل این رویداد، تصریح کرد: ساقط کردن هواپیمای جاسوسی "RQ170" ، سه پیروزی تکنولوژیکی را در آن واحد برای ایران رقم زد که می‌تواند از آنها در سیستم‌های پدافند هوایی خود استفاده کند.
.

* سکوت اولیه آمریکا در تایید خبر

عدم تکذیب این خبر توسط واشنگتن به این معناست که ایران موفق شده است، پیروزی تکنولوژیکی بی‌سابقه و بی‌نظیری در حوزه تکنولوژی بسیار پیشرفته نظامی هوایی علیه آمریکا محقق کند که بازتاب‌های تکنولوژیکی آن برای ایران بسیار با اهمیت و برای آمریکا و اسرائیل بسیار خطرناک است.
تهران اعلام کرد که موفق شده توسط سیستم‌های الکترونیکی وابسته به "سپاه پاسداران" فرکانس‌های الکترونیکی این هواپیما را رد یابی کرده و پس از به دست گرفتن کنترل هواپیما پیش از آن که پدافند هوایی آن را سرنگون کنند، هواپیما را سالم بر زمین بنشانند تا به شکل مناسب از تکنولوژی و اطلاعات به کار رفته در آن استفاده کنند.

* هواپیمایی که مختص ارتش آمریکا و سرویس اطلاعات و جاسوسی آمریکاست

ارتش آمریکا و سرویس اطلاعات و جاسوسی این کشور "سیا" از این نوع هواپیماها در افغانستان برای جمع آوری اطلاعات از ایران و پاکستان استفاده می‌کند تا حملاتی را در یمن و افغانستان و منطقه قبائل پاکستان تدارک ببیند. این درحالی است که دولت آمریکا پیش از این اعتراف کرده بود که از این نوع هواپیما برای تعقیب و تحت پیگرد قرار دادن "اسامه بن لادن" و ارائه حمایت‌ها و پشتیبانی‌ اطلاعاتی به نیروهای ویژه آمریکا استفاده کرده و به این وسیله نیروهای آمریکایی موفق شدند، بن لادن را در منزلش ترور کنند.

* شاهکار صنایع پدافند هوایی آمریکا در دستان توانمند ایران

این هواپیما آن‌گونه که همه می‌دانند، از جمله اسرار صنایع پدافند هوایی آمریکاست که شرکت سازنده آن "لوکهید مارتین" و شاهکار صنایع هوایی آمریکاست که بسیاری از عملیات‌های ویژه خود را برای جمع‌آوری اطلاعات توسط آن به انجام می‌رساند، چون دارای سیستم بسیار پیچیده‌ای است که آن را از سیستم‌‌های رادار جنگنده‌های "شبح" مخفی نگه‌می‌دارد، این درحالی است که خود جنگنده‌های شبح از دید رادارها و دستگاه‌های کنترل و نظارت دور و پنهان بمانند و از حیث ساختار بگونه‌ای طراحی شده که بسان شبح باشد، با این تفاوت که بدون سرنشین؛ و البته این جدای از توانایی این هواپیما در انجام عملیات‌های مختلف جنگی است که انجام آنها فقط توسط جنگنده‌های با سرنشین امکان پذیر است و واشنگتن برای آن برنامه‌ریزی‌های بسیار کرده تا این هواپیما پایه و نسلی از هواپیماهای این کشور را تشکیل دهد که ویژگی هواپیماهای جنگنده و تجسسی بدون سرنشین را توامان در اختیار داشته باشد.

* اطلاعات بسیار اندک موجود از این هواپیما

با این‌که این هواپیما از سال 2007 در نیروی هوایی ارتش آمریکا مورد استفاده و برفراز کره شمالی جهت تحت نظر قرار دادن برنامه هسته‌ای و موشکی آن مورد آزمایش قرار گرفته، با این حال اطلاعات موجود از آن همچنان بسیار کم و اندک است، حتی تصویری که از این هواپیما ارائه شده نیز تصویری غیر واضح و شفاف است، چون بواسطه وسایل غیرقانونی و مخفیانه تصویر برداری شده‌اند و اطلاعاتی که تاکنون از این هواپیما در اختیار است، صرفا به قدرت پرواز این هواپیما در ارتفاع 50 هزار پایی (حدود 17 کیلومتر) و داشتن توامان دو سیستم پیگیری راداری است، یعنی سیستم گنبد راداری یا Radome و سیستم آنتن‌های حس‌گر که اولی اجازه عملیات عکس‌برداری از اهداف و دیگری گرفتن عکس و نفوذ در انواع سیستم‌های ارتباطی از جمله تلفن‌های همراه و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی را می‌دهد.

* اهدافی که ایران با سرنگونی این هواپیما می‌تواند محقق کند

به این ترتیب با توجه به خبر منتشره توسط ایران درباره سرنگون کردن این هواپیما باید تاکید کرد که ایران سه پیروزی تکنولوژیکی بزرگ را در آن واحد بر تکنولوژی آمریکایی محقق کرده است:

1- توانایی کشف این هواپیما از طریق رادار، در حالی‌که این هواپیما به‌گونه‌ای ساخته شده تا از دید رادارها پنهان بماند و این بدین معناست که ایران موفق شده پیشرفت بزرگی را در حوزه صنایع راداری احراز کند،‌ بگونه‌ای که این پیشرفت به این کشو این توانمندی را داده تا سیستم‌های موشکی زمین به هوای خود را به سیستم کشف و تعقیب و پیگیری مجهز کند که در برابر هرگونه هجوم احتمالی هوایی مقابله کند، از جمله هجوم‌هایی که هواپیماهای " ستیلیث" و "إف 35" ممکن است، به انجام برسانند و ارتش آمریکا تاکنون تنها چند فروند از این جنگنده‌ها را در اختیار دارد، اگر چه "لئون بانتا"، وزیر دفاع امریکا چندی پیش اعلام کرد که اسرائیل نیز بر این نوع از هواپیماها دست خواهد یافت.

2- توانایی نفوذ ایران در سیستم‌های نظامی نیروی دریایی آمریکا وابسته به منطقه میانی آشکار است که این هواپیما از طریق اتاق کنترل زمینی کنترل و هدایت می‌شد تا ماموریت محوله به آن را به انجام برساند و خارج کردن هواپیما از حوزه کنترل و هدایت اتاق کنترل جز از طریق نفوذ در سیستم‌های رمزگذاری و کد گذاری شده و امواجی که این اتاق برای کنترل هواپیما از آن استفاده می‌کند، ممکن نیست و از این حیث یادآور شیوه نفوذ حزب الله در سیستم ویژه کد گذاری هواپیماهای جاسوسی اسرائیل است.

3- توانایی دست‌یابی به اسرار هواپیما و شناخت سیستم عملکرد آن و استفاده از تکنولوژی بکار رفته در آن در صنایع پدافند هوایی ایران و قرار دادن این تکنولوژی در اختیار سوریه و حزب الله که بی‌شک به تهران و دمشق و حزب الله در مقابله با تکنولوژی نیروی هوایی اسرائیل مقابله کند.

و این جدای از بازتاب‌های معنوی این پیروزی است.

ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻥ ﺟﺒﺎﺭ ﮐﻮﻩ ﺑﻮﺩ..
ﺭﻓﺘﻦ ﺳﺮﻧﻮﺷﺖ ﺁﺏ..
ﺍﻓﺘﺎﺩﻥ ﺗﻘﺪﯾﺮ ﺑﺮﮒ ﻭ ﺻﺒﺮ ﭘﺎﺩﺍﺵ ﺁﺩﻣﯽ..
ﭘﺲ ﺑﯽ ﭼﺸﻤﺪﺍﺷﺘﯽ ﺣﺮﺍﺝ ﻣﺤﺒﺖ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﻣﺎ ﺧﺎﻃﺮهﺍﯾم..
 
 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

اخبار فناوری اطلاعات | نرم افزار املاک | نرم افزار رستوران | نرم افزار تاکسی سرویس | نرم افزار رستوران | دانلود نرم افزار مطب | دانلود نرم افزار تاکسی سرویس | مجله پزشکی آسان طب | اتوماسیون پزشکی | نرم افزار دفترچه تلفن نرم افزار چاپ چک نرم افزار رستوران نرم افزار فست فود نرم افزار کافی شاپ نرم افزار تاکسی سرویس نرم افزار نمایشگاه خودرو نرم افزار املاک نرم افزار هتلداری نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار انبارداری نرم افزار حسابداری فروشگاه نرم افزار وکالت مجله اینترنتی پارسی وان | مجله اینترنتی زیگیل | خرید بک لینک | خرید رپورتاژ | سینما تئاتر مای استیج | یک مهاجر | دنیای مهاجرت | مجله گردشگری کاروان | وردپرس دانلود | مجله تفریحی تندیس فان | نرم افزار Software | جوک جدید | اخبار هنر | اخبار کامپیوتر | سایت پزشکی | فروشگاه اینترنتی | سایت خبری | اندروید سه | مجله کامپیوتری | تم کد | مجله اینترنتی وبدون | سایت تفریحی تک لایو | مجله سرگرمی سایت پزشکی دکتر طب | فرتکست | مجله پزشکی نت سلامت | کافه ایرونی | مجله خندانک | مجله اینترنتی فان استار | مجله من | مجله اینترنتی دونیمه | مجله اینترنتی بردیا | فاینال مد | فرهنگیا | نامبروان | جان نو | مگفر | مجله 24 | نیمچه | تک پدیا | آیناز وب | مطالب بیست | میهن اسکای | نیک آنلاین | شینار | وطنی ها | طب جدید | هوای تازه | آاقای گل | برترین مطالب | دایی رضا | فارس پدیا | آجودانیه | چارشنبه | فانیفا | قارپوز | گوهرمند | گل بهار | جهان من | جوان امروز | کالچر | مه آذین | مجله سبز | مگناب | دنیای نت | نیک اندیشه | نیکاندوست | نیک پاتوق | ازبک | پارمینو | پیک آبی | پورتال من | راز آلود | روسپید | رشد نگر | رویای زندگی | شورانگیز | سیمای وب | نتیها | تاپکده | وب دوستان | ویکی وان | یکناز | زرچوب | زردقناری | عصرطلایی | فرتورز | آموزش گیتار | مایادانلود | | دکتر CMS | سایت آموزش گیتار | رایان درمان | پارسیان گشت | ایران کافه | گیتی بوک | مجله فراتوریسم | فراتوریسم | دکتر آسان دنت | آسان دنت | مجله گردشگری افراگشت | افراگشت | هشت گام | فرکافی | میهن تاج | مجله پزشکی رایان درمان | موج سینما | تیزباد | برفانک | کافه داران | کینگ دانلود | هتل آپارتمان مشهد

درباره خانه

ایران تاک | انجمن گفتگوی ایرانیان