• 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زبان پارسی مدیون حکیم ابوالقاسم فردوسی است
ارسال: #1
Iran 
[تصویر:  %D9%81%D8%B1%D8%AF%D9%88%D8%B3%DB%8C.jpg]
’عباسعلی وفایی’ یکشنبه شب در همایش بین المللی ‘حکیم ابوالقاسم فردوسی در هزاره دوم شاهنامه’ در دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: این شاعر گرانقدر در بالاترین درجه در میان دیگر شاعران بزرگ قرار گرفته است.
وی با تقدیر از برگزار کنندگان این همایش گفت: برگزاری اینگونه همایش ها به دلایل مختلف اهمیت فراوان دارد زیرا رفتن به سمت داشته های پیشین و نگهداشت آنها و نیز آگاهی دادن در باره مفاخر و ارزش های فرهنگی به نسل امروز، یک رسالت همگانی است.
وی بیان کرد: هر آن کس که دل در گرو ادبیات کهن این سرزمین دارد باید تلاش کند تا فرهنگ ایرانی را نه تنها به نسل امروز ایران بلکه به تمام جهانیان ابلاغ کند.
او اظهار داشت: در بین نسل کنونی توجه به ادبیات کلاسیک و مفاخر ادبی گذشته قدری کمرنگ شده است و این کمرنگی به طور مستقیم به نحوه فعالیت آموزگاران این عرصه بستگی دارد.
وی گفت: برخی افراد روشنفکر ماب مدعی اند که دوره شاعرانی چون فردوسی و حافظ و غیره سرآمده است، پس بجاست تا از اینگونه همایش ها توشه بسازیم و گامهای بلندتری برای اعتلای ادبیات کهن ایران زمین برداریم.
دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات پارسی در خارج از کشور افزود: فردوسی در شاهکار خود شاهنامه، حق زیادی به گردن هر ایرانی و فرهنگ ایران دارد و این حکیم بزرگ در عرصه های مختلف ممتازتر از بسیاری از شعرای ادب پارسی است.
وفایی اظهار داشت: بسیاری از شاعران تنها در حوزه ادبی، تصاویر شاعرانه و احساساتی که لازمه شاعری است ساخته اند و از عنصر زبان به نیکی استفاده نکرده اند و زبان آنها سرمشق دیگران نبوده است.
دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات پارسی در خارج از کشور اظهار داشت: فردوسی در زمان خود به دلایل مختلف کوشید از زبان پارسی با تصویر دل انگیزی که دارد، کاخ عظیمی درست کند که از گزند روزگار در امان باشد.
وی تصریح کرد: امروز نیز همگان در مسیر رسالت این شاعر نامی وظیفه دارند، همان گونه که فردوسی ها به پاسداشت زبان پارسی قیام کردند، از زبان پارسی صیانت و پاسداری کنند.
وفایی افزود: هجمه های فراوان از بیرون متوجه زبان پارسی است و آفت های بیشمار در حال از بین بردن این زبان غنی هستند، پس همه ما معلمان ادبیات پارسی وظیفه داریم بیش از گذشته با ادبیات غنی تاریخی خود همراه شویم.
دبیر شورای گسترش زبان و ادبیات پارسی در خارج از کشور گفت: تلاش ما در خارج از کشور موجب گسترش زبان و ادب پارسی شده است و به دلیل ماهیت توانمند آن و برخورداری از پیامهای آسمانی، انسانی و اخلاقی، بسیاری از افراد را در خارج از کشور مجذوب خود کرده است.
وی افزود: اکنون بیش از گذشته درخواست اعزام استاد برای تدریس زبان پارسی در خارج از کشور و درخواست دانشجویان خارجی برای تحصیل زبان پارسی در ایران وجود دارد.
وی ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ۳۰ کرسی خارج از کشور استاد اعزامی دارد و اگر کرسی های مصوب مهیا شود این تعداد به دو برابر خواهد رسید.
به گزارش ایرنا، همایش دو روزه حکیم ابوالقاسم فردوسی در هزاره دوم شاهنامه در مجتمع امام رضا (ع) دانشکده ادبیات و علوم انسانی زاهدان در حال برگزاری است.

هـےچ اِشكالـے בَر گُفتَـטּ ايـטּ نيستـ كـ ـﮧ :

« פֿـבايا פֿـواستــِ פֿـوבَت را انجام בه »

ايـטּ گُفتـ ـﮧ פֿـوبـے استــْ ، زيــ ـرا

בَر هـَر حآل פֿـوآستــِ פֿُـבاوَنـב בَر حـآل اَنجام اَستــْ

´¯` هــَــرچـے פֿـُــــבا بـפֿــــوآב ´¯`
 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان