امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
زندگینامه هنرمندان گرافیست
#
زندگینامه : کوروش پارسانژاد (1346-)
[تصویر: 2011_9_6_11_55_0.jpg]
همشهری آنلاین:
کوروش پارسانژاد متولد سال 1346 تهران است.
او از جمله طراحان پرکار نسل چهارم گرافیک ایران به شمار می رود.
از این گرافیست به‌عنوان طراحی که بر اصل حرفه گرافیک یعنی "سفارش" معتقد است و محتوای اصلی آن را درک می‌کند، یاد می‌شود.
شروع فعالیت حرفه ای اش از 1367 آغاز شده است و فارغ التحصیل گرافیک از دانشگاه هنر و دارای مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
پارسانژاد، عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است و عضویت در انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران و فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران نیز در سابقه فعالیتش دیده می شود.
شرکت در دو سالانه های گرافیک، دو سالانه های پوستر جهان اسلام، نمایشگاه پوستر های نسل چهارم ، نمایشگاه نشانه، تایپوگرافی بوف کور، تایپوگرافی مولوی، 40 + 40 (ترانی ایتالیا) ، پنجاه پنجاه (پالمرمو ، ایتالیا) و ...از جمله فعالیت های این هنرمند هستند.
رتبه اول بخش افق های جدید چهلمین جشنواره بولونیای ایتالیا برای طراحی کتاب حکایت نامه، رتبه اول صفحه آرایی در نهمین جشنواره مطبوعات، لوح تقدیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سال ها تلاش در عرصه فرهنگ و هنر، رتبه دوم طراحی روی جلد از اولین نمایشگاه و مسابقه طراحی روی جلد کتاب و برپایی نمایشگاه های متعدد از آثار گرافیکی از دیگر مواردی هستند که در کارنامه فعالیت کوروش پارسانژاد به چشم می خورند.
#
زندگینامه : رضا عابدینی (1346-)

[تصویر: 2011_9_4_8_48_29.jpg]

همشهری آنلاین:
رضا عابدینی متولد 1346 در تهران است.

او فارغ التحصیل رشته طراحی گرافیک از مدرسه هنرهای تجسمی و لیسانس هنر از دانشگاه هنر تهران است.

این هنرمند، فعالیت حرفه ای خود در گرافیک را از سال 1368 آغاز کرد و در سال 1372 به تاسیس دفتر طراحی رضا عابدینی پرداخت.

وی در نمایشگاه های فردی و نمایشگاه های گروهی معتبری شرکت داشته و نامش در لیست جوایز بسیار معتبر طراحی گرافیک به چشم می خورد.

عابدینی در سال 1385 جایزه طراحی پرنس کلاوس هلند را دریافت کرد.

او اولین طراح ایرانی است که نامش در کتاب تاریخ طراحی گرافیک "مگز" ثبت شده‌است.

عابدینی از نسل پنجم گرافیک ایران است و آغازگر تایپوگرافی در ایران به طور حرفه ای محسوب می شود.

طراحی پوستر فیلم های "سارا"، "هنرپیشه" و "یک داستان واقعی" از جمله کارهای او است.

او برای پوستر فیلم "سارا"، سیمرغ بلورین بهترین پوستر سینمایی را از جشنواره بین المللی فیلم فجر و جایزه ویژه منتقدین سینمایی را از آن خود کرد و برای پوستر فیلم "یک داستان واقعی" دیپلم افتخار بهترین پوستر سینمایی جشنواره بین المللی فجر و جایزه سوم پوستر از بی ینال طراحی گرافیک را به دست آورد.

عابدینی در نمایشگاه های متعدد داخلی و خارجی از جمله نمایشگاه پوسترهای سینمایی خانه سینما برای سه دوره، دومین و ششمین بی ینال طراحی گرافیک ایران، نمایشگاه پوسترهای فرهنگ قشم، نمایشگاه بین المللی موزه پوستر اسن (آلمان) برای دو دوره، نمایشگاه پوسترهای تجربی طراحان گرافیک ایران، پوسترBrief Enconters (پاریس- ورشو)، بی ینال بین المللی (جمهوری چک) شرکت داشته است.

عضویت در انجمن بین المللی طراحان گرافیک، انجمن صنفی گرافیک ایران و سرپرستی کمیته فرهنگی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در کارنامه فعالیت های این هنرمند به چشم می خورند.
#
زندگینامه : بیژن صیفوری (1347-)

[تصویر: 2011_8_15_10_20_9.jpg]

همشهری آنلاین:

بیژن صیفوری متولد سال 1347 تهران است.

او فارغ التحصیل گرافیک از دانشکده هنرهای زیبا و یکی از مدرسین گرافیک و تایپوگرافی در دانشگاه های تهران است.

صیفوری همچنین عضویت انجمن طراحان گرافیک ایران، گروه رنگ پنجم و گروه انتخاب آثار نمایشگاه و مسابقه کتاب-کودک-خانواده را نیز در کارنامه فعالیت هایش دارد.

این گرافیست، کار در استودیوی شخصی اش را از سال 1367 آغاز کرد.

وی مولف و طراح کتاب "نشانه" به همراه ساعد مشکی است.

سرپرستی کمیته فرهنگی انجمن طراحان گرافیک ایران، شرکت در بی ینال های گرافیک ایران، شرکت در مجموعه نمایشگاه های فریاد ایرانی و تصویر سال از دیگر فعالیت های او به شمار می آیند.

او در نمایشگاه پوسترهای تجربی طراحان گرافیک موزه هنرهای معاصر تهران حضور داشته است و در نمایشگاه 35 سال پوستر ایران در فستیوال پوستر کراکف لهستان نیز آثارش را شرکت داده است.

این هنرمند، جایزه ویژه مسابقه پوستر ضد مواد مخدر را نیز از آن خود کرده است.

همچنین حاصل کار صیفوری در گالری ها، موزه ها، کتاب ها ، مجلات و نمایشگاه های کشورهای مختلفی معرفی و ارایه شده اند؛ از جمله در ایران، فرانسه، لهستان، بلژیک، چک، چین، روسیه، ایتالیا، ژاپن، قطر، اسلواکی، تایوان، آمریکا، سویس، هلند و آلمان.
#
زندگینامه : ابوالفضل عالی (1334- 1376)

[تصویر: 2011_8_8_12_36_21.jpg]

همشهری آنلاین:

ابوالفضل عالی، نقاش و گرافیست متولد 1334 تهران است.او از فارغ‌التحصیلان ممتاز گرافیک از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود.

این هنرمند پس از پیروزی انقلاب، فعالیت جدی خود را در عرصه گرافیک آغاز کرد و در این مسیر در پایگاه‌های مختلف حضور یافت، اما درنهایت با پیوستن به جریان نوپای هنرمندان انقلابی در حوزه هنری و راه‌اندازی واحد گرافیک، کار خود را درعرصه گرافیک انقلاب اسلامی به طور متمرکز ادامه داد که از این رو عالی را می‌توان در زمره بنیانگذاران حوزه هنری به شمار آورد.

ابوالفضل عالی،مسئول گروه هنرهای تجسمی دانشکده صدا و سیما، مسئول بخش گرافیک شبکه دوم تلویزیون، ازهمکاران حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در واحد تجسمی، عضو هیات علمی دانشگاه هنر و دانشگاه های تهران بود.

او همچنین در شورای تخصصی تألیف کتاب‌های درسی رشته هنر در آموزش و پرورش عضویت داشت.

ابوالفضل عالی در موسسه سوره و دانشکده صدا و سیما به تدریس و آموزش هنرجویان و تقویت روح تفکر و اندیشه مقاومت در آثار تجسمی پرداخت.


ابوالفضل عالی با حضور در کانون نهضت فرهنگ اسلامی از بنیانگذاران شاخه تجسمی موزه اندیشه و هنر اسلامی نیز به شمار می آید.

ابوالفضل عالی در سال 1358 در نمایشگاه جمعی حوزه اندیشه و هنر اسلامی شرکت کرد و پس از آن در نمایشگاه جمعی پوستر موزه هنرهای معاصر 1360، نمایشگاه هفته فرهنگی ایران در پاریس به همت سازمان یونسکو 1363، نمایشگاه جمعی خانه سوره، نمایشگاه هنر گرافیک ایران در کراچی و نمایشگاه خانه سوره با کارهای گرافیک و عکس و پوستر حضور یافت.

او در اوایل آبان 1376 و درحین انجام مأموریت بر اثر یک سانحه رانندگی در 42 سالگی دار فانی را وداع گفت
#
زندگینامه : مسعود نجابتی(1346-)

[تصویر: 2011_7_19_9_26_21.jpg]

همشهری آنلاین:
مسعود نجابتی متولد 1346 تهران است.

این عضو انجمن گرافیست های ایران، در سال 1378 در رشته گرافیک مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر فارغ التحصیل شد.

نجابتی، عضو انجمن خوشنویسان ایران است و عمده فعالیت های او در زمینه های زیر انجام شده است:

طراح گرافیک و مسئول واحد انتشارات دفتر روابط عمومی متروی تهران، طراح گرافیک مسجد جمکران، تدریس گرافیک و تایپوگرافی، دریافت دیپلم افتخار اولین جشنواره خوشنویسی جهان اسلام، بخش کاربردهای خط در گرافیک، دریافت لوح تقدیر نمایشگاه کتابت بسم الله.

علاوه براین این هنرمند، عضو هیئت انتخاب وداوری پوستر های نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 1382، جشنواره خبر و برنامه های تلویزیونی صدا و سیما، نمایشگاه نشانه های اصفهان (موزه هنرهای معاصر اصفهان)1383، نمایشگاه پوستر عاشورا (حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تهران) 1384 ، اولین جشنواره هنرهای تجسم جوانان استان قم 1384 ، اولین نمایشگاه دوسالانه تایپوگرافی پوستر (اسماء الحسنی) ، 1384 و بخش تایپوگرافی جشنواره مقاومت 1385 بوده است.
صفحه آرایی، شرکت در نمایشگاه گروهی پوستر نسل چهار، عضویت در انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، مدیر هنری و طراح گرافیک تابلوهای اطلاع رسانی شرکت قطارهای مسافرتی رجا، مدیر هنری و طراح گرافیک انتشارات نبوی، طراح گرافیک نشر و تألیف کتاب خط در گرافیک برای آموزش طراحی فونت "پرشیا" برای شرکت "بیت الکریم" در آمریکا، اولین نمایشگاه پوسترهای تجربی، دریافت جایزه دوم بخش سایر آثار گرافیک از هفتمین نمایشگاه دوسالانه طراحان گرافیک ایران، نمایشگاه تصویری از آسمان به مناسبت سال امام علی(ع)، طراح گرافیک نشر نی، طراح گرافیک و مدیر هنری کتاب‌های بزرگسالان نشر افق، طراح گرافیک اولین جشنواره تولیدات معارفی صدا و سیما نیز در کارنامه فعالیت های نجابتی دیده می شوند.
#
زندگینامه : علی وزیریان (1339-)

[تصویر: 2011_7_19_8_51_54.jpg]

همشهری آنلاین:
علی وزیریان در سال 1339 در تهران به دنیا آمد.او دارای لیسانس نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و عضو گروه گرافیک مرکز هنرهای تجسمی است.

وی فعالیت هنری را با طراحی پوستر فیلم های سینمایی آغاز کرد.

از دیگر فعالیت های او می توان به تدریس در دانشگاه، سردبیر نشریه هنر معاصر، همکاری در مطبوعات و جشنواره های سینمایی اشاره کرد.

همچنین برپایی چندین نمایشگاه انفرادی و شرکت در نمایشگاه های گروهی در داخل وخارج از کشور از دیگر فعالیت های این هنرمند محسوب می شوند.

وزیریان علاوه بر فعالیت در حوزه تجسمی، به ساخت چندین فیلم بلند سینمایی پرداخته است که از فیلم "یک وجب از آسمان" می توان به عنوان اثر اخیر وی نام برد.

موضوعات فیلم های وزیریان در حوزه مسائل دینی ساخته شده اند.

زمینه های تخصصی کار او در زمینه تجسمی، مربوط به نقاشی و نگارگری است.
#
زندگینامه : صداقت جباری (1340-)

[تصویر: 2011_7_10_9_30_38.jpg]

همشهری آنلاین:
صداقت جباری کلخوران در سال 1340 در اردبیل به دنیا آمد.

او دارای مدرک کارشناسی ارشد گرافیک از دانشگاه تربیت مدرس، کارشناسی گرافیک از دانشگاه تهران و درجه دکترا در رشته پژوهش هنر از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

او همچنین دارای درجه استادی از انجمن خوشنویسان ایران و عضو انجمن طراحان گرافیک است.

تدریس در دانشگاه های هنر و مراکز هنری، عضویت در هیات داوری بی ینال های گرافیک و خوشنویسی، تالیفات متعدد در حوزه هنر، کسب جوایز بسیار از نمایشگاه ها و مسابقات داخلی و خارجی و برپایی نمایشگاه های مختلف انفرادی و گروهی از آثارش در کارنامه فعالیت هنری این خطاط و گرافیست به چشم می خورند.
#
زندگینامه: قباد شیوا (1319-)

[تصویر: ghobadshiva-911-mm.jpg]

همشهری آنلاین:

قباد شیوا در سال ۱۳۱۹ در همدان به دنیا آمد

پدرش آشنا به شعر و عرفان و در نواختن تار زبردست بود شغل وی کارمند بود. برادر بزرگترش در بیمارستان آمریکایی‌ها در همدان کار می‌کرد. وی کارت‌های کریسمسی را که آمریکایی‌ها به او هدیه می‌دادند برای قباد می‌آورد و آن کارت‌ها گرایش به نقاشی را در قباد زنده کردند.

شیوا در دوران دبیرستان از سه‌لایی و مقوا کاردستی درست می‌کرد. اما یک روز که همه‌ دانش آموزان باید کاردستی‌های خود را تحویل می‌دادند، قباد کاری انجام نداده بود.

هنگامی که استاد از قباد خواست کار خود را نشان بدهد، ترس سراپای قباد را فراگرفت اما ناگهان به یاد آورد که طرح یکی از کارت‌تبریک‌ها را روی فیبر با رنگ پودری کشیده و در جیبش گذاشته بود.

به ناچار همان را به استاد نشان داد و منتظر توبیخ او شد. اما استاد نقاشی را با علاقه نگاه کرد و پس از این که فهمید قباد آن را کشیده است، جلوی هم‌کلاسی‌ها از او و نقاشی‌اش بسیار تعریف کرد.

وی در سال ۱۳۴۵ در رشته نقاشی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه پرات شهر نیویورک در زمینه گرافیک در سال ۱۳۵۹ دریافت کرد.

قباد شیوا در طی چندین دهه فعالیت هنری خود با خلق آثار بدیع توانست به نوعی گرافیک با ویژگی ایرانی دست یابد و آن را به دنیا معرفی کند.

به دلیل همین ویژگی آثارش در های مختلف جهان و مجموعه‌داران بین‌المللی جای گرفته است و در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی به نمایش گذاشته شده است و در مجلات و کتاب‌های گوناگون به چاپ رسیده است.

وی عضو انجمن بین‌المللی گرافیک است و در موسسه شخصی خود در امرمدیریت، آموزش، مشاوره هنری و همچنین در ضمینه‌های مختلف، طراحی محیطی و نمایشگاهی فعالیت دارد.

قباد شیوا، طراح گرافیک ایرانی، از سال‌های جوانی برای عرضه گرافیک بومی و برخاسته از فرهنگ ایرانی کوششی پی‌گیر داشته و در نگاه جهانیان به عنوان طراح گرافیک دارای سبک مطرح است.

دانش‌نامه‌ بریتانیکا در ویرایش سال 2007 میلادی در بخش گرافیک کشورهای در حال توسعه به معرفی او به نمایندگی از قاره‌ آسیا پرداخت و پوستر بزرگداشت سعدی او را چاپ کرد.

شیوا نخستین طراح گرافیک معاصر ایران است که خط شکسته نستعلیق را نه به عنوان عامل فرعی و خبررسان، بلکه به عنوان یک عنصر گرافیگی در آثار خود به کار برده است.

همچنین انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک(AGI) او را به عنوان یکی از 12 طراح گرافیک برتر جهان معرفی کرده است.

برخی از فعالیت‌های جنبی قباد شیوا:[تصویر: ghobadshiva-911-mm1.jpg]
 • تأسیس بخش گرافیک در صدا و سیمای ایران در سال ۱۳۴۷
 • راه‌اندازی بخش گرافیک انتشارات سروش در سال ۱۳۵۰
 • از مؤسسین انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران
 • پایه‌گذار و برنامه‌ریز اولین دوسالانه پوستر تهران
 • آموزش هنر گرافیک در دانشکده‌های معتبر تهران از سال ۱۳۵۵
برخی از جوایز و شرکت در مسابقات بین‌المللی:
 • برنده مسابقه طراح پوستر براى سومین جشن هنر شیراز - 1348
 • برنده مسابقات مختلف در طراحى پوستر براى فستیوال‌هاى هنرى در ایران - 1353
 • برنده مسابقه طراحى آرم براى سندیکاى گرافیست‌هاى تهران - 1354
 • مدال و دیپلم براى طراحى پوستر از بى ینال بین‌المللى گرافیک برنو در چکسلواکى - 1357
 • جایزه اول در مسابقه طراحى محیطى - نیویورک - 1358
 • برنده اول در مسابقه طراحى آرم براى بخش هنرى المپیک ورزش‌هاى زمستانى در نیویورک - 1359 و همچنین ورود در کتاب who S who in Graphic World)، شماره دوم - سال انتشار ۱۹۸۲ و شماره سوم ۱۹۹۴ - سوئیس
 • منتخب طراحی آرم برای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران - 1376
 • پوستر منتخب برای برگزاری هفتمین دوسالانه گرافیک ایران - 1380
 • دیپلم افتخار برای پوستر فلسطین در اولین دو سالانه‌ی بین‌المللی پوستر جهان اسلام - 1382
برخی از آثار چاپ شده در سطح بین‌المللى:
 • مجله Novoum - آلمان - 1353
 • کتاب سالیانه Modern Publicity - آلمان - 1354
 • کتاب Graphic Poster - سوئیس - 1355
 • مجله Designe - ژاپن (۴ اثر) - 1356
 • مجله Project - لهستان و همچنین کتاب سالیانه تخصصى گرافیک Modern Publicity در لندن (۲ اثر)، چاپ آثار در جلد دوم و سوم کتاب (هوز هواین گرافیک) - 1357
#
زندگینامه: ابراهیم حقیقی (1328-)

[تصویر: 2011_1_24_11_44_33.jpg]

همشهری آنلاین:

ابراهیم حقیقی متولد سال 1328 تهران و فارغ التحصیل رشته معماری در دانشکده هنرهای زیبای تهران است.


او فعالیت حرفه ای خود را در رشته گرافیک از سال 1348 آغاز کرد.

حقیقی عضو انجمن تصویرگران کودک، انجمن بین المللی طراحان گرافیک، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، انجمن فیلمسازان مستند ایران است و نیز عضو هیئت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران تا سال 1382 و دبیر هشتمین دو سالانه پوستر تهران در همین سال بوده است.
او چندین فیلم 8 میلی متری در سینمای آزاد تهران ساخته و در فیلم"آن که خیال بافت و آن که عمل نکرد" همکاری داشته است.

همکاری با بخش گرافیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ساختن فیلم های مستند 35 میلی متری"سومین جشنواره تابستانی"،"معلم همه بچه های ایل"،"روز معلم" و"مددکاران اجتماعی" را نیز می توان جزو کارنامه پربار این هنرمند دانست.

تاسیس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به همراه مرتضی ممیز، قباد شیوا و میرزا علیخانی از دیگر فعالیت های این هنرمند گرافیست است.

حقیقی در رشته گرافیک دانشگاه های تهران، فارابی، هنر، مدرسه عالی تلویزیون و سینما ودانشگاه آزاد به تدریس پرداخته است.

او در رشته های فیلم ،آنونس،گرافیک و عکس جوایز متعدد داخلی و خارجی را کسب کرده است و آثارش در نمایشگاه های بسیاری به نمایش در آمده اند.
#
زندگینامه: مرتضی ممیز (1315- 1384)

[تصویر: momayez-311-mm1.jpg]

- همشهری آنلاین:

مرتضی ممیز چهار شهریور سال ۱۳۱۵ در تهران به دنیا آمد

وی در سال 1344 از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و 3 سال بعد گواهینامه طراحی غرفه و ویترین و معماری خود را از مدرسه عالی هنرهای تزیینی پاریس دریافت کرد.

دوره اخذ لیسانس ممیز 11 سال به طول انجامید و وی در این دوره به کارهای مختلفی از جمله کار در آتلیه گرافیکی مشغول بود. ممیز در سال ۱۳۴۸ پیشنهاد ایجاد رشته گرافیک را به دانشکده هنرهای زیبا ارایه داد.

بنیان‌گذاری این رشته برای دانشجویان هنر باعث شد تا سیستم ناقص گرافیک جان بگیرد و تلاشی را آغاز کند. تا این سال ممیز به‌ غیر از طراحی گرافیک برای کتاب‌ها و پوسترها، تلاشی را تحت عنوان مدیر هنری در مجلاتی چون ایران آباد، کتاب هفته، کیهان هفته، فرهنگ، کاوش، نگین آغاز کرد.

[تصویر: 10-11-30-92742colbara.jpg]
پرونده‌ها:
[تصویر: more.jpg] فیلم زندگی مرتضی ممیز را تحریف کردند/ بزرگداشت‌ پدر گرافیک ایران در فرانسه، تهران و باغ‌قلا / آیا مرتضی خان پدر گرافیک ایران است؟ / حالا ما هفتاد سال خاطره داریم / غم دلتنگی / مروج اخلاق حرفه‌ای در هنر / گرامیداشت یاد استاد ممیز با نمایش فیلم/ نشانه‌های ممیز در خانه هنرمندان / تایپوگرافی؛ چشم اسفندیارگرافیک امروز / سرت را بالا بگیر
[تصویر: 10-11-30-92742colbara.jpg]
آثار ممیز در این دوره در «کتاب هفته» به چنان پرکاری و دوره خلاقی بدل شد که نام او را به عنوان گرافیستی مولف و کم نظیر بر سر زبان‌ها نشاند.

همچنین ادامه کار وی در نشریات فرهنگ و نگین، راه را برای ورود گرافیست‌های جوان دهه 40 مانند فرشید مثقالی باز کرد. آثار روی جلد ممیز برای نشریه کتاب هفته نمونه‌هایی از چاپ سیلک و لیتوگرافی موفق و خلاقانه‌ای است، که ارزش‌های گرافیکی بسیار مفیدی را با خود به هم‌راه دارد.

وی در همان سال‌ها یکی از مهم‌ترین آثار مدرن تاریخ معاصر را با طراحی چاقوهای واژگون شکل داد. اثر چاقوهای او اجتماعی‌ترین اثری است که از دهه 40 به بعد پدید آمده‌ است.[تصویر: momayez-311-mm.jpg]
مرتضی ممیز در طول نیم قرن فعالیت هنری خود در ایران و عرصه هنر بین‌المللی، در احیا و ابداع هنر گرافیک در ایران و پیش‌برد و گسترش فرهنگ ملی و سنت‌های هنری نقش بارزی داشت و به این سبب او را «پدر هنر گرافیک ایران» می‌نامند.
وی در آذرماه سال ۱۳۸۳ به‌عنوان استاد برجسته فرهنگستان هنر، در مراسمی، ازسوی سیدمحمد خاتمی رییس جمهوری وقت تجلیل شد.
ممیز در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۵۲ طراحی و کارگردانی سه فیلم انیمیشن برای جشنواره فی‌های کودکان کانون پرورش فکری تهران را در پرونده کاری خود داشته است.

وی در طول فعالیت‌های هنری خود بیش از 10 نمایشگاه اختصاصی از ۱۳۳۹ تا ۱۳۷۷ در تهران و 2 نمایشگاه اختصاصی در آلمان و بیش از ۷۴ نمایشگاه گروهی در ایران، آلمان، فرانسه، آمریکا، بلژیک، فنلاند و یوگسلاوی برپا کرد و طراحی گرافیکی و تهیه پوستر برای صدها جلد کتاب و نشریات مختلف توسط او انجام گرفت.

در سال ۱۳۷۵ در آستانه 60 سالگی دوستان وی در نگارخانه لاله تهران به پاس 40 سال کار حرفه‌ای، نمایشگاهی از تصویرسازی‌های او را در معرض دید عموم قرار دادند.

