امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افزايش راندمان ويندوز
#
بخش اول
ترافيك سرويس مرورگر ( Browser Service )
سرويس مرورگر همان سرويس در دنياي ويندوزهاي مبتني بر NT ( XP.Win2k.NT و ...) است كه كار به هنگام سازي ليستي از كامپيوترهاي شبكه را انجام ميدهد و اين ليست را براي كامپيوترهايي كه به شكل مرورگر طراحي شده اند مي فرستد. اگر اين سرويس را متوقف نماييد اين ليست به هنگام و به روز نمي شود و مثلا اگر كامپيوتري هم اينك وارد شبكه شده و يا از آن خارج شود نمي توان به راحتي از حضور آم مطلع گرديد. اين سرويس را مي توان در ويندوز XP و غيره با نام Computer Browser ملاحظه نمود. به گفته شركت مايكروسافت مي توانيد انتظار داشته باشيد كه سرويس مرورگر در كامپيوترهاي مبتني بر NT در حدود12% ترافيك Client-to-server-to-server, server را به وجود اورد. از اين رو اصلاح و بهينه سازي اين سرويس كمك بزرگي به راندمان شبكه نموده و توان پردازش سيستم هاي موجود در شبكه را زياد ساخته و از ترافيك شبكه مي كاهد. نحوه كار به اين صورت است كه هر كدام از سيستم هاي واقع در شبكه كه يك قسمت از سرور مايكروسافت (Server componen را اجرا مي كند مثل NTs Server Service يا مثلا file & print sharing for Microsoft Network Winqn s خود را از طريق پخش خبري ( BroadCast ) به مرورگر اصلي (Domian ) اطلاع مي دهد. منظور از پخش خبر يعني به صورت يك خبر وضعيت خود را در سراسر شبكه منتشر مي نمايد. سرور موجود در شبكه يا همان مرورگر اصلي اين خبر را به هنگام بوت شدن ارسال مي كند و بعد به طور مرتب در فاصله زماني مشخصي كه شما تعيين كرده ايد اين كار را ادامه مي دهد. اگر مرورگر اصلي بعد از سه دوره اطلاع (Announcement ) متوالي از سرور خبري نشنود( يا از سرور اطلاعي به دست نياورد) فرض مي كند كه سرور از خط خارج شده( Offline ) و سرور مورد نظر را از ليست سرورش حذف مي كند. ترافيك خبري از روترها نمي گذرند (Traverse ). به طوريكه اگر شما روي شبكه تان چندين زير شبكه يا Subnet داشته باشيد هر كدام از آنها يك ( Master MB Browser ) دارند. هر زير شبكه اي مسئول تهيه (Compile ) يك ليست سرور براي زيرشبكه اش و عبور اين ليست به مرورگر اصلي حوزه مي باشد. (صرفنظر از تعداد زيرشبكه هايي كه در شبكه وجود دارد. هر حوزه فقط يك مرورگر اصلي حوزه دارد) بعد از اين كه DMB ( Domain Master Browser ) ليست سرورها را دريافت نمود يك ليست را به هر مرورگر اصلي زيرشبكه بر مي گرداند. ترافيك ميان MB و DMB از پيام هاي ارسالي تشكيل شده است. MB و DMB از فايل هاي LMHosts و يا WINS براي كشف يك آدرس IP ديگر استفاده مي كنند.
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
ترافيك سرور
به طور پيش فرض سرور وضعيت خود را به زير شبكه اش در هر 12 دقيقه اطلاع مي دهد. اين كار به طور مرتب به هر مرورگر اصلي زير شبكه اجازه مي دهد تا يك ليست معيني از تمام سرورهاي بدون زير شبكه را نگه دارد. به هر حال تكرار اين كار مقدار زيادي ترافيك خبري به وجود مي آورد . اگر شما يك شبكه مطمئن داشته باشيد فواصل زماني نشر خبر را افزايش دهيد تا تكرار انتشار خبر سرور را كاهش دهيد. مدخل تنظيم اين تكرار در ويندوزهاي مبتني بر NT به نام Announce مي باشد. در هر ماشين NT اي كه يك جزء سرور را اجرا مي كند يك مدخل به نام Announce از نوع DWORD در مسير زير درست نماييد:
HKLM\System\Current
ControlSet\Services\LanmanSerwer\Parameters\Announce
مقدار زمان بر حسب ثانيه كه كامپيوترها= (DWORD ) وضعيت شان را خبر مي دهند. مقدار پيش فرض 12 دقيقه مي باشد كه اگر در شبكه شما سرور قابل اطمينان و محكمي وجود داشته بهتر است اين مدت زمان را افزايش دهيد تا ترافيك شبكه را كاهش دهيد مثلامقدار 3600 Sec ثانيه براي سرورهايي كه در اكثر اوقات به طور شبانه روز روشن هستند مقدار مناسبي مي باشد. اين مقدار بر روي شبكه هاي نامطمئن يا محيط هايي كه در آن سرورها به طور منظم Online و Offline مي شوند باعث بروز مشكلاتي مي شود. مثلا به اين صورت كه اگر سرور مرتبا خاموش و روشن مي شود مقدار مدخل فوق مي تواند باعث شود كه سيستم هاي موجود در شبكه پس از يك ساعت از وجود اين سرور مطلع گردند كه به طور پيش فرض اين مقدار 12 دقيقه مي باشد.
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
ترافيك مرورگر اصلي
مرورگرهاي اصلي زير شبكه ليست سرورشان را در هر 15 دقيقه به DMB مي فرستند و DMB نيز ليست سرور اصلي را در هر 12 دقيقه به مرورگرهاي اصلي زيرشبكه مي فرستند. مي توان مدت زمان برقراري ارتباط با DMB را براي خطوط كند تنظيم نمود. براي اين كار در مسير زير كليد كنيد Masterperiodicity را تغيير دهيد. اين مقدار مدت زماني است كه مرورگر اصلي قبل از اتصال به DMB منتظر مي ماند.
HKLM\System\C.C.S\Services\Browser\parameters\Masterper\iodicity(DWORD)=900 Sec
- اگر مقدار بزرگتري وارد نماييد، ترافيك شبكه را كم مي كنيد. اما ليست سرور شما كمي قديمي مي ماند.
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
همزماني بين كنترل كننده حوزه و سرويس مرورگر (Browser Service )
عمده ترافيك شبكه به دليل همزمان سازي كنترولر حوزه و سرويس مرورگر مي باشد. هر وقت تغييري در بانك SAM در كنترول اصلي حوزه يا PDC ايجاد كنيد ويندوزهاي مبتني بر NT مي بايستي يك كپي از آن را به كنترولريدكي حوزه يا BDC ارسال نمايند. بانك SAM در دايركتوري System32\Config ذخيره مي شود. – هر بانك يك شماره ترتيب ارتقا(USN ) يا توالي به هنگام سازي . دارد كه NTR (از كلمه NT به جاي ويندوزهاي NT. Win2000 . XP و Win2003 براي تعيين Syne . بانك PDC در نسخه بانك BDC استفاده مي كند. PDC يك ليست از USN ها را براي هر بانك BDC S SAM نگه مي دارد.
- به طور مرتب PDC بانك SAM را چك مي كند تا ببيند از آخرين دفعه همزماني بانك با BDC تغييري روي داده يا خير؟ اگر تغييري روي نداده باشد مدت شخصي صبر مي كند و مجددا كار چك كردن را تكرار مي كند. اگر تغييري روي داده باشد يك پيغام به تمام BDC هايي كه USN آن ها با USN آن فرق مي كند مي فرستند. اگر USN تغيير كرده باشد. BDC آن را با بانك خودش مقايسه مي كند تا كوچكترين بانك را كه بايستي عوض شود پيدا كند و سپس تغييرات را از Change log مي خواند. چندين مدخل رجيستري وجود دارند كه مي توان آنها را براي افزايش كارايي شبكه تغيير داد كه در مسير زير قرار دارند:
HKLM\System\C.C.S.\Services\parameters مدخل pulse جهت تنظيم مدت زماني است كه PDC. بانك SAM را براي تغييرات چك مي كند. پيش فرض آن 5 min است. مدت زمان اين مدخل را مي توان زياد كرد. به خصوص وقتي كه خطوط كم سرعت و مي دانيد كه تغييرات بانك شما خيلي كم است.
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
- نكته: فايلي به نام SAM در ويندوزهاي مبتني بر NT جهت نگهداري موارد امنيتي مثل نام كاربر و رمز ويندوز و در مواردي از اين دست و نيز حساب هاي مربوط به كامپيوترهاي شبكه در سرور استفاده مي شود. از اين رو اگر مثلا كاربري از سرور حذف شود مي بايستي به مابقي سرورها و سيستم ها اطلاع داده شود تا مثلا سرورهاي تابع سرور X بتوانند از اين تغييرات مطلع شوند.
- اگر مدت زمان بررسي را عوض كنيد. ممكن است نياز به تغيير اندازه Change Log هم داشته باشيد. چون اصلا هم زماني و نسخه برداري توسط PDC فقط با بخش كوچكي از تغييرات درون بانك صورت مي گيرد. اگر لحظه اي فرا برسد كه اين بافر پر باشد و تغييرات زياد باشد PDC به طور خودكار اين تغييرات را درون بانك BDC كپي مي كند.
- اندازه بافر به طور پيش فرض 64KB است كه براي حدود 2000 ركورد در SAM مناسب است زيرا اكثر تغييرات مدخل هايي با 32b بايت صورت مي گيرند. اگر بيش از 2000 تغيير در SAM داشته باشيد اندازه بافر را زيادتر كنيد تا عمل همزماني سازي كامل انجام شود.
- اگر تغييرات زيادي نداريد براي آزاد كردن حافظه مي توان اندازه اين بافر را كاهش داد. براي اين كار به مسير فوق رفته و كليد زير را درست كنيد:
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
اندازه دلخواه بر حسب كيلوبايت =(DWORD ) ChangeLogSize
- اگر شبكه اي بزرگ داشته باشيد،كليد ديگري وجود دارد كه سرعت رسيدن همزمان ها را به BDC افزايش مي دهد. براي جلوگيري از ايجاد گلوگاه (Buttleneck ). به طور پيش فرض PDC پيامهاي ارسالي را براي BDC.20 مي فرستد. فقط پس از همزمان سازي BDC.20 اول،پيغام براي PDC هاي ديگر ارسال مي شود. شما مي توانيد تعداد BDC هايي را كه در يك گروه 20 تايي قرار مي گيرند از طريق مدخل Pulse Concurrency عوض نماييد.
- افزايش تعداد BDC .ها سرعت همزماني در شبكه را بالا مي برد وليكن كاهش اين تعداد احتمال ايجاد گلوگاه و مشكل در شبكه را كاهش مي دهد. منظور از گلوگاه محدودشدن خطوط شبكه و باريك شدن پهناي باند جهت استفاده است.
- مدخل ديگري براي افزايش راندمان شبكه وجود دارد. اگر PDC پس از فاصله زماني مشخص شده در مدخل Pulse . هيچ تغييري در بانكش مشاهده نكنيد هيچ پيامي به BDC اش نمي فرستد. اگر PDC يك بهنگام سازي بانك را در فاصله زماني ديگري كه توسط مدخل Pu1semaximum معلوم مي شود نفرستد، پيامي را براي تمامي BDC ها مي فرستد و به آنها مي گويد هنوز در حال انجام عمليات بررسي قرار داد. مقدار پيش فرض اين مدخل 7200 Sea ثانيه مي باشد. اگر PDC شما از خطوط كند WAN استفاده مي كند با افزايش اين مقدار مي توان جلوي ترافيك غيرضروري را گرفت. بسياري از راهبران شبكه اين مدخل را بهينه مي كنند تا ترافيك عبوري از روترهاي ISDN كم شود.
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
چگونه مي توان فايل هاي بهنگام سازي و درايورهاي جديد براي دستگاهها را كه اصطلاحا Update files ناميده مي شوند در جايي ذخيره و بعد نصب و استفاده نمود؟
- در ويندوز مي توان با كليلك بر روي منوي Windows Update به سايت ويندوز وارد شد و پس از آغاز فرايند صفحه اي جستجو صفحه اي ظاهر مي شود كه به شما فايل هاي وصله اي و درايورهاي جديد براي سخت افزارهاي تان را در صورت نياز نشان مي دهد. پس از پذيرفتن اين فايل ها و كليك كردن بر روي دكمه Update و پذيرفتن قوانين مربوط به حق كپي و غيره سيستم شروع به بهنگام شدن مي كند و اين فايلها به طور موقت بر روي سيستم شما ذخيره و سپس فرايند نصب آغاز مي شود. حتما پس از نصب ويندوز عمل بروزسازي را انجام دهيد و سيستم خود را از نظر برخورداري از درايورهاي جديد فايل هاي حياتي كه شكافهاي ورود به سيستم توسط خرابكاران را مي بندند و فايل هايي كه مشكلات مربوط به برنامه ها و سرويس هاي نصب شده بر روي Update را بر روي ويندوز خود مشاهده نكرديد مي توانيد دستور Wupdmgr.exe را از طريق منوي RUN اجرا نماييد و به سايت ارتقا ويندوز وارد شويد. اما سئوال اينجاست كه چگونه مي توان كاري كرد كه اين فايل هاي ارتقاء سيستم و درايورها را جوري از اين سايت برداشت كرد كه قابل استفاده براي ديگر كامپيوترهاي شبكه و يا جاهاي ديگري باشد. زيرا عمل به هنگام سازي پس از اتمام كار فايل هاي مورد نظر را در اختيار شما قرار نمي دهد. براي خواندن و ذخيره اين فايل ها و برنامه ها مراحل زير را دنبال نماييد:
1- ابتدا يك دايركتوري براي اين كار در جايي درست نماييد.
2- سپس بر روي Windows Update Catalog كليك نماييد.
3- از ميان دو گزينه يكي را بپذيريد:
Fine Updates for Microsoft Winsows Operating System
Fine Driver Updates for Hardware Denrivers
4- در صفحه اي كه ظاهر مي شود نوع سيستم عامل خود را بپذيريد و نيز زبان مورد استفاده را و بعد كليك بر روي Search .
5- در صفحه بعدي چند طبقه از گزينه ها ديده مي شود. گزينه مورد نظر را پيدا كنيد.
6- از ليست اقلام جهت بارگيري آن طبقه انتخابي موارد را Add نماييد.
7- پس از انتخاب موضوع گزينه Go To Download Basket را بپذيريد.
8- در قسمت مربوط به محل ذخيره بر روي Browse كليك كرده و محل ذخيره را بپذيريد.
9- روي دكمه Download Now فشار دهيد.
10- از صفحه ظاهر شده Accept را بپذيريد.
11-كار خواندن شروع مي شود كه پس از اتمام كار مي توان آن ها را نصب نمود.
- نكته اين كه قبل از شروع اين اعمال. ابتدا از طريق گزينه personalized… كه در See Also قرار داد مورد Windows Update Catalog را اضافه نماييد.
- نكته ديگر درباره ذخيره فايل هاي Update ويندوز يا فايل هاي ارتقا IE اين است كه محل ذخيره آن ها به قرار زير است:
اگر فرض كنيم دايركتوري مورد نظرتان جهت ذخيره فايل هاي ارتقاء D:\Updates باشد خواندن اجزاي نرم افزاري انتخابي شما زير دايركتوري به شكل زير درست مي نماييد:
\[Software]\[Local]\[platform]\[packageName].[package Version]
- اگر فايل هاي مربوط به درايورهاي دستگاه ها را بارگيري نماييد.دايركتوري به شكل زير ايجاد مي شود:
\[Driver]\[Local]\[platform]\[packageName].[package Version]
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
تا چند حرف را مي توان در يك شبكه كامپيوتري براي نام كامپيوترها استفاده نمود؟
در يك شبكه كامپيوتري اگر بر روي سيستمي پروتكل TCP\IP نصب شده باشد نام كامپيوتر مي تواند تا 6 به توان 3 حرف را به كار بگيرد. وليكن در غير اينصورت اگر از اين پروتكل استفاده نكنيد تا 15 حرف را مي توان براي نام كامپيوترها به كار گرفت. و نيز اسامي گروه هاي كاري نيز حداكثر تا 15 حرف را مي گيرند
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
چگونه دو سرور با چهار IP هاي متفاوت را مي توان به همديگر معرفي نمود؟
جهت انجام اين كار ابتدا اين طور در نظر مي گيريم كه سرور اول به نام A باشد و آدرس IP هاي 192.29.0.14 باشد جهت مشاهده همديگر اين دو سرور مي بايستي از وجود همديگر مطلع باشند تا از طريق اجراي فرمان Ping بتوان ارتباط ميان آن دو را بررسي كرد. براي اين كار در سرور A . آدرس IP سرور B را به صورت دروازه تعريف كنيد و در سرور B . آدرس هاي IP اي سرور A را به صورت Gateway قرار دهيد. بعد از اين كار آن دو مي توانند همديگر را مشاهده نمايند.
اما اين كه چطور مي توان. مجوز استفاده از سرور مثلا B را به كاربران سرور A داد از طريق دو منوي زير انجام مي گيرند:
- Trusting Domain : حوزه اي مثل حوزه سرور B را گويند كه كاربران حوزه هاي ديگر قصد مشاهده منابع اش را دارند.
- Trusted Domain : حوزه اي مثل حوزه سرور A كه كاربران را جهت ورود بررسي كرده و اين كاربران در حقيقت در آن تعريف شده اند.
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
#
چگونه مي توان اندازه حافظه مجازي Virtual Memory يا Pagefile را از راه دور تغيير داد؟
براي اين كار از طريق ماشين مورد استفاده تان به كامپيوتر راه دور وصل شويد اگر از ارتباط آن ها مطمئن هستيد فرمان RegEdit را اجرا نماييد و از طريق منوي فايل به كامپيوتر ديگري كه مورد نظرتان است وصل شويد سپس در كليد هاي رجيستري ماشين مثلا x به مسير زير وارد شويد:
HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Session\Manager\Memory Management\PagingFile(REG-Multi SZ)=><
-اين موضوع از نوع REG-MULTI-SZ مي باشد.
- براي مثال اگر قصد ذخيره Pagefile بر روي درايو c را داشته باشيد و حداقل فضاي آن 120 MB و حداكثر آن 140 MB باشد. مي توان متغير يا مدخل فوق را به قرار زير تغيير داد:
PagingFile(REG-MULTI-SZ)=C:\pagefile.sys120140
اگر خط ديگري داشته باشيد. مثلا مقدار ديگري بر روي پارتيشن D مي بايستي آن را در خط بعد ذكر نماييد.
- حال دستور زير بدون امتحان فضاي لازم روي ماشين راه دور اين كار را انجام مي دهد:
REG Update
HKLM\System\C.C.S\Control\SessionManager\Memory\Management\paginFiles =; C:\Pagefile.sys \ 20140\\Server.INC-Zamani.com
زندگی به من آموخت

که همیشه منتظر حمله احتمالی کسی باشم
که به او محبت فراوانی کرده ام
 
 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

اخبار فناوری اطلاعات | نرم افزار املاک | نرم افزار رستوران | نرم افزار تاکسی سرویس | نرم افزار رستوران | دانلود نرم افزار مطب | دانلود نرم افزار تاکسی سرویس | مجله پزشکی آسان طب | اتوماسیون پزشکی | نرم افزار دفترچه تلفن نرم افزار چاپ چک نرم افزار رستوران نرم افزار فست فود نرم افزار کافی شاپ نرم افزار تاکسی سرویس نرم افزار نمایشگاه خودرو نرم افزار املاک نرم افزار هتلداری نرم افزار مطب نرم افزار دندانپزشکی نرم افزار انبارداری نرم افزار حسابداری فروشگاه نرم افزار وکالت مجله اینترنتی پارسی وان | مجله اینترنتی زیگیل | خرید بک لینک | خرید رپورتاژ | سینما تئاتر مای استیج | یک مهاجر | دنیای مهاجرت | مجله گردشگری کاروان | وردپرس دانلود | مجله تفریحی تندیس فان | نرم افزار Software | جوک جدید | اخبار هنر | اخبار کامپیوتر | سایت پزشکی | فروشگاه اینترنتی | سایت خبری | اندروید سه | مجله کامپیوتری | تم کد | مجله اینترنتی وبدون | سایت تفریحی تک لایو | مجله سرگرمی سایت پزشکی دکتر طب | فرتکست | مجله پزشکی نت سلامت | کافه ایرونی | مجله خندانک | مجله اینترنتی فان استار | مجله من | مجله اینترنتی دونیمه | مجله اینترنتی بردیا | فاینال مد | فرهنگیا | نامبروان | جان نو | مگفر | مجله 24 | نیمچه | تک پدیا | آیناز وب | مطالب بیست | میهن اسکای | نیک آنلاین | شینار | وطنی ها | طب جدید | هوای تازه | آاقای گل | برترین مطالب | دایی رضا | فارس پدیا | آجودانیه | چارشنبه | فانیفا | قارپوز | گوهرمند | گل بهار | جهان من | جوان امروز | کالچر | مه آذین | مجله سبز | مگناب | دنیای نت | نیک اندیشه | نیکاندوست | نیک پاتوق | ازبک | پارمینو | پیک آبی | پورتال من | راز آلود | روسپید | رشد نگر | رویای زندگی | شورانگیز | سیمای وب | نتیها | تاپکده | وب دوستان | ویکی وان | یکناز | زرچوب | زردقناری | عصرطلایی | فرتورز | آموزش گیتار | مایادانلود | | دکتر CMS | سایت آموزش گیتار | رایان درمان | پارسیان گشت | ایران کافه | گیتی بوک | مجله فراتوریسم | فراتوریسم | دکتر آسان دنت | آسان دنت | مجله گردشگری افراگشت | افراگشت | هشت گام | فرکافی | میهن تاج | مجله پزشکی رایان درمان | موج سینما | تیزباد | برفانک | کافه داران | کینگ دانلود | هتل آپارتمان مشهد

درباره خانه

ایران تاک | انجمن گفتگوی ایرانیان