امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
تاریخچه علم نجوم
#
تاریخچه علم نجوم علم نجوم یا اختر شناسی سابقه ای بس طولانی دارد . انسان های اولیه با کنجکاوی به آسمان نگاه می کردند و درباره حرکات ستارگان می اندیشیدند . شاید بتوان گفت سومریان اولین قومی بودند که به بررسی حرکات ستارگان می پرداختند . مصری ها و چینی ها به خسوف و کسوف ماه و خورشید توجه زیادی داشتند ، اما بابلی ها که (( شمس )) یا خورشید را می پرستیدند بیشتر به حرکات خورشید توجه داشتند . در لوحه هایی که در شهر (( سیپار )) ، ( شهر قدیم بابل ، بر ساحل فرات ، 25 کیلومتری بغداد ) در سال 1881 میلادی کشف شد نشانه هایی از پرستش شمس ، خدای خورشید ، به چشم می خورد . بابلی ها خدای ساختگی شمس را می پرستیدند و اورا فرزند (( سین )) ، خدای ماه ، می دانستند قدیمی ترین نشانه های فعالیت های نجومی بابلیان که در خطوط میخی لوحه ها ثبت شده است به سال 2350 قبل از میلاد برمی گردد . مصریان قدیم خورشید را (( رع )) می نامیدند و آن را می پرستیدند . آنها عقیده داشتند که خدای بزرگ ، خورشید ، هر روز به هنگام طلوع ، با سوار شدن در قایقی که بر پشت الهه آسمان موسوم به (( نوت )) قرار دارد از پهنه اقیانوس فضا می گذرد . در طی شب کاهنان معابد از ترس اینکه ممکن است خورشید تا ابد در دنیای تاریک زیر آسمان فرو رود و از زمین دور شود ، برای بازگشت آن به دعا می پرداختند و هنگام طلوع خورشید سرود مذهبی می خواندند . مصریان و بابلیان تنها اقوامی نبودند که به خورشید و ماه برای اندازه گیری زمان توجه زیادی داشتند . در بین سال های 2500 تا 1500 سال قبل از میلاد در محل (( استون هنج )) ، در انگلستان کنونی ، کاهنان ستاره شناس رصد خانه ای بنا نهادند. این رصد خانه به عنوان یک تقویم فلکی عمل می کرد و از آن برای پیشبینی های گرفتگی های ماه نیز استفاده می شد . ستاره شناسی به تدریج وارد مراحل تازه ای شد و شکل علمی به خود گرفت . در سال 624 قبل از میلاد (( ارسطاطالیس )) متولد شد . وی اولین منجم شناخته شده است و می گویند به کروی بودن زمین پی برده بود . چندی بعد ارسطو ( 384-321 ق م ) دانشمند بلند آوازه یونان ، ستاره قطبی را کشف کرد . در مصر تحقیقات علمی درباره نجوم از دوران بطلمیوس اول ( بطلمیوس اول تا بطلمیوس چهاردهم از پادشاهان مصر باستان بودند و بیش از دو قرن در مصر حکومت کردند و آنها را نباید با بطلمیوس کلاودیوس ، منجم یونانی اشتباه گرفت ) ملقب به ((سوتر )) آغاز گردید . در سال 300 قبل از میلاد به فرمان بطلمیوس اول رصد خانه ای در اسکندریه ساخته شد . در سال 279 قبل از میلاد یک دانشمند یونانی به نام (( آریستارخوس )) اهل ساموس ( 310- 230 ق م ) نظریه گردش زمین به دور خورشید را عنوان کرد اما دیگر دانشمندان یونانی نظریه اورا رد کردند و بر نظریه بابلیان باقی ماندند . هیپارکوس ( 190 – 120 ق م ) اختر شناس ، ریاضی دان و جغرافی دان یونانی دایره را به 360 درجه تقسیم کرد . وی بعد های خورشید و ماه و فواصل آنها از زمین را اندازه گیری کرد و فاصله ماه تا زمین را 30 برابر قطر زمین بدست آورد که رقمی درست است . هیپارکوس همچنین در صورت فلکی عقرب ( 134 ق م ) ناگهان ستاره ای را مشاهده کرد که تا آن زمان اشاره ای به آن نشده بود . بعد ها این گونه ستاره ها را نو اختر نامیدند . قدیمی ترین کره آسمانی که در دست است ساخته اوست . او همچنین نخستین نقشه آسمانی را رسم کرد که در آن زمین مرکز جهان هستی است و از سیارات دیگر منظومه شمسی چون عطارد ، زهره ، مریخ ، مشتری و زحل در نقشه نشانه هایی به چشم می خورد .
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
بعد ها دانشمند یونانی دیگر به نام کلاودیوس بطلمیوس ( 120- 180 م ) که در مصر می زیست . نفشه بسیار پیچیده تری را رسم کرد که به نام ( منظومه بطلمیوسی ) مشهور شد . وی کتابی به نام مجموعه نجومی در 13 جلد نوشت و در آن عقاید دانشمندان و منجمان قبل از خود به ویژه هیپارکوس را گرد آوری کرد . این کتاب شامل 26 نقشه جداگانه سیارات و یک نقشه عمومی عالم بود . نظریه بطلمیوسی قریب یک هزار سال برتاریخ علوم حکومت کرد و سند محکم کلیسا در برخورد با پژوهشگران حقیقت جو بود . هیات یا منظومه بطلمیوسی را می توان به طور خلاصه چنین بیان کرد : 1 – زمین در مرکز عالم قرار دارد و ساکن است . زمین در داخل کره عظیمی قرار دارد که کره سماوی خوانده می شود . تمامی ستارگان بر روی سطح مقعر این کره قرار دارند و حول یکی از اقطار خود می چرخند . 2 - خورشید گرچه بر کره سماوی واقع شده است ، ولی حول دایره ای در جهت مخالف حرکت دورانی کره سماوی ، برگرد زمین می چرخد . 3 – حرکت سیارات بر اثر دو حرکت دایره ای شکل و مشابه است . هر سیاره روی دایره ای حرکت می کند و مرکز این دایره نیز خود دایره دیگری را می پیماید. زمین در مرکز دایره دوم قرار گرفته است . و در مرکز مدار سیارات واقع نیست . و به همین دلیل مدار هر یک از سیارات فلک خارج از مرکز عالم نام دارد . این نظریه که (( ژئوسنتریک )) یا زمین مرکزی نامیده می شود . تا قرن شانزدهم میلادی از اعتبار خاصی برخوردار بود . علم نجوم در سرزمین های اسلامی : با ظهور اسلام ، حرکتی عظیم در علم نجوم پدید آمد و بخاطر تاکید فراوان قران کریم کتاب آسمانی مسلمانان به تفکر و تعقل در پدیده های طبیعت ، تلاش برای کشف اسرار آسمان وارد مرحله جدیدی شد . از قرن دوم هجری نجوم در کشورهای اسلامی به روش علمی گرایش پیدا کرد . در این میان ابوسهل فضل بن نوبخت منجم بزرگ ایرانی ونیز ابو عبدلله محمد بن موسی خوارزمی ستاره شناس نام آور ایرانی نقش مهمی در پیشرفت علم نجوم داشتند . در قرن سوم هجری برادران بنو موسی رصدخانه ای در منزل خود د ر بغداد در کنار رود دجله تاسیس کردند . در این قرن منجمان دیگری با وسایل بسیار پیشرفته در شیراز ، نیشابور و سمرقند به رصد اجرام آسمانی مشغول بودند . ابوعبدلله محمد بن جابر بن سنان صابی بنانی (224- 317 ه ق ) و ابو حنیفه احمد بن داود دینوری از دیگر منجمان قرن سوم و چهارم هجری قمری بودند . در همین قرن علی بن عیسی اسطرلابی ، اسطرلاب های با ارزشی ساخت که هم اکنون در موزه های علوم نگهداری می شود . اسطرلاب ( اصطرلاب ) نام چند نوع آلت نجومی قدیمی است که برای بعضی اندازه گیری های نجومی و حل برخی مسائل علمی و نظری نجوم و احکام به کار می رفت . اسطرلاب مسطح خطی و کروی از انواع آن است .
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
خوارزمی یکی از بزرگترین عالمان زمان خود بود که در خوارزم ( خیوه کنونی ) متولد شد . وی یکی از منجمان دربار مامون خلیفه عباسی بود که گذشته از نجوم در ریاضی ، جغرافیا و تاریخ نیز تالیفاتی داشت . او هوچنین کتاب صوره الارض را که در آن متن و نقشه های جغرافیایی بطلمیوس آمده بود اصلاح کرد . از دیگر نویسندگان اسلامی پژوهنده در باب اسطرلاب می توان از قسطابن لوقا متوفای ( 300 ه ق ) و ابوریحان بیرونی ( 362 – 440 ه ق ) نام برد . همچنین عبدالرحمان صوفی ( 291 – 376 ه ق ) از منجمان بنام ایران زمین بود . وی از شاگردان عضدالدوله دیلمی بود و در ری زندگی می کرد از کتاب های او می توان به صورالکواکب و رساله ای در باب اسطرلاب اشاره کرد . در قرن چهارم هجری شاهد ظهور یکی از بزرگترین منجمان مسلمان به نام ابوجعفر محمد بن حسین خازن خراسانی بود . وی در دربار دیلمیان به ارصاد مشغول بود و از مهمترین آثار وی می توان به الالات العجیبه الرصدیه ، زیج الصفا ئح ، المدخل ال کبیر فی علم النجوم و سر العالمین اشاره کرد .در قرن ششم هجری غیاث الدین عمر بن ابراهیم نیشابوری معروف به خیام کارهای مهمی در نجوم عرضه داشت که مهمترین آنها اصلاح تقویم بود . در قرن هفتم دانشمند بزرگ اسلامی ابوجعفر نصیرالدین محمد بن حسن طوسی معروف به خواجه نصیرالدین طوسی ( 597 – 672 ه ق ) در صحنه علم نجوم ظاهر شد . وی مدتی در دستگاه اسماعیلیه در مصر بود و هنگام حمله هلاکوخان مغول به ایران برای نجات مسلمانان از خونریزی های آن مرد سفاک ، به خدمتش درامد و با تدابیری از خرابی ها و خونریزی های بیشتر جلوگیری کرد . سپس او را به ساخت رصدخانه ای در مراغه تشویق کرد . در همین قرن بود که محمد بن بکر راشد ابری اصفهانی در اصفهان نخستین تقویم مکانیکی دندانه دار را که مشخص کننده 354 روز سال و حالات ماه های قمری و تغییر مکان خورشید بود ، ساخت . در قرن نهم هجری الغ بیگ معروف به علائ الدوله رصد خانه معروف سمرقند را ساخت ( 824 ه ق ) . علم نجوم در اروپا علم و دانش مسلمانان در نجوم به تدریج به اروپا راه یافت . یکی از کسانی که در انتقال علم نجوم به اروپاییان نقش اساسی داشت ، آلفونس دهم بود . در سال 1546 میلادی در کشور دانمارک پسری به دنیا آمد که نام آن را تیکو گذاشتند و کشفیات بعدی او تحولی عظیم در علم نجوم پدید آورد . تیکو براهه (1546 – 1601 ) از کودکی به اختر شناسی علاقه فراوان داشت .و لذا در نوجوانی برای تحصیل به آلمان رفت . وی در سال 1572 نو اختری را در صورت فلکی ذات الکرسی کشف کرد . چندی بعد فردریک دوم ( 1534 – 1588 ) پادشاه دانمارک و نروژ ، جزیره کوچک ون در کنار ساحل جنوب غربی سوئد را برای تاسیس رصد خانه به وی واگذار کرد . پس از تاسیس رصد خانه ، تیکو بیست سال در آنجا به تحقیق و پژوهش و رصد مشغول شد .
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
در این دوران اندیشه های نیکولاس کوپرنیکوس یا کپرنیک (1473 – 1543 ) توجه دانشمندان به ویژه تیکو براهه را به خود جلب کرد. کپرنیک منجم لهستانی در دانشگاه کراکوف علم نجوم ، تحصیل کرد و سپس چند سالی را در ایتالیا گذرانید . وی در حدود سال 1500 در رم ریاضیات و نجوم تدریس می کرد . در سال 1512 به پروس شرقی رفت و آنجا سکنی گزید . مهمترین اثر کپرنیک کتاب گردش افلاک آسمانی بود . همچنین کتابی که در 1543 در بستر مرگ منتشر کرد به نام منظومه کپرنیک نام گرفت که سه پایه اساسی داشت :

1- خورشید و ستاره ها در فضا ثابت اند

2- سیارات از جمله زمین اجسام گردی ( کروی ) هستند که به دور خود گردش می کنند .

3- سیارات بر دوایری به دور خورشید میگردند .

هیات یا منظومه کپرنیکی ، نظریه هلیو سنتریک و یا به عبارتی خورشید مرکزی بود . کپرنیک شرح نظریه خود را در کتاب گردش افلاک آسمانی بیان داشت ، لیکن از ترس کلیسا آن را منتشر نکرد چرا که در کلیسا نظریه زمین مداری به عنوان یک اصل اساسی ترویج می شد .

چند سال بعد ، در کتابخانه صومعه ای وابسته به کلیسا ، کشیش جوانی به نام جوردانو برونو به نسخه ای از کتاب کوپرنیک دست یافت و به مطالعه آن پرداخت . برونودر روزهای اول با دیده نفرت آن را مطالعه می کرد ، اما رفته رفته به آن علاقه مند شد و پس از خواندن همه کتاب عمیقا نظریات کپرنیک را پذیرفت .

برونو با مطالعات بعدی خود به این نتیجه رسید که خورشید نیز حول محور دیگری گردش می کند و سیارات به آن چند تایی که بطلمیوس معتقد بود ختم نمی شود . بر خلاف کپرنیک ، برونو با جسارت به بیان عقاید خود ، که از نظر کلیسا کفر تلقی می شد ، پرداخت .

او از ترس ماموران کلیسا از کشوری به کشور دیگر گریزان بود . ابتدا به ژنو رفت سپس به پاریس و بعد از آن به لندن رفت اما سرانجام دستگیر و زندانی شد . بعد از هشت سال حبس برونو در دفاعیه آخر خود خیلی تند و صریح از عقایدش دفاع کرد و قضات برونو را جادوگر نامیدند و حکم سوزاندن وی در ملا عام صادر شد . میدان اصلی شهر رم که اینک مجسمه ای از برونو زینت بخش آن است ، شاهد زنده زنده سوزانده شدن کشیش جوان بود .

یوهانس کپلر ( 1571 – 1630 ) از شاگردان تیکو براهه ، منجم و ریاضی دان بود . او آلمانی بود ودر اواخر عمر تیکو براهه ، دستیار تیکو محسوب می شد . وی تمام جزییات و اندیشه ها و نظریات استاد خود را به دقت گوش داد اما همه آن را نپذیرفت . او در سال 1601 به سمت منجم و ریاضی دان سلطنتی منصوب شد و به تهیه جداول نجومی پرداخت .
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
ظهور گالیله
در این سال های سرنوشت ساز ، گالیلئو گالیلئی ( 1564 – 1642 ) معروف به گالیله ریاضی دان ، منجم و فیزیک دان ایتالیایی نیز در صحنه علم نجوم ظاهر شد . گالیله در شهر پیزای ایتالیا متولد شد و در همان شهر ابتدا به تحصیل پزشکی پرداخت ، ولی به زودی به ریاضیات و فیزیک کشیده شد . می گویند که در سن نوزده سالگی در کلیسای پیزا مدت نوسانات چراغ آویخته ای را با شمارش نبض خود اندازه گرفت و دریافت که طول مدت یک نوسان مقدار ثابتی است و به دامنه آن بستگی ندارد . وی از این راه قانون همزمانی نوسان ها را کشف کرد .

گالیله پس از چندی به استادی دانشگاه پیزا رسید و در مدت سه سالی که در این سمت انجام وظیفه می کرد (1589 – 1592 )تجربیاتی درباره قوانین حرکت اجسام به دست آورد و به نتایجی رسید که با گفته های مورد قبول ارسطو متناقض بود . گالیله این مطلب را دریافت که اجسام دارای وزن های مختلف ، با سرعت های مساوی و شتاب های یکسان سقوط می کنند . به گفته تاریخ نگاران وی این نظریه را با رها کردن اجسام مختلف از بالای برج پیزا به اثبات رسانید . گالیله از سال 1592 به تدریس در دانشگاه پادوا پرداخت و هجده سال در این سمت باقی ماند . در سال 1609 وی خبر یافت که یک عینک ساز هلندی به نام هانس لیپرشای ( متوفی 1619 ) دستگاه بصری بزرگ کننده ای ساخته است .

گالیله پس از آگاهی از اختراع لیپرشای تصمیم گرفت که نخستین دوربین نجومی را بسازد . و به زودی در این کار توفیق یافت . تلسکوپ اختراع مهمی بود زیرا سبب می شد که انسان به کوچکی زمین و عظمت عالم پی ببرد . البته تاریخ نگاران غربی معمولا لیپرشای را مخترع تلسکوپ می دانند ، درحالی که حقیقت آن است که ابن هیثم ( متوفی 430 ه ق ) نتایج تجربیات با آینه های کروی و سهمی شکل و اصول درشت نمایی عدسی ها وسایر پدیده های نوری را در کتاب المناظر خود آورده است . این کتاب در سال 1572به زبان لاتینی ترجمه شد و کپلر در مطالعات خود در شناخت نور از آن استفاده کرد .

گالیله در 7 ژانویه 1610 سه قمر سیاره مشتری را کشف کرد . اهله زهره و کلفهای خورشیدی ( لکه های خورشیدی ) را با دوربین خود دید و مورد مطالعه قرار داد . این مشاهدات صحت منظومه کپرنیکی را بر وی ثابت کرد ولی از ترس کلیسا که مخالفت با منظومه بطلمیوسی را کفر می دانست ، تا سال 1613 کتابی را که در مورد کلف های خورشیدی نوشته بود انتشار نداد .

گالیله در سال 1611 به رم رفت تا در دربار پاپ دوربین نجومی خود را نمایش دهد . در سال 1616 کلیسا یک بار دیگر علنا قبول نظریه کپرنیکی را مخالف ایمان دانست و سردمداران کلیسا گالیله را به رم احضار کردند.
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
تولد نیوتن فصل جدیدی را در پیشبرد علم و خصوصا نجوم بدنبال داشت . این داستان که با مشاهده فرو افتادن سیب از درخت ، نیوتن را به فکر درباره نیروی جاذبه واداشت حقیقت دارد . قسمتی از این درخت هنوز در انجمن ستاره شناسی سلطنتی نگهداری می شود . با این حال مدت بیست سال طول کشید تا نیوتن توانست نظریه مفصل خود را درمورد نیروی جاذبه ارائه دهد . نیرویی که بر تمام اشیا در حال حرکت در جهان وارد می شود . نیوتن می دانست که این نیروی جاذبه است که سیب را به سوی خود می کشد . ولی این سوال برای او مطرح بود که اگر زمین سیب را به سوی خود می کشد آیا به همان نحو ماه را نیز در آسمان می تواند به طرف خود بکشد ؟ این سوال نیز به نوبه خود باعث تعجب او شده بود که چرا ماه به دور زمین می گردد و زمین و سیارات دیگر هم به دور خورشید می گردند ، و در حالی که آنها با ریسمان یا زنجیر به هم وصل نشده اند ، پس چرا در مسیر مستقیم حرکت نمی کنند و به داخل فضا منحرف نمی شوند ؟
نیوتن مدت زیادی به تفکر پرداخت تا اینکه روشهای جدید ریاضی برای حل این مسئله به وجود آورد . او در این کار خود به شکلی همه جانبه مورد تشویق دوستش ادموند هالی ( 1656 _ 1742 ) قرار گرفت و از سه قانون کپلر به طور وسیعی کمک گرفت .

کشفیات نیوتن مهمترین گامی بود که تا ان زمان در راه پیشرفت ستاره شناسی برداشته شده بود . او مهمترین بخش تحقیق خود را به صورت سه قانون بیان کرد که به نام قانون گرانش عمومی شهرت یافت .

قانون گرانش یا جاذبه به معنای آن است که دو ماده در جهان یکدیگر را با نیرویی در امتداد خط واصل بین آنها جذب می کنند و شدت آن متناسب با اجرام آنها و نسبت عکس مجذور فاصله آنهاست . آنچه که در آن نمی توان تردید داشت این است که نیوتن ، علاوه بر ابداعاتش در ریاضی که به حل هزاران مسئله فیزیک و ریاضی کمک کرد ، در زمینه نجوم نیز به پیروزی های علمی خیره کننده ای رسید و به شهادت اکثر دانشمندان ، دید آدمی را نسبت به جهان دگرگون کرد .

نیوتن در سال 1671 دوربین بازتابی خود را به انجمن سلطنتی انگلستان ارائه داد که خود اختراع قابل توجهی بود . از کشفیات بزرگ دیگر قرن هفدهم کشف ستاره دنباله داری بود که ادموند هالی ، اختر شناس انگلستان ، آن را اعلام کرد .

در این قرن اولائوس رومر ( 1644 – 1710 ) ، منجم دانمارکی ، ثابت کرد که انتشار نور آنی نیست . وی که در سال های 1672 تا 1679 در رصدخانه پاریس دستیار بود ، مقدار تقریبی سرعت نور را به وسیله رصد خسوف اقمار مشتری حساب کرد .
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
تکامل و پیشرفت تلسکوپ ها که از زمان گالیله آغاز شده بود ، به تدریج بر همگان ثابت کرد که جهان نه تنها از منظومه خورشیدی بلکه از میلیون ها ستاره تشکیل شده است . اما این سوال مطرح شد که بزرگی منظومه خورشیدی چقدر باید باشد ؟ در سال 1671 جووانی دومینیکو کاسینی ( 1625 – 1712 ) اختر شناس ایتالیایی تبار فرانسوی نخستین کسی بود که فاصله مریخ از زمین را بدست آورد . با معلوم شدن این فاصله بدست آوردن فواصل دیگر سیارات منظومه شمسی از زمین هم میسر شد .

کاسینی چهار قمر از اقمار زحل را نیز کشف کرد . وی هنگامی که در دانشگاه بولونیا استاد نجوم بود ، ثابت کرد که مشتری حرکت وضعی دارد و سایه اقمار این سیاره را بر آن رصد کرد . پسرش ژاک کاسینی ( 1677 – 1756 ) نیز منجم بود . وی پابت کرد که ستارگان ثابت در واقع ثابت نیستند بلکه حرکت دارند . جالب اینجاست که پسر ژاک یعنی فرانسوا کاسینی و پسر او ژاک دومینیک کاسینی ( 1748 – 1845 ) نیز منجم بودند و بدین ترتیب چهار نسل از خاندان کاسینی رصد خانه پاریس را زیر نظر داشتند .

نظریه لاپلاس

می توان گفت که پس از نیوتن نظریه جدیدی درباره حرکات ماه و سیارات مطرح نشد ، اما با ظهور پیر سیمون مارکی دو لاپلاس ( 1749 – 1827 ) ریاضی دان و منجم فرانسوی در صحنه اختر شناسی ، تحول تازه ای در علم نجوم به وقوع پیوست .

لاپلاس درباره تشکیل زمین عقیده داشت که کره زمین میلیون ها سال پیش از کره مذاب خورشید جدا شده و در فضا به حرکت در آمده و سپس به مرور زمان رویه آن سرد و سخت و پستی و بلندی در آن پدید آمده است . چون دور زمین را بخار فراگرفته بود ، پس از مدتی ، باران های شدید و مداوم شروع به باریدن کرد و گودیهای زمین را پر ساخت . به این ترتیب دریا ها پدیدار شدند .

لاپلاس آثار متعددی چون نظام جهان ، رساله مکانیک آسمان ، فرضیه تحلیلی احتمالات و چند رساله فلسفی را به جهان علم عرضه کرد ، اما مهمترین کتاب وی همان کتاب نظام جهان است که در سال 1796 منتشر شد . او در این کتاب گفته است پس از آنکه سحابی چرخنده بزرگ مدت زیادی در فضا حرکت کرد ، گازهای فراوانی از آن جدا شدند و خورشید و ستارگان را تشکیل دادند ، آنگاه تکه هایی از سحابی کنده شدند و بر اثر نیروی گریز از مرکز به حرکت و چرخش خود ادامه دادند و کرات مستقل ، سیارات و اقمارشان را به وجود آوردند . این نظریه (( فرضیه سحابی )) نامیده شد .

نظریه لاپلاس از همان آغاز با مخالفت برخی از دانشمندان علم نجوم مواجه شد و برای مدت کوتاهی از اعتبار افتاد ، اما در قرن بیستم با اصلاحاتی اعتبار خود را به دست آورد .

ویلیام هرشل

نقشی که ویلیام هرشل ( 1738 – 1822 ) در پیشرفت علم اختر شناسی داشت نیز بسیار مهم بود . در دهه های آخر قرن هجدهم آنچه برای اختر شناسان اهمیت بسیار زیادی داشت تعداد ستارگان آسمان و چگونگی شمارش آنها بود . هرشل ابتدا تلسکوپ بزرگی به طول 12 متر ساخت و چون از پشت آن به آسمان نگریست متوجه شد که هزاران میلیون ستاره دیده می شوند و تلاش برای شمردن آنها اری محال است . پس تصمیم گرفت که با شمردن ستارگان معلوم کند که آیا تعداد آنها در بعضی قسمت های آسمان از بعضی قسمت های دیگر بیشتر است یا نه . وی برای این کار قطعه های کوچک یک اندازه ای را که به طور یکنواخت در تمام آسمان پراکنده بودند انتخاب کرد . تعداد 683 قطعه بود و او فقط ستاره های موجود در هر یک از قطعه های کوچک را شمرد . هرشل با این کار دریافت در هر قطعه ای که به راه شیری نزدیک تر است ستارگان بیشتری وجود دارد . کمترین تعداد ستارگان در قطعه هایی بودند که تا حد ممکن از راه شیری دور می شدند .

هرشل با تحقیقات وبررسی های دیگر به این نتیجه رسید که مجموعه ستارگانی که جهان را ساخته است شکل یک نان شیرمال را دارد . این مجموعه (( گالاکسی )) یا (( کهکشان )) نامیده شد . گالاکسی از واژه یونانی به معنای راه شیری گرفته شده است .

هرشل در ماه مارس 1781 سیاره اورانوس را که هر 84 سال یکبار به دور خورشید می گردد ، را کشف کرد . چند سال بعد وی تلسکوپ بزرگتری ساخت و به کمک آن تونست شش قمر زحل را کشف کند .
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
اختر شناسی در قرن نوزدهم
قرن نوزدهم ، عصر پیشرفت سریع علم اختر شناسی بود . ویلهلم بیر (1797 – 1850 ) ، منجم آلمانی ، رصد خانه ای ساخت و با کمک یکی از دوستان منجم خود هشت سال از عمرش را به مطالعه در سیماهای مختلف ماه مصروف داشت و با نهایت دقت ارتفاعات یکهزار از کوه های ماه را اندازه گیری کرد . در سال 1827 یوهان فوت لامونت ( 1805 – 1879 ) منجم اسکاتلندی ، در رصدخانه بوگنهاوزن آلمان به کار پرداخت . وی فهرستی از ستارگان شامل تقریبا 35000 ستاره را تهیه کرد .

دانشمند دیگری که در قرن نوزدهم در علم نجوم به موفقیت های بزرگی نایل شد ، سر جورج بیدل اری ( 1801 – 1892 ) منجم و ریاضی دان انگلیسی بود . وی در سال 1823 با مقام شاگرد اولی از دانشگاه کمبریج فارغ التحصیل شد . و به تدریس ریاضیات و نجوم پرداخت و در سال 1835 به کسب عنوان منجم سلطنتی مفتخر گردید و این سمت را برای مدت 45 سال عهده دار بود . وی جرم مخصوص متوسط زمین را تعیین کرد .

در همین دوران منجم جوان انگلیسی ، جان آدامز ( 1819 – 1892 ) مسئله بی نظمی حرکات اورانوس را مورد مطالعه قرار داد . وی در جستجوی سیاره ای بود که موجب اختلافات مزبور شود . هرچند این محاسبات با کمال دقت انجام شده بود اما دانشگاه کمبریج توجهی به محاسبات او نکرد . وی محاسباتش را همراه با ژان ژوزف لووریه ( 1811 – 1877 ) دانشمند فرانسوی درمیان گذاشت و مابقی محاسبات را در فرانسه انجام داد که آنجا مورد استقبال قرار گرفت و در سال 1846 با کشف سیاره نپتون اهمیت فوق العاده ای یافت .

ظهور اسکیا پارللی

آغاز قرن بیستم آغاز کشفیات جدید در علم نجوم بود که دانشمندان بسیاری در آن نقش داشتند .اما شاید بتوان گفت که هیچ دانشمندی مانند جووانی ویرجینیو اسکیا پارللی ( 1835 – 1910 ) اختر شناس ایتالیایی در پیشرفت این علم تلاش نکرد . اسکیا پارللی پس از آنکه تحصیلات خود را در دانشگاه تورین به پایان رسانید ، مدتی به آلمان و روسیه رفت و در این دو کشور به تکمیل معلومات خود پرداخت . وی پس از بازگشت به ایتالیا در رصد خانه ای در میلان مشغول به کار شد . و در سال 1860 به مدیریت آن منصوب گردید . او این مقام را تا هنگام کناره گیری از کار در سال 1900 عهده دار بود .وی در دهه هفتم قرن نوزدهم تحقیقات مهمی در باب دنباله دار ها انجام داد و ارتباط آن را با رگبار های شهابی به ثبوت رسانید . اسکیا پارللی نقشه پستی و بلندی مریخ را بر اساس تغییرات حاصله در طول ده سال تهیه کرد و در آن دره های عمیقی را که به صورت خطوط موازی دیده می شد کانال نامید . وی نام کانال را از این جهت بر دره ها نامید چون تصور می کرد کانال های مذکور به خاطر شکل منظمشان مصنوعا ایجاد شده اند .

معمای کانال های مریخ تا عصر فضا ادامه یافت تا اینکه با آغاز پرواز مارینر ها در سال 1965 انقلاب عظیمی در نجوم و علایم فضایی به وقوع پیوست . روسها نیز سفینه های مارس 1 ، مارس 2 و مارس 5 را در سال های 1971 و 1973 به فضا فرستادند که همه آنها اطلاعات با ارزشی درباره سیارات ، از جمله مریخ ، به زمین ارسال کردند .
کشور هلند نیز تا کنون اختر شناسان سخت کوش بسیار به جهان علم تحویل داده است . یکی از آنان یاکوبوس کاپتین ( 1851 – 1922 ) است که در سال 1878 استاد نجوم دانشگاه گرونیگلن شد . او همه تلاش خود را صرف مطالعه ستارگان نیمکره جنوبی کرد
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
گالیله در سال 1611 به رم رفت تا در دربار پاپ دوربین نجومی خود را نمایش دهد . در سال 1616 کلیسا یک بار دیگر علنا قبول نظریه کپرنیکی را مخالف ایمان دانست و سردمداران کلیسا گالیله را به رم احضار کردند.

تولد نیوتن فصل جدیدی را در پیشبرد علم و خصوصا نجوم بدنبال داشت . این داستان که با مشاهده فرو افتادن سیب از درخت ، نیوتن را به فکر درباره نیروی جاذبه واداشت حقیقت دارد . قسمتی از این درخت هنوز در انجمن ستاره شناسی سلطنتی نگهداری می شود . با این حال مدت بیست سال طول کشید تا نیوتن توانست نظریه مفصل خود را درمورد نیروی جاذبه ارائه دهد . نیرویی که بر تمام اشیا در حال حرکت در جهان وارد می شود . نیوتن می دانست که این نیروی جاذبه است که سیب را به سوی خود می کشد . ولی این سوال برای او مطرح بود که اگر زمین سیب را به سوی خود می کشد آیا به همان نحو ماه را نیز در آسمان می تواند به طرف خود بکشد ؟ این سوال نیز به نوبه خود باعث تعجب او شده بود که چرا ماه به دور زمین می گردد و زمین و سیارات دیگر هم به دور خورشید می گردند ، و در حالی که آنها با ریسمان یا زنجیر به هم وصل نشده اند ، پس چرا در مسیر مستقیم حرکت نمی کنند و به داخل فضا منحرف نمی شوند ؟

نیوتن مدت زیادی به تفکر پرداخت تا اینکه روشهای جدید ریاضی برای حل این مسئله به وجود آورد . او در این کار خود به شکلی همه جانبه مورد تشویق دوستش ادموند هالی ( 1656 _ 1742 ) قرار گرفت و از سه قانون کپلر به طور وسیعی کمک گرفت .

کشفیات نیوتن مهمترین گامی بود که تا ان زمان در راه پیشرفت ستاره شناسی برداشته شده بود . او مهمترین بخش تحقیق خود را به صورت سه قانون بیان کرد که به نام قانون گرانش عمومی شهرت یافت .

قانون گرانش یا جاذبه به معنای آن است که دو ماده در جهان یکدیگر را با نیرویی در امتداد خط واصل بین آنها جذب می کنند و شدت آن متناسب با اجرام آنها و نسبت عکس مجذور فاصله آنهاست . آنچه که در آن نمی توان تردید داشت این است که نیوتن ، علاوه بر ابداعاتش در ریاضی که به حل هزاران مسئله فیزیک و ریاضی کمک کرد ، در زمینه نجوم نیز به پیروزی های علمی خیره کننده ای رسید و به شهادت اکثر دانشمندان ، دید آدمی را نسبت به جهان دگرگون کرد .

نیوتن در سال 1671 دوربین بازتابی خود را به انجمن سلطنتی انگلستان ارائه داد که خود اختراع قابل توجهی بود . از کشفیات بزرگ دیگر قرن هفدهم کشف ستاره دنباله داری بود که ادموند هالی ، اختر شناس انگلستان ، آن را اعلام کرد .

در این قرن اولائوس رومر ( 1644 – 1710 ) ، منجم دانمارکی ، ثابت کرد که انتشار نور آنی نیست . وی که در سال های 1672 تا 1679 در رصدخانه پاریس دستیار بود ، مقدار تقریبی سرعت نور را به وسیله رصد خسوف اقمار مشتری حساب کرد .

تکامل و پیشرفت تلسکوپ ها که از زمان گالیله آغاز شده بود ، به تدریج بر همگان ثابت کرد که جهان نه تنها از منظومه خورشیدی بلکه از میلیون ها ستاره تشکیل شده است . اما این سوال مطرح شد که بزرگی منظومه خورشیدی چقدر باید باشد ؟ در سال 1671 جووانی دومینیکو کاسینی ( 1625 – 1712 ) اختر شناس ایتالیایی تبار فرانسوی نخستین کسی بود که فاصله مریخ از زمین را بدست آورد . با معلوم شدن این فاصله بدست آوردن فواصل دیگر سیارات منظومه شمسی از زمین هم میسر شد .

کاسینی چهار قمر از اقمار زحل را نیز کشف کرد . وی هنگامی که در دانشگاه بولونیا استاد نجوم بود ، ثابت کرد که مشتری حرکت وضعی دارد و سایه اقمار این سیاره را بر آن رصد کرد . پسرش ژاک کاسینی ( 1677 – 1756 ) نیز منجم بود . وی پابت کرد که ستارگان ثابت در واقع ثابت نیستند بلکه حرکت دارند . جالب اینجاست که پسر ژاک یعنی فرانسوا کاسینی و پسر او ژاک دومینیک کاسینی ( 1748 – 1845 ) نیز منجم بودند و بدین ترتیب چهار نسل از خاندان کاسینی رصد خانه پاریس را زیر نظر داشتند .

نظریه لاپلاس

می توان گفت که پس از نیوتن نظریه جدیدی درباره حرکات ماه و سیارات مطرح نشد ، اما با ظهور پیر سیمون مارکی دو لاپلاس ( 1749 – 1827 ) ریاضی دان و منجم فرانسوی در صحنه اختر شناسی ، تحول تازه ای در علم نجوم به وقوع پیوست .
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


#
لاپلاس درباره تشکیل زمین عقیده داشت که کره زمین میلیون ها سال پیش از کره مذاب خورشید جدا شده و در فضا به حرکت در آمده و سپس به مرور زمان رویه آن سرد و سخت و پستی و بلندی در آن پدید آمده است . چون دور زمین را بخار فراگرفته بود ، پس از مدتی ، باران های شدید و مداوم شروع به باریدن کرد و گودیهای زمین را پر ساخت . به این ترتیب دریا ها پدیدار شدند .
لاپلاس آثار متعددی چون نظام جهان ، رساله مکانیک آسمان ، فرضیه تحلیلی احتمالات و چند رساله فلسفی را به جهان علم عرضه کرد ، اما مهمترین کتاب وی همان کتاب نظام جهان است که در سال 1796 منتشر شد . او در این کتاب گفته است پس از آنکه سحابی چرخنده بزرگ مدت زیادی در فضا حرکت کرد ، گازهای فراوانی از آن جدا شدند و خورشید و ستارگان را تشکیل دادند ، آنگاه تکه هایی از سحابی کنده شدند و بر اثر نیروی گریز از مرکز به حرکت و چرخش خود ادامه دادند و کرات مستقل ، سیارات و اقمارشان را به وجود آوردند . این نظریه (( فرضیه سحابی )) نامیده شد .

نظریه لاپلاس از همان آغاز با مخالفت برخی از دانشمندان علم نجوم مواجه شد و برای مدت کوتاهی از اعتبار افتاد ، اما در قرن بیستم با اصلاحاتی اعتبار خود را به دست آورد .

ویلیام هرشل

نقشی که ویلیام هرشل ( 1738 – 1822 ) در پیشرفت علم اختر شناسی داشت نیز بسیار مهم بود . در دهه های آخر قرن هجدهم آنچه برای اختر شناسان اهمیت بسیار زیادی داشت تعداد ستارگان آسمان و چگونگی شمارش آنها بود . هرشل ابتدا تلسکوپ بزرگی به طول 12 متر ساخت و چون از پشت آن به آسمان نگریست متوجه شد که هزاران میلیون ستاره دیده می شوند و تلاش برای شمردن آنها اری محال است . پس تصمیم گرفت که با شمردن ستارگان معلوم کند که آیا تعداد آنها در بعضی قسمت های آسمان از بعضی قسمت های دیگر بیشتر است یا نه . وی برای این کار قطعه های کوچک یک اندازه ای را که به طور یکنواخت در تمام آسمان پراکنده بودند انتخاب کرد . تعداد 683 قطعه بود و او فقط ستاره های موجود در هر یک از قطعه های کوچک را شمرد . هرشل با این کار دریافت در هر قطعه ای که به راه شیری نزدیک تر است ستارگان بیشتری وجود دارد . کمترین تعداد ستارگان در قطعه هایی بودند که تا حد ممکن از راه شیری دور می شدند .

هرشل با تحقیقات وبررسی های دیگر به این نتیجه رسید که مجموعه ستارگانی که جهان را ساخته است شکل یک نان شیرمال را دارد . این مجموعه (( گالاکسی )) یا (( کهکشان )) نامیده شد . گالاکسی از واژه یونانی به معنای راه شیری گرفته شده است .
go fly your kite
[تصویر: 6hm4oegsbz413do844.jpg]


 
 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

اخبار فناوری اطلاعات | نرم افزار املاک | نرم افزار رستوران | نرم افزار تاکسی سرویس | نرم افزار رستوران | دانلود نرم افزار مطب | دانلود نرم افزار تاکسی سرویس | مجله پزشکی آسان طب | اتوماسیون پزشکی | نرم افزار دفترچه تلفن نرم افزار چاپ چک نرم افزار رستوران نرم افزار فست فود نرم افزار کافی شاپ نرم افزار تاکسی سرویس نرم افزار نمایشگاه خودرو نرم افزار املاک نرم افزار هتلداری نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار انبارداری نرم افزار حسابداری فروشگاه نرم افزار وکالت مجله اینترنتی پارسی وان | مجله اینترنتی زیگیل | خرید بک لینک | خرید رپورتاژ | سینما تئاتر مای استیج | یک مهاجر | دنیای مهاجرت | مجله گردشگری کاروان | وردپرس دانلود | مجله تفریحی تندیس فان | نرم افزار Software | جوک جدید | اخبار هنر | اخبار کامپیوتر | سایت پزشکی | فروشگاه اینترنتی | سایت خبری | اندروید سه | مجله کامپیوتری | تم کد | مجله اینترنتی وبدون | سایت تفریحی تک لایو | مجله سرگرمی سایت پزشکی دکتر طب | فرتکست | مجله پزشکی نت سلامت | کافه ایرونی | مجله خندانک | مجله اینترنتی فان استار | مجله من | مجله اینترنتی دونیمه | مجله اینترنتی بردیا | فاینال مد | فرهنگیا | نامبروان | جان نو | مگفر | مجله 24 | نیمچه | تک پدیا | آیناز وب | مطالب بیست | میهن اسکای | نیک آنلاین | شینار | وطنی ها | طب جدید | هوای تازه | آاقای گل | برترین مطالب | دایی رضا | فارس پدیا | آجودانیه | چارشنبه | فانیفا | قارپوز | گوهرمند | گل بهار | جهان من | جوان امروز | کالچر | مه آذین | مجله سبز | مگناب | دنیای نت | نیک اندیشه | نیکاندوست | نیک پاتوق | ازبک | پارمینو | پیک آبی | پورتال من | راز آلود | روسپید | رشد نگر | رویای زندگی | شورانگیز | سیمای وب | نتیها | تاپکده | وب دوستان | ویکی وان | یکناز | زرچوب | زردقناری | عصرطلایی | فرتورز | آموزش گیتار | مایادانلود | | دکتر CMS | سایت آموزش گیتار | رایان درمان | پارسیان گشت | ایران کافه | گیتی بوک | مجله فراتوریسم | فراتوریسم | دکتر آسان دنت | آسان دنت | مجله گردشگری افراگشت | افراگشت | هشت گام | فرکافی | میهن تاج | مجله پزشکی رایان درمان | موج سینما | تیزباد | برفانک | کافه داران | کینگ دانلود | هتل آپارتمان مشهد

درباره خانه

ایران تاک | انجمن گفتگوی ایرانیان