او در سال‌های پایانی عمر خویش با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و از 23 آبان‌ سال ۱۳۸۴ برای تازه‌ترین دور شیمی‌درمانی، در بیمارستان آبان تهران بستری شد و چند روز بعد حالش رو به وخامت نهاد و سرانجام در 5 آذر سال ۱۳۸۴ در سن ۶۹ سالگی درگذشت.
برخی از مسئولیت‌های مرتضی ممیز:
 • مدیریت گروه گرافیک و عکاسی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
 • مدیریت و طراحی هنری جشنواره بین‌المللی فیلم تهران (1352- 1356)
 • ریاست هیت مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران
 • ریاست دوسالانه‌های گرافیک ششم، هفتم و هشتم
 • مشاور هنری کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه تهران
 • ریاست کمیته ایرانی انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک
برخی از افتخارات و جوایز:
 • جایزه بهترین طراحی کتاب کودک سال‌های ۴۵ـ‌۱۳۴۲
 • مدال رتبه اول دانشجوی ممتاز دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران (‌۱۳۴۴)
 • برنده مدال طراحی نمایشگاه بین‌المللی طراحی ژوونیزی فرانسه (‌۱۹۶۶)
 • طراح شاعر برای طراحی پوسترهای سینمایی جشنواره سینمایی کن (‌۱۹۷۵)
 • جایزه و مدال بهترین پوسترهای سینمایی جشنواره فیلم فجر تهران (‌۱۳۶۵، ۱۳۶۶ و ۱۳۶۹)
 • جایزه بهترین آثار طراحی نشانه‌های دهه ۸۰ میلادی (‌۱۹۹۰)
 
 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

اخبار فناوری اطلاعات | نرم افزار املاک | نرم افزار رستوران | نرم افزار تاکسی سرویس | نرم افزار رستوران | دانلود نرم افزار مطب | دانلود نرم افزار تاکسی سرویس | مجله پزشکی آسان طب | اتوماسیون پزشکی | نرم افزار دفترچه تلفن نرم افزار چاپ چک نرم افزار رستوران نرم افزار فست فود نرم افزار کافی شاپ نرم افزار تاکسی سرویس نرم افزار نمایشگاه خودرو نرم افزار املاک نرم افزار هتلداری نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار انبارداری نرم افزار حسابداری فروشگاه نرم افزار وکالت مجله اینترنتی پارسی وان | مجله اینترنتی زیگیل | خرید بک لینک | خرید رپورتاژ | سینما تئاتر مای استیج | یک مهاجر | دنیای مهاجرت | مجله گردشگری کاروان | وردپرس دانلود | مجله تفریحی تندیس فان | نرم افزار Software | جوک جدید | اخبار هنر | اخبار کامپیوتر | سایت پزشکی | فروشگاه اینترنتی | سایت خبری | اندروید سه | مجله کامپیوتری | تم کد | مجله اینترنتی وبدون | سایت تفریحی تک لایو | مجله سرگرمی سایت پزشکی دکتر طب | فرتکست | مجله پزشکی نت سلامت | کافه ایرونی | مجله خندانک | مجله اینترنتی فان استار | مجله من | مجله اینترنتی دونیمه | مجله اینترنتی بردیا | فاینال مد | فرهنگیا | نامبروان | جان نو | مگفر | مجله 24 | نیمچه | تک پدیا | آیناز وب | مطالب بیست | میهن اسکای | نیک آنلاین | شینار | وطنی ها | طب جدید | هوای تازه | آاقای گل | برترین مطالب | دایی رضا | فارس پدیا | آجودانیه | چارشنبه | فانیفا | قارپوز | گوهرمند | گل بهار | جهان من | جوان امروز | کالچر | مه آذین | مجله سبز | مگناب | دنیای نت | نیک اندیشه | نیکاندوست | نیک پاتوق | ازبک | پارمینو | پیک آبی | پورتال من | راز آلود | روسپید | رشد نگر | رویای زندگی | شورانگیز | سیمای وب | نتیها | تاپکده | وب دوستان | ویکی وان | یکناز | زرچوب | زردقناری | عصرطلایی | فرتورز | آموزش گیتار | مایادانلود | | دکتر CMS | سایت آموزش گیتار | رایان درمان | پارسیان گشت | ایران کافه | گیتی بوک | مجله فراتوریسم | فراتوریسم | دکتر آسان دنت | آسان دنت | مجله گردشگری افراگشت | افراگشت | هشت گام | فرکافی | میهن تاج | مجله پزشکی رایان درمان | موج سینما | تیزباد | برفانک | کافه داران | کینگ دانلود | هتل آپارتمان مشهد

درباره خانه

ایران تاک | انجمن گفتگوی ایرانیان