• 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
استاد حبيب الله بديعی
ارسال: #1

استاد حبيب الله بديعی موسيقيدان برجسته ايرانی, آهنگساز و ويلونيست, فرزند على محمد, به تاريخ 4 فروردين 1312 در


[تصویر:  habibb.jpg]

سرزمين اسپهبدان, استان هنرپرور مازندران در شهر سوادكوه در خانواده ای هنر دوست به دنيا آمد . پدر وی از خرده مالکان منطقه بوده و دوتار می نواخت. دوساله بود که خانواده اش به ساری نقل مکان کرد. کشش و علاقه وی به موسيقی از دوران خردسالی همگان را شگفت زده کرده بود. (حتی شماليها را که موسيقی بخشی از زندگی روزمره شان را تشکيل داده و شايد در هيچ جای ايران به اندازه شمال, موسيقی اينقدر با کار و زندگی مردم (به ويژه در روستاها) اجين نشده باشد. گاه موسيقی به عنوان يک ابزار برای تسهيل کارهای سخت به کار گرفته می شود, مگر ميشود هنگام نشای برنج و چيدن برگ چای آواز نخواند, گاه طبيعت موسيقيايی شده و آدميان را به خود می کشد, مانند زمانی که از کوبش دانه های باران بر سقفهای حلبی سمفونی باران خلق می شود . چگونه می توان آواز نخواند در آن هنگام که فضا مملو از رايحه بهار نارنج می گردد و...). بديعى در گفتگو با شاپور بهروزى در مرداد 1366 می گويد : " شش ساله بودم.يك گرامافون كوك قديمى در طبقه ى بالاى منزل داشتيم. تعداد زيادى از صفحات قمر و بديع زاده و تاج اصفهانى و ويلون صبا از جمله قطعه ى زنگ شتر استاد در ميان اين صفحات بود.بيشتر اوقات پنهانى به طبقه ى فوقانى مى رفتم و دور از چشم اغيار به اين صفحات گوش مى دادم و شيدا و مسعور نواهاى سحر انگيز آن مى شدم. البته دلباختگى اين نوع موسيقى نسبتا سنگين با سن كمى كه داشتم هيچگونه تناسبى نداشت." برادر بزرگ حبيب براى خود ويلنى تهيه كرده و نزد يك نوازنده ى ارمنى به فراگرفتن ويلن مشغول مى شود ولى بعد از دو سال خسته شده و نواختن ويلن را ترك مى كند. حبيب گهگاهى بدون اجازه و دور از چشم برادر مشتاقانه دستى به آرشه ى ويلن برده و نغمات دلنشينى به گوش مى رساند.اين عمل از ديد برادر مكتوم نماند و وقتى علاقه ى شديد او را نسبت به موسيقى مى بيند ويلن را به او هديه مى كند.
بديعى دو سال اول ابتدايى را در سارى گذراند ، و پس از آن به تهران رفته و در مدرسه پانزده بهمن تحصيلات خود را پى گيرى كرد. پس از پايان تحصيلات متوسطه, در رشته زمين شناسی دانشگاه تهران ادامه تحصيل داده و موفق به اخذ ليسانس ميگردد. از سال 1326 نزد دكتر لطف الله مفخم پايان ( به مدت سه سال ) و استاد صبا (به مدت دو سال) آموزش و يلون می بيند و يک سال هم نزد چينگوزيان از ارامنه قفقاز به آموزش موسيقی کلاسيک می پردازد. دکتر عزيزالله بيات به ياد مى آورد كه در مصاحبه اى تلويزيونى از استاد صبا پرسيدند قوى ترين شاگردتان كيست؟ و استاد در نهايت حيا و فروتنى گفتند كه مردم بايد بهترين را تشخيص دهند. بيات از پاسخ استاد قانع نشد و در جلسه اى خصوصى همين سؤال را از او مى پرسد و استاد صبا مى گويد: حبيب الله بديعى . بعداز فوت صبا راديو تصمم گرفت برای بزرگداشت استاد, اثر معروف وی "زنگ شتر" را پخش کند, اما نسخه ضبط شده ای از قطعه ای در دست نبود. تصميم گرفته شد چند نفر از شاگردان مرحوم استاد اين قطعه ى “زنگ شتر” را بنوازند, و قطعه يى كه پذيرفته شد و حتى به نام استاد صبا از راديو پخش شد قطعه يى بود كه حبيب اله بديعى نواخته بود.
حبیب الله بدیعی نوازنده ویولون و نواساز وی شاگرد لطف الله مفخم پایان ، ابو الحسن صبا و چند استاد ارمنی بود. عضو شوراهای موسیقی در رایو تهران و رهبر اركستر باربد و دارای قدرت فنی و توانایی بیانی در نواختن ویولون به ویژه در بازسازی آثار صبا بوده است . از آثار او میتوان به مجموعه « برگ سبز» و آهنگ هایی در « آتشم» «رفته بودم» از تو گذشتم» اشاره كرد

هـےچ اِشكالـے בَر گُفتَـטּ ايـטּ نيستـ كـ ـﮧ :

« פֿـבايا פֿـواستــِ פֿـوבَت را انجام בه »

ايـטּ گُفتـ ـﮧ פֿـوبـے استــْ ، زيــ ـرا

בَر هـَر حآل פֿـوآستــِ פֿُـבاوَنـב בَر حـآل اَنجام اَستــْ

´¯` هــَــرچـے פֿـُــــבا بـפֿــــوآב ´¯`
 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان